Kövess minket -on és -en!

Iszonyatos dráma folyt a mai Széll Kálmán tér környékén 1945. február 11-én, amikor Budapest magyar és német védői megpróbálták áttörni a szovjet ostromgyűrűt. 

Egyes visszaemlékezések szerint az oroszok a Hiába futsz, hiába menekülsz című slágert bömböltették hangszórókból.

A hős vagy áldozat kérdése ritkán jelenik meg olyan kisarkítva a magyar történelemben, mint 1945. február 11. kapcsán, amikor Budapest megmaradt magyar és német védői kitörtek a Budavárból, megpróbáltak átjutni a főváros köré font ostromgyűrűn. Irtózatos vérfürdő kezdődött, kevesen élték túl. 

Csak az utolsó pillanatban

Adolf Hitler megtiltotta a város feladását, közölte a védőkkel is: Budapest erőd, amit háztól házig kell tartani. A gyűrű 1944 decemberének végén zárult be, kezdetét vette a második világháború harmadik leghosszabb városostroma, a Budapestért folytatott 50 napos küzdelem. Az egymás után indított felmentési kísérletek végül kudarcot vallottak, de a kitörést a Führer nem engedélyezte.

A védősereg német főparancsnoka, Karl Pfeffer-Wildenbruch SS obergruppenführer már a szakadék szélén, az utolsó pillanatban határozta el magát a cselekvésre, 1945. február 11-én már csak a Várhegy és környéke maradt magyar-német kézen: a Dunától a Vérmezőig, a Margit körúttól a Hegyalja útig terjedő terület.

A főparancsnok 17:50-kor rádión jelentette, hogy kifogytak az élelemből, utolsó töltényüket töltötték csőre és a sötétség beálltával megkísérlik a kitörést. Majd választ sem várva megsemmisítették a kommunikációs berendezéseket.

Az áttörést este nyolc órára tervezték, a Széll Kálmán térnél, illetve több kisebb harccsoporttal a Margit körút teljes hosszában három hullámban. A parancsot hatkor hirdették ki, sokan azt sem tudták, mi vár rájuk. Sőt. A magyarok között az terjedt, hogy csak szovjet hadtápegységekkel és az első lövésre megfutó román katonákkal kell szembenézniük. Elöl Tigrisek mennek, utána a gépesített SS-egységek, a nyilaskeresztesek, a Wehrmacht, majd a honvédek. 

A tömeg a vesztébe rohant

Pfeffer-Wildenbruch és Dörner SS-Oberführer 500 SS-rendőrrel a föld alatt, az Ördögárok csatornáján keresztül igyekeztek kikerülni a szovjet vonalak áttörésének legkritikusabb részét.

Nyolckor megindult a kitörés első hulláma, és az egész hadmozdulat hirtelen anarchiába fordult. A kitörő csoportokat erőteljes szovjet össztűz fogadta a nehéztüzérségtől kezdve a gránátokon át a géppuskákig, a Széll Kálmán tér szinte nappali fényben úszott a fényjelző lövedékektől és robbanásoktól. Teljesen nyilvánvaló vált, hogy a kitörést elárulták. Az első hullámoknak még megállni sem volt lehetőségük, az utánuk érkezők idő előtt megindultak, és átnyomták őket a szovjet zárótűzön.

A helyzet érzékeltetésére két német katona visszaemlékezését idézi a Rubicon Történelmi folyóirat egy korábbi száma:

Ott van tehát a front, a Széna tér! Ezen a szoroson mindenkinek át kell jutnia. Az emberek mellettünk jobbra és balra már mind megvesztek. Könyökükkel küzdik magukat előre, löknek és rúgnak, akár az állatok.

[…]

Átrohanunk a nyílt téren. Csattanások és robbanások előttünk, mellettünk, mögöttünk. Géppuskák kelepelnek, géppisztolyok kattognak, lövések dörrennek, kézigránátok robbannak – tűz mindenütt. Gondolkodásra nincs idő. Előttem égő páncélos. Elöl orosz lövegnek kell lennie, amely mindig belelő a tömegbe. Telitalálat telitalálatot követ. Akit eltalálnak, fekve marad. Akár a lemmingek, vakon előrehajtva hullanak a tengerbe – ahogy itt is előrelökdösődik a tömeg, mely nemrég még fegyelmezett volt, s most a vesztébe rohan.

