Kövess minket -on és -en!
Egy hétköznapi történet rendkívüli véget ért az egyik elszakított országrészben. A nyugat-felvidéki Vágegyháza-Alsózáros vagy Zárosegyháza nevű községben egy gazda ekéje szántás közben valami keménynek ütközött, amiről azt hitte, egy szikla.
A Yahoo News beszámolója szerint nem ez volt az első alkalom, hogy a bosszantó „szikla” a gazda útjába került, de úgy döntött, hogy ez lesz az utolsó. Félbehagyta a szántást, és ásót ragadott, hogy eltakarítsa a földből. Arra viszont biztosan nem számított, hogy egy második világháborús leletre talál majd.
Ahogy ásott, egy kör alakú betonszerkezet kezdett előbukkanni – írta a Szlovák Köztársaság Műemlékvédelmi Hivatala december 11-i sajtóközleményében. A cseh határnál fekvő Chocholná-Velčice (Tarajosvelcsőc) község Facebook oldalán október 17-én megosztott fotókon az ásatás folyamata látható. A részben betemetett objektum szinte kráterre hasonlít.
Egy fél időkapszula a második világháborúból
A tisztviselők a gazda leletét egy géppuskafészek alsó feleként azonosították, amelyet a német Wehrmacht használt a második világháború idején. Ezeket a géppuskafészkeket kugelstand és kugelbunker néven is ismerték. A mainál jóval kisebb területű, első szlovák nemzeti állam a tengelyhatalmak részeként Németország, Olaszország, Japán és nem utolsó sorban Magyarország szövetségeseként harcolt a háborúban, így talán még csonka Magyarországon fellelhetőnél is több relikvia maradt fenn a gúnyhatáron túli területeken ebből a korszakból. Köztük a most felfedezett és ehhez hasonló géppuskafészkek. Ezek a védelmi szerkezetek vasbetonból készültek, és gömb alakúak voltak, a tetejükön egy lyukkal. Ahogy a közleményben áll, géppuskások vagy más gyalogsági katonák számára használták őket menedékként és lőállásként.
A Műemlékvédelmi Hivatal szerint 1945-ben, a második világháború utolsó hónapjaihoz közeledve Tarajosvelcsőc mintegy két hétig a frontvonal mentén feküdt. A német hadsereg védte a falut az előrenyomuló szovjet és román seregekkel szemben, mielőtt végül visszavonult. Ez idő alatt a német katonaság géppuskafészkekkel erősítette meg pozícióját.
Háborús relikviák nyomában
A hivatal kiküldött szakértői ezután a teljes zárosegyházi mezőt átvizsgálták fémdetektorokkal, de nem találtak más leletet. A leletek hiánya arra utal, hogy ez a géppuskafészek valószínűleg nem volt aktív használatban a háború ideje alatt.
A tisztviselők úgy vélik, valamikor a második világháború után a géppuskafészek felső részét megsemmisíthették, valószínűleg azért, mert zavarta a szántást. A föld alatti építményről teljesen megfeledkeztek – egészen mostanáig.
A tisztviselők becslése szerint a német erők a második világháború alatt akár ezer géppuskafészket is használtak az úgynevezett „Szlovákia” mai területén. A háború befejezése után egyes építményeket leromboltak, másokat a helyükön hagytak, és néhányat virágcserépként, játszótéri eszközként vagy más tárgyként hasznosítottak újra.
A tarajosvelcsőci géppuskafészket a Trencséni Múzeumba helyezték át.