Kövess minket -on és -en!

Egy hétköznapi történet rendkívüli véget ért az egyik elszakított országrészben. A nyugat-felvidéki Vágegyháza-Alsózáros vagy Zárosegyháza nevű községben egy gazda ekéje szántás közben valami keménynek ütközött, amiről azt hitte, egy szikla.

A Yahoo News beszámolója szerint nem ez volt az első alkalom, hogy a bosszantó „szikla” a gazda útjába került, de úgy döntött, hogy ez lesz az utolsó. Félbehagyta a szántást, és ásót ragadott, hogy eltakarítsa a földből. Arra viszont biztosan nem számított, hogy egy második világháborús leletre talál majd.

Ahogy ásott, egy kör alakú betonszerkezet kezdett előbukkanni – írta a Szlovák Köztársaság Műemlékvédelmi Hivatala december 11-i sajtóközleményében. A cseh határnál fekvő Chocholná-Velčice (Tarajosvelcsőc) község Facebook oldalán október 17-én megosztott fotókon az ásatás folyamata látható. A részben betemetett objektum szinte kráterre hasonlít.

Egy fél időkapszula a második világháborúból

A tisztviselők a gazda leletét egy géppuskafészek alsó feleként azonosították, amelyet a német Wehrmacht használt a második világháború idején. Ezeket a géppuskafészkeket kugelstand és kugelbunker néven is ismerték. A mainál jóval kisebb területű, első szlovák nemzeti állam a tengelyhatalmak részeként Németország, Olaszország, Japán és nem utolsó sorban Magyarország szövetségeseként harcolt a háborúban, így talán még csonka Magyarországon fellelhetőnél is több relikvia maradt fenn a gúnyhatáron túli területeken ebből a korszakból. Köztük a most felfedezett és ehhez hasonló géppuskafészkek. Ezek a védelmi szerkezetek vasbetonból készültek, és gömb alakúak voltak, a tetejükön egy lyukkal. Ahogy a közleményben áll, géppuskások vagy más gyalogsági katonák számára használták őket menedékként és lőállásként. 

A Műemlékvédelmi Hivatal szerint 1945-ben, a második világháború utolsó hónapjaihoz közeledve Tarajosvelcsőc mintegy két hétig a frontvonal mentén feküdt. A  német hadsereg védte a falut az előrenyomuló szovjet és román seregekkel szemben, mielőtt végül visszavonult. Ez idő alatt a német katonaság géppuskafészkekkel erősítette meg pozícióját.

Háborús relikviák nyomában

A hivatal kiküldött szakértői ezután a teljes zárosegyházi mezőt átvizsgálták fémdetektorokkal, de nem találtak más leletet. A leletek hiánya arra utal, hogy ez a géppuskafészek valószínűleg nem volt aktív használatban a háború ideje alatt.

A tisztviselők úgy vélik, valamikor a második világháború után a géppuskafészek felső részét megsemmisíthették, valószínűleg azért, mert zavarta a szántást. A föld alatti építményről teljesen megfeledkeztek – egészen mostanáig.

A tisztviselők becslése szerint a német erők a második világháború alatt akár ezer géppuskafészket is használtak az úgynevezett „Szlovákia” mai területén. A háború befejezése után egyes építményeket leromboltak, másokat a helyükön hagytak, és néhányat virágcserépként, játszótéri eszközként vagy más tárgyként hasznosítottak újra.

A tarajosvelcsőci géppuskafészket a Trencséni Múzeumba helyezték át.

Kövess minket -on és -en!

Az Europol Referral Action Day nevű akciójának elsődleges célja az volt, hogy „azonosítsák és eltávolítsák a világhálón fellelhető antiszemita tartalmakat”.

A francia rendőrség megölt egy kés és vasrúd miatt egy férfit, aki a palesztinok elleni népirtás elleni tiltakozásul fel akart gyújtani egy zsinagógát az északnyugati Rouen városában.

A ma már közel 100 éves nő 1943-1945 között a stutthofi tábor parancsnokának volt a gépírónője, és a bíróság szerint „elképzelhetetlen, hogy ne vette volna észre, mi történik körülötte”.

A tavaszt idéző napsütésben jó félszázan gyülekeztek a megadott időpontban a Keleti pályaudvar előtti téren, hogy részt vegyenek a sétáló történelemórán, számol be a Festung Budapest 2024-es rendezvénysorozata nyitányáról a honlapján a Légió Hungária.

A müncheni Oktoberfest közismerten a sörről szól, és egy ideje már visszatérő sláger a világhírű népünnepélyen Gigi D'Agostino L'Amour Toujours című dala, ami „az örök szerelemről” szól.

A diktatúra Magyarországon 1950-re elérte az otthonokat, a hétköznapok része lett.

Immár 30 év telt el azóta, hogy 1914-ben szerény erőmmel szolgálatba álltam az első világháborúban, amelyet ráerőltettek a Birodalomra.

Ugyan német és a magyar uralkodó 1463-ban Bécsújhelyen egyezményt kötött, csak idő kérdése volt, hogy mikor vonul fegyverrel egymás ellen a közép-európai regionális hatalmi ambíciókat dédelgető I. Mátyás magyar király és a magyar trónra is igényt tartó III. Frigyes német-római császár. 

Nincs olyan harckocsi a II. világháború történetében, mely a Tigrisnél jobban jelképezné a hitleri Németország páncéloserejének ütőképességét.

Százezres halálkvóták túlteljesítésében versengtek a Sztálin kegyeiért remegő parancsnokok, amikor a paranoia új szintre lépett a Szovjetunióban.

Ami Magyarországon az 1945-ös budavári kitörés évfordulója, a Becsület Napja, az Bulgáriában a Lukov-menet.

A múlt héten elfogták Párizsban a 32 éves albán állampolgárságú Rexinho Abazajt, mozgalmi nevén Ginot. A gyerekkora óta Olaszországban lévő férfit a francia rendőrség tartóztatta le, Magyarország által kiadott nemzetközi elfogatóparancs alapján. Abazaj Párizs előtt Finnországban bujkált a nemzetközi körözés elől.

Megszünteti a budapesti antifa támadások elsőrendű vádlottjának, Ilaria Salisnak letartóztatását 16 millió forint óvadék ellenében a Fővárosi Ítélőtábla és elrendeli bűnügyi felügyeletét, tudatta a bíróság honlapján közleményben.

A zsidó-liberális sajtóban „náci nagymamaként” csúfolt Ursula Haverbecket, akit már többször is börtönbüntetéssel sújtottak úgynevezett holokauszttagadás miatt, most újabb 16 hónapra ítélték.

A szélsőjobboldali zenei színtéren nem ritka, hogy a zenekarok fel- és átdolgozzák más bandák közkedvelt dalait. Például az angol Skrewdriver és a német Landser különösen sok nép fiait megihlette.