Kövess minket -on és -en!

A Silesian Bridge Foundation kincsvadász csoport egy 18. században épült lengyelországi palota területén kutatja a „nácik aranyát”, melynek értéke a becslések szerint akár a 200 millió fontot is elérheti.

Ez a szerencsevadászokból álló kutatócsoport most azt állítja, hogy nemzetiszocialista tisztségviselők leszármazottai egy SS-tiszt által írt levelet juttattak el hozzájuk, ami állításuk szerint segíthet felfedni a második világháború során eltűnt műalkotások egyik legértékesebb darabját.

A Daily Mail beszámolója szerint hozzájuk is eljutott a levél, mely Raffaello Sanzio da Urbino olasz művész „Portrait of a Young Man” (Egy fiatal férfi portréja) című, rég elveszett 16. századi festményére utal. A festményt 1939-ben a Gestapo tisztjei foglalták le miután Németország elfoglalta Lengyelországot.

A festmény eredetileg más felbecsülhetetlen értékű műalkotásokkal együtt a krakkói Wawel kastély falán lógott. Ez volt az utolsó hely, ahol a jelenleg több mint 86 millió fontra becsült festményt látták.

Az SS-tiszt azt állítja a leszármazottak által eljuttatott levélben, hogy Raffaello 16. századi festménye Hitler bizalmasának, Hans Franknak a kezébe került miután a birodalomba olvasztott Lengyelország főkormányzója lett.

A gótikus német nyelven írt leveléből az is kiderült, hogy a festményt más értéktárgyakkal együtt rejtették el és az egyik lehetséges helyszín a 18. századi palota ültetvénye lehet egy lengyelországi faluban.

Ezen a 14 hektáros területen az alapítvány jelenleg is ásatásokat végez, mert úgy gondolják, hogy ott vannak eltemetve azok a kincsek, amelyeket Heinrich Himmler SS-főnök utasítására rejtettek el a szovjetek elől.

Bár nem világos, hogy az SS-tiszt pontosan hol rejtette el a festményt, Bart Zelaytys, a Silesian Bridge Foundation munkatársának elmondása szerint azért kulcsfontosságú ez a levél, mert „ez az első írásos dokumentum, amely legalább részben megmutatja nekünk, mi történt a festménnyel, miután az elhagyta Krakkót”.

„Az elveszett tárgyat megtalálni a legnagyobb szenzáció lenne a művészvilágban a háború vége óta” – tette hozzá.

Kövess minket -on és -en!

Szabadon engedték az antifasiszta Ilaria Salist, akit egy erőszakos bűncselekmény miatt tartottak eddig fogva a magyar hatóságok – írta a La Repubblica.

A második világháború egyik híresebb haditengerészeti művelete a Bismarck csatahajó útja volt. Ennek részként zajlott le a Dánia-szorosban az egyik összecsapás a brit és a német flotta között. Alább az ezzel kapcsolatos technikai tényezőket vesszük át.

Amikor a kommunisták átvették a hatalmat egy ország fölött, az első dolguk, amit tettek, az volt, hogy elkobozták a magánkézben lévő összes fegyvert, hogy megtagadják a néptől annak fizikai lehetőségét, hogy ellenálljon a zsarnokságnak.

A második világháború óta nem látott szintet ért el a Dániában feljegyzett antiszemita megnyilvánulások száma – közölte Henri Goldstein, a skandináv ország zsidajinak vezére.

Négy német állampolgáron ütött rajta az osztrák rendőrség, amint Adolf Hitler születésének évfordulóján fehér rózsát helyeztek el a Führer szülőházánál Nyugat-Ausztriában, írja a Guardian.

Az ottawai orosz nagykövet szerint a kanadai hatóságok „hajlamosak késleltetni a volt nácik elleni pereket”.

Valaha, réges-régen, még a II. világháborúban volt egy erődítményekből álló védvonal, melyet a később legyőzhetetlennel minősített szovjet haderő sem tudott áttörni. Árpád-vonalnak hívták.

Ilaria Salis, az olasz útonálló antifa terrorista a másfél perces felvételen egy fotelben ül, hangsúlyozza, hogy házi őrizetben van, és megmutatja a bokáján elhelyezett elektronikus nyomkövetőt.

A propaganda, a „marketing” és az „üzenet terjesztése” szféránk egyik – ha nem a legfontosabb – küldetése. Mindig is kulcsfontosságú része volt a küzdelemnek, a Kampfzeit napjaitól mindmáig.

Ukrán nacionalisták százai vonultak végig Lemberg központjában fáklyákkal és piros-fekete zászlókkal újév napján.

Nagyjából tizenkét kommunista jelent meg a IV. kerületi Tanácsköztársaság-szobornál, hogy méltassa a Kun (Konh) Béla-féle vörös terrort. Velük szemben kétszer ennyi hazafi fejezte ki nemtetszését – írja a Magyar Jelen.

Budapest XII. kerületében ismeretlen patrióták horogkeresztet festettek a szovjet megszállókat dícsőítő emlékműre. 

A nemzetiszocializmus szolgálatába állt tudósok és mérnökök számos olyan új eszközt alkottak, amelyek – így köztük a sugárhajtású repülőgép, az első cirkáló, illetve ballisztikus rakéta – döntő hatást gyakoroltak az 1945 után kibontakozó hidegháború fegyverkezési versenyére. 

A hatóságok megerősítették, hogy a horogkeresztek és különbőz feliratok, köztük a zsidók gázkamrákba küldésére való felhívások „antiszemita cselekményeknek” minősülnek.

2024 nyarán és őszén a Norsk Institutt for Kulturminneforskning (NIKU), a kulturális örökséggel foglalkozó független kutatóközpont régészei a Tønsbergben lévő helyszínen ásatásokat végeztek néhány utcai csatorna korszerűsítésével kapcsolatos munkálatok előtt.