Kövess minket -on és -en!

Kifelé a Szovjetunióba – 1944-45 telén – a vagon padlóján állva-ülve, embertelen körülmények között, élelem és víz nélkül utaztunk. Voltak közöttünk olyanok, akik nem birták elviselni a szomjúságot, és saját vizeletüket itták.

Akadt olyan bajtársunk, aki már egy hét után többször elájult a szomjúságtól. A vagon vaspántjai a nagy hidegben bederesedtek, ezt kapargattuk le és adtuk a szájába. Ilyenkor kicsit megenyhült, de aztán azért könyörgött, hogy öljük meg, üssük agyon... Háromnapi szenvedés után a marhavagonban halt meg, de csak megérkezésünk után temették el, tizeneggyed magával.

Mi a Donyec-medence brjanszki bányászlágerébe kerültünk (Dombász körzet). A bányában a szénréteg olyan vékony volt, hogy csak fekve tudtuk a szenet lapátolni. Amikor 1946-ban a Borec nevű bányába kerültem át, ott sem volt jobb. A bánya olyan vizes volt, hogy hiába kapartunk magunk alá szenet, a víz hamarosan kimosta alólunk, és a vízben fekve kellett dolgozni. A felszínen 40 fok körüli hidegben hazafele menet a ruha teljesen ránk fagyott. (Ennek következményeit ma is érzem.)

Többen éhen haltak közülünk 1947 tavaszán. Én is annyira legyengültem, hogy munkaképtelenné váltam. Az osztrák orvos a vizsgálat után kijelentette: – Ezt már nem kell hazaszállítani! – Hála Istennek nem lett igaza. Kórházba vittek, ott egy dr. Pogány nevű orvos megvizsgált, s ennyit mondott: – Nincs magának más baja, csak a hazamenetel hiányzik. – Nem sokkal ezután a hazamenő csoportba kerültem, és 1947 október végén megérkeztem Debrecenbe.

Budapestre érkezvén, a Kőbánya-Kispest állomáson átszálltam a lajosmizsei vonatra. Nem volt üres hely, csak állni tudtam. Nem sokáig: összeestem. „Szegény fogoly” – hallottam az embereket. Leültettek, megkínáltak enni- és innivalóval. A sarokban felállt egy úr és megszólított: – Te vagy az, Miska?... – Igen – válaszoltam. Valamikor együtt jártunk a polgári iskolába. Pártfogásába vett, amíg le nem szálltam a vonatról Felsőolajoson. Amikor bekopogtam házunk ablakán, édesapám kiszólt: – Ki az?... – Én, Miska – feleltem. Édesanyám felsikoltott: – Te vagy az, fiam, vagy csak a lelked?... A többit már nem írom le...

Kisjuhász Mihály – Lajosmizse
Hadifogoly Híradó 1995/7.

Kövess minket -on és -en!

Az 1944. évi fogságba esésem után a zaporozsjei 100/1-es hadifogolylágerben kerültem. Repülőgépgyárba jártunk munkára. 

Alig egy hónappal Szálasi Ferenc kivégzése után a magyar határon önként jelentkezett a Szálasi-kormány egyik még szabadlábon lévő tagja: Kovarcz Emil.

1945 tavaszán Magyarország "felszabadítása" lényegében az ország szovjet megszállását, illetve leigázásának kezdetét jelenti.

Terrorizmushoz kapcsolódó vádakkal illetik a winnipegi nemzetiszocialista aktivistát, akit korábban antiszemita graffitik felfestése miatt kaptak el.

„Ellenforadalmi összeesküvésért” végezték ki Lavrentyij Beriját, a sztálini terror egyik rettegett végrehajtóját, a Szovjetunió marsallját, belügyi és állambiztonsági miniszterét, akinek lefogása és bírósági pere, majd a kivégzése a Sztálin halálát követő hatalmi harc része volt.

Az észt Johvi városában álló emlékmű két SS-veteránnak állít emléket, akik 1944-ben a bolsevizmus ellen vívott harcban haltak meg.

2024. október 19-én egy német nemzetiszocialista párt, a Der Dritte Weg előadást szervezett, amelyen Abdallah Melaouhi, Rudolf Hess egykori ápolója tartott előadást.

A Krím-félszigeten nem volt nagy számú a fegyveres őrök csoportja. A Fekete-tenger veszi körül, a kontinenssel csak egy híd köti össze. Ezen illetékteleneknek átmenni pedig lehetetlen. Érthető, hogy az őrök unatkoztak, amit fokozott a helyhez kötöttség is.

Cikkünkben az amerikai, a német, a szovjet és más haderők harcászati felderítési alakulatait, módszereit és hírszerzését hasonlítjuk össze az alapvető jellemzőiket tekintve.

Nem biztos, hogy egyáltalán érdemes még szót vesztegetni a franciaországi parlamenti választásokra, legfeljebb néhány groteszk jelenségre azok apropóján.

Magyarországon köztudomásúlag zéró tolerancia érvényesül az antiszemitizmussal szemben, ami kiterjed Izrael bírálatára is. A magyarok körében nyilvánvalóan teljes nemzeti konszenzus mutatkozik legalább e tekintetben.

Bár gyors javítást ígértek, végül 6 hónapba telt, hogy javítsák a Gemini történelmileg pontatlan emberábrázolását a Google-nél.

A lövedék kifejezetten agitációs röplapok kiszórására készült. A megsárgult papírok közel 80 évet töltöttek el egy A-462 típusú szovjet propagandagránát belsejében.

A svájci törvény nem csak a legismertebb jelképekre vonatkozik. A horogkereszt és a karlendítés mellett a kódolt jelképeket is tiltják majd.

A belga főváros, Brüsszel egyik éke az Atomium, amit az 1958-as világkiállításra készítettek. Ugyanerre az expóra egy másik, teljesen őszinte, ma már elképzelhetetlen bemutatót is létrehoztak.