Kövess minket -on és -en!

Budapest légvédelmi egységeinek kiépült állási nem 1944. végén készültek, de mégis fontos szerepük volt az ostromban és a főváros védelmi rendszerében.

A magyar katonai vezetés már 1943-ban megerősítette a főváros légvédelmét részben új alakulatok felállításával részben légvédelmi alakulatok ide irányításával. Budapest légvédelmét biztosító alakulatoknak részére fix állások épültek ki részben a városon belül, de zömmel a város környékén.

Az állások nem úgy épültek, hogy alkalmasak legyenek földi harcokban tartós védelemre. Ennek ellenére az Attila-vonalak építésénél Pesten figyelembe vették a légvédelmi alakulatok állásait és sok helyen próbálták a védelmi rendszer építésénél integrálni ezeket. A budai oldalon, mivel nem épült ki a pestihez hasonló védelmi rendszer, így a légvédelmi állások körül nem készültek sem gyalogsági állások sem harckocsi árkok. (Budán a beérkező szovjet csapatok számára a légvédelmi alakulatok állási jelentették az első védelmi létesítményeket, de ezeket azonnal lerohanták. A légvédelmi tüzérek egy esetben sem voltak képesek tartós ellenállást kifejteni, többek között azért is mert az állásaik ezt nem tették lehetővé.)

Budapesten belül kiépült állásoknak már nagyobb szerepe volt a harcokban. A városon belül nem tudták lerohanni a szovjetek az állásokat, mert a front először a külvárosokban stabilizálódott. A későbbiekben amikor a front megközelítette a városon belüli légvédelmi állásokat, akkor ott már a német és magyar gyalogsággal együttműködve tudtak védekezni a légvédelmi alakulatok. Így ezek sokkal sikeresebbek vették fel a harcot.

A budai oldalon jelentős légvédelmi állás épült ki a Róka-hegyen (itt gyalogsági állások is épültek körkörösen körülvéve az ütegeket). A Hármashatár-hegyen szintén több ponton és készültek légvédelmi állások (három légvédelmi bunker máig megmaradt). Bár mindkét állás viszonylag jelentős volt, az ostrom során semmilyen szerepük nem volt, a front csak sokkal beljebb stabilizálódott ezen a szakaszon. Hasonló mondható el a Hárs-hegy oldalában létesült állásokról is. (Ennek nyomai máig is láthatók.)

A harcokban már részt vettek a Csillebércnél, a Frank-hegyen, a Kamaraerdőnél, illetve az Érd környékén települt ütegállások. A Csepel-szigeten a Weiss-Manfréd Művek védelmére szintén több légvédelmi állás létesült, de ezekben közvetlen harcra nem került sor, január 9. után pedig végleg kiürítették a szigetet a németek.

Pesten az Újpest, Új-Köztemetőés Soroksár környékén települt ütegeknek az Attila III. védelmi rendszerében volt szerepük. A pesti városon belül a Ferencvárosi rendező pályaudvar és a Kisrákosi gyakorlótéren települt ütegállásokat tudták valamelyest felhasználni a védelmi harcokban.

A felsorolt ütegállások közül a Kamaraerdőés a Balatoni út között települt állásrendszer számított az egyik legjelentősebbnek (a mai Szoborpark közelében). Itt a 201. honi légvédelmi tüzérosztály egységei állomásoztak. Négy köralakban telepített betonozott ütegállás található itt (88 mm-es ágyúnak). (Ezek romjai máig felfedezhetők.) Továbbá egy parancsnoki bunker és néhány egyéb létesítmény készült el. Volt kiépült lövészárokrendszer is, illetve a Balatoni út mellett páncéltörő tüzérségi állás. Ez volt az egyik legnagyobb légvédelmi állás Budapest körül.

