Kövess minket -on és -en!

A világháborús légi harcokban a légi fölényt a vadászgépek vívták ki. Azok teljesítményében pedig igen nagy szerepe volt a hajtóművek teljesítményének. A mostani cikkünkben ennek járunk utána a Luftwaffe esetében.

Közös jellemzők

A jelentősebb világháborús német repülőgépmotor-típusokra jellemző volt, hogy a keverékképzés közvetlen-befecskendezéssel volt megoldva. Ez a karburátorhoz képest jobb teljesítményt és üzemanyag-fogyasztást jelentett.

Egy másik jellemző a nagyobb lökettérfogat-alacsonyabb fordulatszám kombináció volt. Ez elsősorban a műszaki-megbízhatóság szempontjából volt jelentős.

Daimler-Benz

A háború kitörésekor a német vadászgépek fő hajtóműve a DB 601 volt. Ennek a típusnak viszonylag jó volt a teljesítménye és az alacsonyabb literteljesítménye révén jó volt a megbízhatósága.

A háború kitörése után nem sokkal a DB 601-en bevezették a 100 oktános üzemanyagot, amit a kompresszió-viszony növelésével aknáztak ki. A nagyobb kompresszió-viszony egyszerre növelte a teljesítményt és a termodinamikai hatásfokot.

A későbbi DB 601 verziókon viszont visszatértek a 87 oktános üzemanyaghoz, de ennek ellenére a Daimler növelni tudta a teljesítményt: a DB 601 legnagyobb teljesítményű verzióján, az E verzión megnövelték a szelep-összenyitást, ami lehetővé tette a fordulatszám növelését és jobb töltetcserét eredményezett.

A háború közepén kezdték el gyártani a Daimler nagyobb lökettérfogatú motorját,a DB 603-at. A DB 603-nak nagyobb furata volt, mint a DB 601-nek, amit úgy értek el, hogy csökkentették a hengerek közötti falvastagságot. A lökethossz növelésével együtt ez a lökettérfogatot 33.9 literről 44.52 literre növelte.

A háború közepétől a 109-es új motorja a DB 605 lett. Ennek szintén megnövelték a furatát, bár nem annyival mint a DB 603 esetében. A háború végén a 109-es DB 605 motorján bevezették a vízbefecskendezést, ami lehetővé tette a töltőnyomás növelését. Ez a teljesítményt 1475 lóerőről 1800 lóerőre növelte.

A háború középső szakaszában, az 1941-43 időszakban a Daimler motorokkal volt egy olyan probléma, hogy nem volt elég hatékony az olajrendszerük, ami gyakori meghibásodásokhoz vezetett. Ezt a problémát a Daimler mérnökei nagyjából 1944-re oldották meg.

A háború végén a Daimler-nek fejlesztés alatt állt a DB 603-as továbbfejlesztése, a DB 603 N. Annak az lett volna az előre mutató fejlesztése, hogy az lett volna az első változó-szelepvezérlésű repülőgépmotor. Továbbá a fordulatszámot is megnövelték volna és 100 oktános üzemanyagot alkalmaztak volna hozzá.

Junkers

A Junkers az egyik legfontosabb német repülőgépmotor-gyártó volt, de ennek ellenére a háború kitörésekor nem alkalmazták a motorjait vadászgépeken, mivel akkor még a Daimler-motorok jobbak voltak. Ennek az volt az oka, hogy a háború előtt a Daimler által fejlesztett repülőgép-motoroknak jobb hűtőrendszere volt.

Viszont a háború alatt a Junkers kifejlesztett egy kiváló motort, a Jumo 213-at. Ez a Jumo 211-en alapult, de megnövelt fordulatszámmal. A fordulatszám növelése révén a Junkers a lökettérfogat növelése és 100 oktános üzemanyag nélkül is kompetitív motort tudott alkotni.

A Junkers azért választotta a fejlesztéshez a fordulatszám növelését, mint stratégiát, mert nem kapott 100 oktános üzemanyagot. Ennek az volt az oka, hogy a 100 oktános üzemanyagot a német légügy a BMW motorok számára különítette el.

A háború végén a legjobb német vadászrepülőgép a Focke-Wulf Ta 152 volt, amit a Jumo 213 3-sebességes kompresszorral felszerelt verziójával, a Jumo 213 E-vel hajtottak.

