Kövess minket -on és -en!
Ukrán nacionalisták százai vonultak végig Lemberg központjában fáklyákkal és piros-fekete zászlókkal újév napján.
Az eseményt a második világháborús nacionalista vezető és a németekkel együttműködő Sztepan Bandera születésnapja tiszteletére szervezték, ahogy a korábbi években is.
A közösségi médiában terjedő videókon látható, amint a nyugat-ukrajnai város egyik terét vörös fáklyák világítják meg, miközben terepszínű ruhát viselő férfiak vonulnak és azt kiabálják, hogy „Szlava Ukrainyi” (Dicsőség Ukrajnának).
Az egyik videón a felvonulók egy csoportja látható, amint ukrán zászlókat, az Ukrán Nacionalisták Szervezetének (OUN) és az Ukrán Felkelő Hadseregnek (UPA) a piros-fekete zászlóit, valamint egy harci zászlót visznek, amelyen Bandera arca díszeleg.
In Lviv, Ukrainian neo-Nazis were holding a torchlight procession in honor of the birthday of Hitler's collaborator and Holocaust accomplice, "Hero of Ukraine 🇺🇦", Stepan Bandera (January 1, 2025). #Ukraine #Russia #NeoNazi #Bandera pic.twitter.com/5R2gU8LKaI
— Chronology (@Chronology22) January 2, 2025
A Sztrana ukrán hírügynökség szerint a menetet énekes előadás és ima előzte meg az ukrán vezetőnek szentelt emlékműnél. Bandera, az OUN militáns szárnyának tagja, a második világháború alatt az UPA egyik vezetője volt. Szövetségre léptek a bevonuló németekkel és tisztogatásokat hajtottak végre a lengyelek, zsidók, oroszok és olyan ukránok ellen, akiket a vörösökkel való együttműködéssel vádoltak.
A háború után Bandera családjával együtt Nyugat-Németországban telepedett le. 1959-ben egy KGB-ügynök végezte ki Münchenben.
Viktor Juscsenko volt ukrán elnök 2010-ben nemzeti hőssé nyilvánította Banderát és az UPA-t. Ezt a 2014-ben beiktatott új kormány is megerősítette. Azóta az ukrán nacionalisták minden januárban fáklyás felvonulásokat tartanak Bandera születésnapja alkalmából, és a „nemzet atyjának” nevezik őt. Az OUN jelszavát és piros-fekete zászlaját a modern Ukrajna nacionalista csoportjai is átvették.
Moszkva azzal vádolja a jelenlegi ukrán kormányt, hogy magáévá tette a „náci” ideológiát, és hagyta, hogy a Nyugat ellenséggé és fenyegetéssé tegye országukat Oroszország számára. A Kreml Ukrajna „nácimentesítését” a hadművelet egyik fő céljaként sorolta fel, csakúgy, mint a lefegyverzést és a semlegességet.