„Hiába menekülsz…”

Egyszerűen hátborzongató belegondolni is, de sokan úgy emlékeztek vissza, a borzalom óráiban hangszórókból játszották Karády Katalin Hiába menekülsz, hiába futsz című slágerét.

Február 11-én a védősereg létszáma csaknem 44 ezer fő volt. Február 15-éig 22 350-en estek hadifogságba, körülbelül 700 fő jutott el a német vonalakig, és körülbelül ennyinek sikerült megbújnia a városban. A többiek, 19 250 ember vagy az első órák mészárszékén, vagy az azt követő hajtóvadászatban halt hősi halált.

A kiemelt borítókép közvetlen a kitörés után készült. A hullákat a győztesek kirabolták – erről tanúskodnak a körülöttük heverő személyes iratok és tárgyak. Az utat belepi a háborús törmelék és a szétdobált fegyverzet. Hátul egy fekete ruhás alak, feltehetően egy idősebb asszony, cekkerrel igyekszik ismeretlen célja felé.

Kövess minket -on és -en!

A 61 éves Peter Lynch több mint két év börtönt kapott augusztusban erőszakos rendbontás miatt, mert állítólag rasszista dolgokat kiabált a rendőröknek. Október 19-én hirtelen meghalt a börtönben.

Ilaria Salis, az olasz útonálló antifa terrorista a másfél perces felvételen egy fotelben ül, hangsúlyozza, hogy házi őrizetben van, és megmutatja a bokáján elhelyezett elektronikus nyomkövetőt.

Ugyan német és a magyar uralkodó 1463-ban Bécsújhelyen egyezményt kötött, csak idő kérdése volt, hogy mikor vonul fegyverrel egymás ellen a közép-európai regionális hatalmi ambíciókat dédelgető I. Mátyás magyar király és a magyar trónra is igényt tartó III. Frigyes német-római császár. 

Jó ideje keringett egy különös történet, miszerint a sarkkörön lévő Alexandra Land nevű szigeten működött egy meteorológiai állomás, amely második világháború alatt a titkos német tudományos projektek helyszíne volt.

Beregszászon voltam 1944 októbere elején, amikor az oroszok bekerítették a várost. Levetettük a katonaruhát, és civilben – amit a lakosságtól kaptunk – elindultunk hazafelé.

Alakulatunknak az orosz túlerővel szemben vissza kellett vonulnia, egészen a Stájer Alpokig. Itt ért bennünket a háború vége.

Öt év börtönbüntetéssel fenyegetik kaphat Karl Münter, a 96 éves volt SS-katonát, aki az ascq-i megtorlásért felelős parancsnok egységében szolgált. 

Budapest belvárosában „neonáci, fajvédő eszmék terjesztői verhettek tanyát” – kongatja a vészharangot Niedermüller Péter, Erzsébetváros polgármestere.

A hatóságok megerősítették, hogy a horogkeresztek és különbőz feliratok, köztük a zsidók gázkamrákba küldésére való felhívások „antiszemita cselekményeknek” minősülnek.

A Blood Tribe nemzetiszocialista csoport horogkeresztes zászlókat tűzött ki Dél-Dakota állam fővárosa városházájának lépcsőjére, majd felvonulást tartottak a városban.

Az 1945 telén a budai Várban rekedt magyar és német katonák ostromgyűrűt áttörő támadási kísérlete, a háború és az európai történelem egyik legtragikusabb és leghősiesebb pillanata.

A világ legnagyobb darabszámban eladott autójának számító, a történelemben először húszmillió példányban legyártott, egy korszak jelképének is tekinthető Volkswagen Bogár ötlete Hitler fejéből pattant elő, a terveket pedig Ferdinand Porsche készítette. 

Pár nappal ezelőtt súlyos támadás történt Berlinben. A Dritte Weg egyik fiatal aktivistáját támadta meg otthona előtt három antifa, akik kést is használtak az akció során.

A ma már közel 100 éves nő 1943-1945 között a stutthofi tábor parancsnokának volt a gépírónője, és a bíróság szerint „elképzelhetetlen, hogy ne vette volna észre, mi történik körülötte”.

A rendőrség terrorizmus elleni csoportja nyomozást indított egy sydney-i zsinagógánál elkövetett festékszórós pingálás ügyében.