A Jumo 213 a háború végén egyértelműen a legjobb, vadászgépen alkalmazott német repülőgépmotor volt. Több verziója is fejlesztés alatt állt, köztük az S. Az S egy alacsony magasságra optimalizált verzió volt, amihez a felöltő rendszert alacsonyabb magasságra állították be. Felszállóteljesítménye 2400 lóerő lett volna.

Abban, hogy a háború végén a Junkers motorjai már jobbak voltak, mint a Daimler motorjai igen nagy szerepet játszott, hogy jobb olajrendszerük volt. A nagy teljesítményű belsőégésű motorokon alkalmazott olajrendszereket gyakorlatilag a Junkers-nél találták fel a világháború folyamán és azóta is úgy működnek.

Jumo 213-al hajtott Focke-Wulf 190 D-9 típusú vadászgép

BMW

A BMW a gyártási kapacitásainak többségét egyetlen típusra, a BMW 801-re összpontosította. A BMW 801 egy 14 hengeres, léghűtéses csillagmotor volt. Ez jelentősen eltért a cikk fenti részében leírt repülőgépmotoroktól, mivel azok 12 hengeres, függő-V hengerelrendezésű, folyadékhűtéses motorok voltak.



BMW 801

A BMW 801 egyik fő fejlesztése az aerodinamika volt. Bingham szerint a BMW 801, annak ellenére, hogy léghűtéses volt, kisebb légellenállással rendelkezett, mint egy folyadékhűtéses motor. Ezt többek között azzal a fejlesztéssel érték el, hogy a motorra kivételesen szorosan illeszkedett a burkolat.

A BMW 801 a szorosan illeszkedő burkolat miatt kényszerléghűtéses volt, vagyis a motorba a hűtéshez használt levegőt egy ventilátor kényszerítette bele. Ez felszálláskor, amikor még alacsony sebességgel haladt a repülő, nagyjából 70-100 lóerőnyi teljesítményt emésztett fel.

Viszont ez azt is jelentette, hogy repülés közben a BMW 801 jelentősen nagyobb teljesítményre volt képes, mint felszálláskor, mivel akkor már a nagy sebességgel beáramló levegő miatt kevésbé volt szükség a ventilátor levegőáramára. Ezért repülés közben a BMW 801 nagyjából 40 lóerővel nagyobb teljesítményre volt képes, mint ami a hivatalos felszállóteljesítménye volt.

A BMW abban a helyzetben volt, hogy a német légügy a jobb minőségű, 100 oktános üzemanyagot a BMW 801 számára biztosította. Ez lehetővé tette a töltőnyomás emelését.

A második világháború idején a német repülőgépmotorokra nem volt jellemző a turbófeltöltők alkalmazása. Egyrészt a szövetséges blokád elvágta Németországot a szükséges nyersanyagoktól, másrészt a kompresszort egyszerűbb is volt megvalósítani.

A BMW-nek viszont sikerült kifejlesztenie a BMW 801-es turbós verzióját a BMW 801 TJ-t. Ezt úgy érték el, hogy levegővel hűtött turbinalapátokat alkalmaztak, ami révén olcsóbb anyagokból is meg tudták építeni a turbót. A háború végén már fejlesztés alatt állt a BMW 801 nagyobb teljesítményű, turbós verziója, a TQ. Annak a felszállóteljesítménye 2270 lóerő lett volna.


BMW 801 TJ repülőgépmotorok napjainkban kiállítva

A BMW azért fejlesztette a BMW 801 turbós verzióit, mivel a kompresszoros verzióknak nem volt elég jó a magassági teljesítménye. Tengerszinten a BMW 801 nagyon erős volt és mellette a légellenállása is alacsony volt, de 6000 méter felett a feltöltő-rendszerének gyenge volt a teljesítménye.

A BMW-nél pedig úgy gondolták, hogy a magassági teljesítményre a tökéletes megoldás a turbófeltöltő. Ennek az volt az oka, hogy egy turbós motor, ahogyan egyre magasabbra repült a repülőgép, kisebb mértékben veszített a teljesítményéből, mint egy kompresszoros. Ezért a BMW 801 turbós verzióinak a teljesítménye extrém nagy magasságban nagyjából kétszerese volt a kompresszoros verziókénak.

