Kövess minket -on és -en!

Az épület sosem készült el, egy részlete azonban modellként mégis megvalósult.

A nemzetiszocialista Nagynémet Birodalom vezetői alig egy évtized alatt rengeteg építészeti álmot szőttek, amelyek a második világháború éveiben sajnos villámgyorsan parkolópályára kerültek – ilyen volt a Deutsches Stadion ötlete is, amely a birodalmi főépítész és fegyverkezési miniszter, Albert Speer (1905–1981) fejéből pattant ki.

A nürnbergi Reichsparteitagsgelände, azaz a birodalmi pártgyűlésekre kijelölt terület jó részét elfoglalni vágyó óriás a világ valaha épített legnagyobb stadionja lehetett volna, hiszen 82 méteres magasságával, illetve 540×450 méteres alapterületével akár 405 ezer nézőt is be tudott volna fogadni, hogy mind egyszerre nézhessék a Nemzetiszocialista Harci Játékokat vagy épp a párt gyűléseit.

A Circus Maximus, illetve az olümpiai stadion által inspirált központnak 1937. szeptember 9-én, a Birodalmi Pártnapokon végül letették az alapkövét, majd az alapozáshoz szükséges építési gödör mélyítését is megkezdték, a háború kirobbanása azonban megakasztotta a munkákat.

A második világháború végére a területet jórészt feltöltötte a talajvíz, így megszületett az Ezüst-tó, azaz a Silbersee, aminek tőszomszédságában 1963-ra egy káros anyagokkal teli, ipari hulladékokat is magába foglaló szeméthegy született, ez pedig lassan, de biztosan mérgezővé, sőt egyértelműen záptojásszagúvá tette a spontán kialakult tó vizét.

A helyzetet Nürnberg – anyagi korlátai miatt – máig sem tudta rendezni, olvashatjuk számos forrásban, arról azonban csak kevésszer esik szó, hogy az alapkőletétel után, a földmunkákkal párhuzamosan a Nemzetiszocialista Párt úgy döntött, hogy teljes életnagyságban modellezik a tervezett nagylelátót:

A lejtők egyikén fából építették fel a leendő épület egy apró szeletét, rajta több ezer ülőhellyel, illetve a tervezett struktúra egy apró részletével.

A helyet 1938. március 21-én Speer, az akkor Nürnberg polgármesteri székében ülő Willy Liebel, illetve maga Adolf Hitler is meglátogatta.

A farészek rövidesen eltűntek, a munkálatokhoz szükséges betonelemek azonban továbbra is a helyükön vannak, sőt védettség alá vonták őket.

A stadion a mai látképbe illesztve egyébként így nézne ki:

Kövess minket -on és -en!

A gondolatbűnöző politikus azért állt bíróság elé, mert egy 2021-es gyűlésen a „Mindent Németországért!” szavakat használta. Ez ugyanis Németországban bűncselekménynek számít.

A lövedék kifejezetten agitációs röplapok kiszórására készült. A megsárgult papírok közel 80 évet töltöttek el egy A-462 típusú szovjet propagandagránát belsejében.

Három náció volt az óriási lágerben: németek, japánok és magyarok. Nekünk, magyaroknak a japánok jelentették a szenzációt. Voltak vagy tízezren. Az atombomba ledobása után magát megadó mandzsúriai hadsereg egy része került ide. Fegyelmezettségük, összetartásuk csodálatra méltó volt.

1945. május 2-án adták meg magukat a Nagynémet Birodalom (Großdeutsches Reich) fővárosát, Berlint védő német erők a szovjet Vörös Hadseregnek.

A szódagyári telepen három, egyenként kb. 50 méter hosszú, fölbe ásott, emeletes priccses „szálloda” várt bennünket. Ez korábban női deportáltak lágere volt.

Focsaniból Krasznogorszkba kerültünk. Itt vettek minket először névjegyzékbe, még számot is kaptunk, egyenkénti kihallgatás után.

Lina Engelt még 2023 májusában ítélte egy drezdai bíróság öt év és három hónap börtönre bűnszövetkezet tagjaként elkövetett súlyos testi sértést okozó támadások miatt. 

Elképesztő pénzt költött és ezreket internált a magyar kommunista vezetés, hogy a jugoszláv határon kiépítse a „magyar Maginot-vonalat”. Nem volt semmi értelme.

A Szent István csatahajó építése idején nemzeti ügy volt, a sajtó rendszeresen nyomon követte a magyar hajógyártás legnagyobb vállalkozásának minden mozzanatát.

Embrahim Rasool dél-afrikai nagykövet egy külpolitikai szeminárium résztvevőinek azt mondta, hogy Donald Trump amerikai elnök „fehér fajvédő mozgalmat vezet” Amerikában és világszerte.

Túlságosan roncsolódtak azok a kéz- és lábnélküli emberi csontvázak, amelyekre Hitler keleti fronti főhadiszállásánál, a mai Lengyelország területén leltek, így lehetetlen megállapítani az áldozatok kilétét, illetve haláluk okát.

Világháborús megemlékezést tartottak a Gánt község közelében található Kápolnapusztán.

Csaknem 80 évvel a második világháború befejezése után állhat bíróság elé egy 100 éves volt SS-tag. Gregor Formaneket a sachsenhauseni koncentrációs táborban elkövetett „3322 gyilkosságban való bűnrészességgel” vádolják.

Alig egy hónappal Szálasi Ferenc kivégzése után a magyar határon önként jelentkezett a Szálasi-kormány egyik még szabadlábon lévő tagja: Kovarcz Emil.

Vizsgálati fogságba helyeztek a német hatóságok hat embert, akik 2023 februárjában Budapesten „az általuk szélsőjobboldalinak vélt” emberek ellen elkövetett támadások miatt álltak körözés alatt, és január 20-án önként feladták magukat – közölte a karlsruhei német szövetségi ügyészség.