A Csillebércnél és a Frank-hegyen csupán állandósított ütegállások voltak, egyéb védelmi létesítmények nem kapcsolódtak hozzájuk. Pesten a Kisrákosi gyakorlótéren létesült ütegállások tekinthetők a legjelentősebbeknek. Itt három magyar ütegállás épült ki (88 mm-es lövegeknek), illetve kissé távolabb egy német állás (90 mm-es lövegek számára). Itt a 207/2. légvédelmi üteg, illetve a 206. honi légvédelmi tüzérosztály egységei állomásoztak, továbbá a németek egy ütege. 1944 tavaszán épült ki ez az állásrendszer. Itt betonból készültek az ütegállások és a fedezékeke is. A kábeleket, melyek a lövegek elektromos irányításához és az összeköttetés biztosításához kellettek, betonozott csatornákban helyezték el. A pesti oldalon ez volt az egyik legjobban kiépített légvédelmi állás.

Kövess minket -on és -en!

Nem sok fotós használt színes filmet az 1930-as években, és közülük is kevesen hagytak hátra olyan nagyszerű képeket, mint Hugo Jaeger, aki tehetségét és egyéni látásmódját már jóval a háború előtt a német nemzetiszocializmus szolgálatába állította.

Miután Olaszországban EP-képviselőnek választották az antifasiszta Ilaria Salist, a magyar rendőrség elengedte a házi őrizetből az antifasiszta útonállót. Most a Guardiannek panaszkodott egy sort, hogy milyen körülmények között tartották fogva.

A második világháborúban utolsó évében, 1945. február 13-án foglalták el a szovjet csapatok teljes egészében a magyar fővárost.

Letiltotta a YouTube egy portugál szélsőjobboldali szervezet fiókját a „gyűlöletbeszédet tiltó irányelvek folyamatos megsértése miatt”.

A Szövetségi Alkotmánybíróság meg akarta akadályozni Maja T. Magyarországra történő átszállítását. Azonban a hatóságok nem várták meg a hivatalos állásfoglalást és kiadták őt – írja szomorúan a német MDR.de.

Feltételesen szabadlábra helyezték Nikosz Mikaloliakoszt, az Arany Hajnal görög nemzetiszocialista gyökerű politikai párt alapítóját és vezetőjét, miután letöltötte 13 éves börtönbüntetésének egy részét.

Cirka ezer fehér nacionalista vonult fel Párizsban, az ún. Május 9. Bizottság szervezésében. A résztvevők feketébe öltöztek, zászlókat és fáklyákat vittek magukkal annak dacára, hogy május 11-én a rendőrség betiltotta a vonulást. 

Ausztriában kerültem a szovjet hadsereg hatalmába 1945. május 11-én. Szörnyű utazás után – miközben a vagonlakók 25 százaléka elpusztult – lázas betegen szálltam ki a vagonból Focsaniban.

Nincs olyan harckocsi a II. világháború történetében, mely a Tigrisnél jobban jelképezné a hitleri Németország páncéloserejének ütőképességét.

A berdicsevi munkatáborban mostoha viszonyok uralkodtak. Először fel kellett építeni szállásunkat, kitermelni a hozzá szükséges anyagokat, rendezni kellett a terepet.

A 61 éves Peter Lynch több mint két év börtönt kapott augusztusban erőszakos rendbontás miatt, mert állítólag rasszista dolgokat kiabált a rendőröknek. Október 19-én hirtelen meghalt a börtönben.

A magyar hadifoglyokat 1945 őszén átszállították a 180/5. lágerbe. (Ez a Don-medence egyik szénbányája közelében létesült.) Örömmel fogadtuk az áttelepítést abban a reményben, a háború befejezése utáni hazaszállításunkkal kapcsolatos lépésről van szó.

Az 1936-os berlini nyári olimpia örökre beleírta magát a történelemkönyvekbe. Az eseményre a Harmadik Birodalom nagy erőkkel készült, és Hitler is engedményeket tett a nemzetközi közvélemény kedvéért.

Budaházy György, Barcsa-Turner Gábor és Walter Pál Péter ellen emelt 5 év után (!) vádat az ügyészség, amiért más hazafiakkal együtt egy nyilvánosan meghirdetett, LMBTQP+ rendezvényre szerettek volna bejutni, ahol az iskolai LMBTQP érzékenyítés volt a téma.

Engem és a legjobb barátnőmet együtt vittek ki a Gulágra. Mariska, a barátnőm, öt évvel később térhetett haza, mint én. Ő is visszajött a szülőfalunkba. Azon nyomban meglátogattam...