Kövess minket -on és -en!

A II. világháború már bőven szólt az információs és dezinformációs hadviselésről is. Ebben sokáig a németek jártak az élen, köszönhetően a sokáig megfejthetetlennek hitt Enigmának, mely naponta változó algoritmus szerint titkosított minden üzenetet.

Az Enigma első verzióját 1918-ban találta fel Arthur Scheribus német elektrotechnikus, katonai célokra azonban csak 1926-tól kezdték használni. Adolf Hitler hatalomra kerülését követően kezdték el a módszert tökéletesíteni és az írógépre emlékeztető Enigmát bevetették a légierőnél, a haditengerészetnél és a hadseregnél, de a diplomáciában is szolgált.

A feltörhetetlennek hitt masinát végül egy brit matematikus fejtette meg csapatával. Innentől kezdve vissza tudták fejteni az összes üzenetet, így felvehették a versenyt a német légierővel is, akik addig rendszeresen bombázták Nagy-Britanniát. A becslések szerint az Enigma feltörése két évvel rövidítette le a második világháborút.

A háború után fennmaradt gépek iránt élénk az érdeklődés, sok példány gyűjtőnél végezte, aztán itt-ott felbukkannak egy-egy tematikus árverésen. Most például egy háromrotoros, 1938-ban készült darab keresi új gazdáját a Bonhams aukciósháznál. Várakozások szerint 75-100 ezer fontot, átszámítva 34-45 millió forintot is fizethetnek az épségben maradt Enigmáért, mely kifejezetten magas összegnek számít: eddig csak egy ilyen titkosítógép jutott ilyen ármagasságba még tavaly júniusban.

Kövess minket -on és -en!

1971. február 5-én halt meg az oroszországi Gorkijban (Nyizsnyij Novgorod) Rákosi Mátyás kommunista politikus, volt miniszterelnök, "Sztálin legjobb magyar tanítványa", a magyar történelem legsötétebb korszakának névadója.

A Budapest Antifascist Solidarity Committee (BASC) is közzétette az X-en azt a bejegyzést, melyben görög antifasiszták elismerik, hogy ők támadtak az athéni magyar nagykövet autójára március 4-én kedden - írja a Magyar Jelen.

Jaroszlav Hunka nyilvánosan elismerte, hogy a második világháború idején önként jelentkezett a Waffen-SS galíciai hadosztályába.

A 24 éves Daan C.-t, aki egy nemzetiszocialista akciócsoport vezetője volt, nyolc év börtönre ítélte kedden az antverpeni büntetőbíróság.

Az esztergomi Kaleidoszkóp Házban rendezik a Blanket Hill koncertjét. A luxemburgi antifa zenekar az eseményre készült plakátjával egyértelmű és erőszakos üzenetet fogalmazott meg, mely a tavaly februári támadásokra emlékeztet.

Joszif Sztálin 1953-ig volt a Szovjetunió vezetője. A véres diktátort 74 évesen Moszkvában érte a halál, abban az otthonában - dácsájában -, ahol élete utolsó két évtizedének jelentős részét töltötte.

Egy fehér patriótát, akit Ausztráliában bűnösnek találtak abban, hogy megszegte a tavaly elfogadott elnyomó törvényt, amely megtiltja a nemzetiszocialista köszöntés nyilvános használatát, börtönbe küldenek a nézeteiért.

1977. augusztus 15-én üres szobával szembesültek a római Celio hadikórház őrei, amikor reggel tízkor kinyitották az ajtót. Pedig nem akárkinek kellett volna bent lennie.

E történelmi visszatekintés nem lesz teljesen átfogó, csupán a Henney Árpád-féle Hungarista Mozgalom 56-os tevékenységét mutatja be.

Házi készítésű pokolgép robbant egy Athén központjában található lakóházban, az Ampelokipoi negyedben. A rendőrség közleménye szerint egy férfi meghalt, egy nő pedig súlyosan megsérült.

Kiadták annak a német katonának a memoárját, aki az első világháborúban együtt harcolt a fiatal Adolf Hitlerrel, és bepillantást nyert annak az embernek a gondolkozásába, aki aztán a történelem – Jézus Krisztus után – legismertebb embere lett.

Egy angol nemzetiszocialista éppen a saját fehér fajvédő kiáltványát írta, amikor elfogták a rendőrök, amiért megszúrt egy invazív migránst a mellkasán.

A The Base nevű nemzetiszocialista akciócsoport újra aktivizálta magát az Egyesült Államokban, és paramilitáris kiképzőtáborokat hirdet – írja a brit The Guardian.

Három náció volt az óriási lágerben: németek, japánok és magyarok. Nekünk, magyaroknak a japánok jelentették a szenzációt. Voltak vagy tízezren. Az atombomba ledobása után magát megadó mandzsúriai hadsereg egy része került ide. Fegyelmezettségük, összetartásuk csodálatra méltó volt.

Ezer fős antifasiszta őrjöngés kísérte Brüsszelben Jordan Bardella, a francia Nemzeti Tömörülés vezetőjének, valamint Orbán Viktor szövetségesének a látogatását, melyet a brüsszeli Magyar Házban tett.