Kövess minket -on és -en!

Hollandiában kitették az internetre, hogy kik lehettek nemzetiszocialista aktivisták az országban a német uralom időszaka alatt.

Először tették közzé online annak a körülbelül 425 ezer embernek a nevét, akiket a második világháború végén a német uralom alatti együttműködéssel gyanúsítottak Hollandiában, számolt be a BBC. A nemzetiszocialista közül több mint 150 ezren kaptak valamilyen büntetést a nézeteikért.

Korábban ezek az iratok kizárólag személyesen, a hágai Holland Nemzeti Archívumban voltak elérhetők. A Huygens Intézet – amely segített a dokumentumok digitalizálásában – hangsúlyozta, hogy a fizikai hozzáférés jelentős akadályt jelentett a kutatók és az érdeklődők számára.

„Ez az archívum fontos történeteket tartalmaz a jelen és a jövő generációi számára” – fogalmaztak.

A nyilvántartásban háborús hősök, a német Waffen-SS-be önként jelentkező, körülbelül 20 ezer holland állampolgár, valamint a holland nemzetiszocialista párt, az NSB tagjainak neve szerepel. Ugyanakkor olyan személyek nevei is megtalálhatók a listán, akiket ártatlannak találtak. Az online adatbázis kizárólag a nemzetiszocialisták nevét, születési dátumát és születési helyét tartalmazza, de nem közli, hogy bűnösnek találták-e őket, vagy pontosan mivel vádolták őket. A részletes adatok csak személyes látogatás során érhetők el a Nemzeti Archívumban.

A publikálás komoly vitákat váltott ki Hollandiában a személyes adatok nyilvánosságra hozataláról. „Attól tartok, hogy nagyon kellemetlen reakciók lesznek” – mondta Rinke Smedinga, akinek édesapja az NSB tagjaként a Westerbork táborban dolgozott, ahonnan embereket küldtek a munkatáborokba.

Tom De Smet, a Nemzeti Archívum igazgatója szerint a publikáció során figyelembe kell venni mind az „áldozatok”, mind az együttműködők hozzátartozóinak érzékenységét. Hozzátette azonban: „Az együttműködés továbbra is nagy trauma. Nem beszélnek róla. Reméljük, hogy az archívum megnyitása megtöri a tabut.”

Eppo Bruins holland kulturális miniszter december 19-én írt levelében kijelentette: „Az archívumok nyitottsága kulcsfontosságú ahhoz, hogy szembenézzünk a közös múlt hatásaival, és feldolgozhassuk azt társadalmi szinten.” Bruins jelezte, hogy további adatok nyilvánosságra hozatalához jogszabályi módosításokra lehet szükség.

Az online adatbázis üzemeltetői hangsúlyozták, hogy a listán nem szerepelnek olyan személyek, akik feltételezhetően még életben vannak.

Kövess minket -on és -en!

Egykor négy légvédelmi ágyú állt annak a toronynak a tetején, amely ma szállodaként működik Hamburg belvárosában. 

Görögország legfelsőbb választási bírósága kizárta a parlamentből a Spártaiak párt három képviselőjét, arra hivatkozva, hogy megtévesztették a választókat a 2023-as választásokon – jelentette az ERT görög közszolgálati televízió igazságügyi forrásokra hivatkozva.

1945. február 1-jétől az SS 25. (1. magyar) és 26. (2. magyar) fegyveres-gránátoshadosztályai ismét együtt voltak, s gyakorlatilag e viszonyuk a háború végéig változatlan maradt.

Az épület sosem készült el, egy részlete azonban modellként mégis megvalósult.

A Terrorelhárítási Központ (TEK) a Nyugati pályaudvaron elfogott egy német állampolgárt, akit hazájában többek között fegyverek, lőszerek és robbanóanyagok tiltott kereskedelme miatt köröztek – közölte a Police.hu.

Talán sohasem derült volna ki, hogy mit rejt a zernikowi erdő, ha nincs egy lelkes gyakornok az Ökoland Dederow nevű cégben.

Trump láthatóan Gorbacsov kényszerpályájára került, és elkezdi szanálni az amerikai birodalmat. Akárcsak elődje, ő sem önszántából teszi.

Szórakozni érkezett, súlyos testi sérüléseket kapott emlékbe Magyarországon az a tel-avivi nő, akit az Ozora Fesztivál biztonsági őrei megvertek, amiért a rendezvényen megismert szintén izraeli társával renitenskedtek a feszvitálon.

Schleswig-Holsteinben töltöttük 1945 nyarát. Itt gyűjtötték össze az angol fogságba került többi magyar katonát és leventét is. 

„Antifasisztaként kriminalizáltak az Orbán-rezsim alatt” – Ilaria Salis olasz szélsőbaloldali verőemberből lett EP-képviselő, valamint társai emelték fel hangjukat a magyar igazságszolgáltatással szemben az Európai Parlamentben.

A 37 éves Andreas Münzhuber, a Harmadik Út nevű nemzetiszocialista szellemiségű csoport bajorországi frakciójának egyik vezető tagja egy 30 fős túrán vett részt az Untersberg hegyen, amikor szeptember 29-én megbotlott egy nedves gyökérben, és a halálba zuhant.

Nem sok fotós használt színes filmet az 1930-as években, és közülük is kevesen hagytak hátra olyan nagyszerű képeket, mint Hugo Jaeger, aki tehetségét és egyéni látásmódját már jóval a háború előtt a német nemzetiszocializmus szolgálatába állította.

Egy ottawai nemzetiszocialistát elítéltek az miatt, hogy „gyűlöletet, félelmet és megosztottságot keltett”, amikor segített létrehozni fajvédő toborzóvideókat és más fehér nacionalista propagandát a mostanra megszűnt szélsőjobboldali Atomwaffen division számára.

Joszif Sztálin 1953-ig volt a Szovjetunió vezetője. A véres diktátort 74 évesen Moszkvában érte a halál, abban az otthonában - dácsájában -, ahol élete utolsó két évtizedének jelentős részét töltötte.

A szlovák Specializált Büntetőbíróság bírója bűnösnek találta Marián Magátot „szélsőséges gondolatbűncselekmények” elkövetésének vádjában.