Kövess minket -on és -en!

Erődemonstrációra és „náciellenes” narratívája erősítésére használhatja Oroszország az Azovsztalnál elfogott ukrán katonákat, írja a Guardian.

A szakadár Donyecki Népköztársaság vezetője, Gyenyisz Pusilin korábban jelezte, hogy nemzetközi bíróság elé állítanák a mariupoli acélgyár védőit, akik május közepén kapituláltak. Az 1943-as harkovi pert idézte mintaként, amikor a szovjetek három németet és egy ukránt ítéltek kötél általi halálra. Az akasztás képei bejárták a világsajtót, a Life magazinban is megjelentek.

A 2014-ben annektált Krím vezetője szerint egy hasonló per „megleckéztetné azokat, akik elfelejtették Nürnberg tanulságait”. Ezzel az 1945-46-os nürnbergi perre utalt, amelyben a nemzetiszocialista Nagynémet Birodalom vezetőin álltak vérbosszút a győztesek.

Bár egyelőre nem világos, hogy Putyin elnök rászánta-e magát a per megrendezésére, a Guardian szerint az oroszok a „nácitlanító” narratíva alátámasztására használhatnák a témát. Vlagyimir Putyin kezdettől fogva azzal indokolta meg az Ukrajna ellen indított különleges katonai műveletet, hogy Ukrajna „nácik” irányítása alatt áll. Ráadásul a nürnbergi per évtizedek óta meghatározó eleme az orosz hazafias oktatásnak, mint ahol a „szovjet hősök” leszámoltak a „náci ördögökkel”.

Egy látványos bírósági eljárás talán abban is segíthetné Oroszországot, hogy kevesebb szó essen a civil áldozatok miatt indult nemzetközi eljárásokról.

Kövess minket -on és -en!

A szódagyári telepen három, egyenként kb. 50 méter hosszú, fölbe ásott, emeletes priccses „szálloda” várt bennünket. Ez korábban női deportáltak lágere volt.

Egy norvég anya meglepődve fedezte fel, hogy Adolf Hitler Mein Kampf című könyve a legnépszerűbb kötetek között van egy gyerekeknek szóló digitális olvasási kampányban – jelentette a norvég TV2 a Budstikka újságra hivatkozva.

1902. május 31-én kötötték meg a második búr háborút lezáró vereenigingi egyezményt. A terepadottságokat és korszerű lőfegyvereiket jól kihasználó búrok közel három éven keresztül álltak ellent az ötszörös túlerőben lévő brit haderővel szemben.

Nyomozás indult két kiskorú ellen, akik egy „neonáci” szervezet alapítóiként, illetve tagjaiként megrongálták egy zsidó temető kőtábláit Aradon.

Gyorsított bírósági eljárással két év börtönbüntetésre ítéltek egy patrióta francia férfit, aki akciót tervezett az olimpiai fáklyát vivő staféta ellen.

Az Institute for Strategic Dialogue (ISD) zsidó szupremácista „agytröszt” kutatói 200 olyan fiókot találtak, amelyeken szerintük a „nácizmust” hirdették, vagy „náci” szimbólumokat használtak. Eddig több tízmillióan nézték meg holokausztrevizionista, vagy a Führert éltető videókat.

A 47 éves Jonathan Abraham londoni rabbit vették őrizetbe az ír fővárosban azzal a váddal, hogy illegálisan végzett körülmetélést egy gyermeken.

Niedermüller Péter lelkes antifasiszta. Hithű kommunista, no meg persze zsidó is. A véleményszabadság a legkisebb mértékben sem érdekli, az újbaloldalhoz hasonlóan a vélemény addig fontos neki, amíg beleilleszthető az ő nézetrendszerébe.

Csaknem 80 évvel a második világháború befejezése után állhat bíróság elé egy 100 éves volt SS-tag. Gregor Formaneket a sachsenhauseni koncentrációs táborban elkövetett „3322 gyilkosságban való bűnrészességgel” vádolják.

Jaroszlav Hunka nyilvánosan elismerte, hogy a második világháború idején önként jelentkezett a Waffen-SS galíciai hadosztályába.

2024 nyarán és őszén a Norsk Institutt for Kulturminneforskning (NIKU), a kulturális örökséggel foglalkozó független kutatóközpont régészei a Tønsbergben lévő helyszínen ásatásokat végeztek néhány utcai csatorna korszerűsítésével kapcsolatos munkálatok előtt.

Bár a Harmadik Birodalomban leginkább a férfiak töltöttek be befolyásos szerepet, akadtak olyan asszonyok is, akik vezető pozíciót kaptak. Közéjük tartozott a birodalom legmagasabb rangú nője, Gertrud Scholtz-Klink is.

Terrorizmushoz kapcsolódó vádakkal illetik a winnipegi nemzetiszocialista aktivistát, akit korábban antiszemita graffitik felfestése miatt kaptak el.

A 37 éves Andreas Münzhuber, a Harmadik Út nevű nemzetiszocialista szellemiségű csoport bajorországi frakciójának egyik vezető tagja egy 30 fős túrán vett részt az Untersberg hegyen, amikor szeptember 29-én megbotlott egy nedves gyökérben, és a halálba zuhant.

Regisztrált az X-re Ilaria Salis olasz EP-képviselő, aki Magyarországon az antifa támadások elsőszámú gyanúsítottjaként lett ismert.