A Focke-Wulf 190-es vadászgép 1944 folyamán megkapta a BMW 801 új verzióját, a TU-t. A TU üzemeltethető volt a megnövelt szükségteljesítmény üzemmódon, ami során tovább fokozták a töltőnyomást.

A BMW 801 legerősebb, gyártásba került verziója a TS volt. Annak egyrészt fokozták a hűtését, másrészt nagyobb teljesítményű-feltöltő rendszert kapott. Emellett a töltetcserét is fejlesztették.

A háború végén fejlesztés alatt állt a BMW 801 legerősebb verziója az F. Az F feltöltő-rendszerét nagyobb magasságra állították volna be. Emellett az F nagyobb szelepeket kapott volna és gyorsabban zárultak és nyíltak volna a szelepek. Továbbá az F aerodinamikai szempontból is fejlettebb lett volna. A F különleges-szükségteljesítménye 2400 lóerő lett volna és a tesztek folyamán 2600 lóerőt is kihoztak belőle.

Borítókép: A Luftwaffe-ász, Josef Priller megérkezik BMW 327-esével egy bevetésre a Focke-Wulf Fw-190-esével.

Források:

Victor Bingham: Major Piston Aero Engines of World War 2

Jason R Wisniewsky: Powerint The Luftwaffe: German Aero Engines of World War Two

Enginehistory.org

Kövess minket -on és -en!

Robbanóanyagokkal megrakott, a nemzetiszocialista Nagynémet Birodalom hadiflottájához tartozó második világháborús hadihajók roncsai emelkedtek ki a nagy szárazság miatt a Dunából Mohácsnál, illetve a szerbiai Prahovónál.

A gyűjtőtáborba kerülésünk után napokon belül szájról szájra járt a hír, hogy itt kapjuk meg azt az igazoló papírt, amivel biztonságosan hazaindulhatunk. 

Zsidó-liberális megbotránkoztatást váltott ki a jelenleg az Atlético Madridban futballozó Marcos Llorente és a már visszavonult spanyol labdarúgó, Ibai Gómez által promotált új spanyol kávémárka.

Európa, történelmében átélt minden felforgató népvándorlást, látott véres háborúkat és átkos széthúzást, de a második világháborút követő lét és nemlét ily tragikus válaszútja elé nem került még soha.

Kiadta a német hatóság a 2023. februárban Budapesten elkövetett támadássorozat egyik feltételezett elkövetőjét.

1945 májusában lezárult a második világháború az európai hadszíntéren, a Nagynémet Birodalom kapitulált. A nyugati szövetségesek és a Szovjetunió érdekbarátsága véget ért, és szinte azonnal azt kezdték el tervezgetni, hogyan tudnának egymással leszámolni.

Az immár száz napja tartó folyamatos szőnyegbombázásokkal az izraeli hadsereg (IDF) elhomályosította az angol–amerikai haderő egyik legfényesebb második világháborús hőstettét, amely abból állt, hogy 3 nap alatt letarolta Drezda épületeinek harmadát, ártalmatlanítva 25 ezer „nácit és potenciális nácit”.

Semmi sem tudja megakadályozni az új nemzedékeket abban, hogy szeressék Adolf Hitlert.

A leginkább narancsos ízben fogyasztott szénsavas ital a Coca-Cola mellett talán a legismertebb üdítő szerte a világon.

Ha már múlt héten szóba került a Fanta, arra gondoltam, nézzük meg közelebbről ennek az italnak az eredettörténetét, illetve tegyük rendbe az üdítőt övező féligazságokat, tévedéseket.

Schleswig-Holsteinben töltöttük 1945 nyarát. Itt gyűjtötték össze az angol fogságba került többi magyar katonát és leventét is. 

1944. április 3-án a déli órákban az amerikai légierő végrehajtotta Budapest ellen az első terrorbombázást a második világháború során.

Három fekete férfi rasszizmussal vádolja, és beperelte az American Airlines légitársaságot, miután testszagukra érkező panaszok miatt leparancsolták őket a repülőgépről.

Az esztergomi Kaleidoszkóp Házban rendezik a Blanket Hill koncertjét. A luxemburgi antifa zenekar az eseményre készült plakátjával egyértelmű és erőszakos üzenetet fogalmazott meg, mely a tavaly februári támadásokra emlékeztet.

Anti-antifa, white pride és „gyűlölünk mindenkit” a IX. kerületi diákok falán Fradi-tabló keretében.