Kövess minket -on és -en!

Bár az exit poll még a baloldal szűk győzelmét vetítette előre a vasárnap megrendezett svéd parlamenti választáson, a voksok összeszámolásakor drámai fordulatként a jobboldal tört előre.

Magdalena Andersson kormányfő személyes népszerűségének köszönhetően a szociáldemokraták még erősödtek is a legutóbbi, 2018-as voksoláshoz képest, azonban ez nem volt elegendő a végső győzelemhez. 

A második helyen a szélsőjobboldali, bevándorlásellenes Svéd Demokraták (SD) párt végzett, amely így a jobboldal vezető erejévé vált, ám Jimmie Akesson, az SD vezetője valószínűleg akkor sem lesz miniszterelnök, ha a teljes összeszámlálás végén valóban a jobboldali blokk szerzi meg a többséget.

Minden bizonnyal a jobbközép Mérsékelt Pártot irányító Ulf Kristersson ülhet majd a kormányfői bársonyszékbe. Előzőleg Akesson azért jelezte, hogy ha megelőzik a Mérsékelteket, s ez már biztosra vehető, nagyon megkérik a jobboldali kormány támogatásának árát.

A Svéd Demokraták előretörésében nagy szerepe volt abban, hogy a kampányban nem a megélhetési költségek, a magas energiaárak és az éghajlati válság került középpontba, hanem a közbiztonság.

Az elsősorban a bevándorlók által lakott negyedekben gyakoriak a halálos bandaháborúk, ami a rendpárti szélsőjobb malmára hajtotta a vizet. Ráadásul az erőszak mostanra a közterületekre, például parkokra és bevásárlóközpontokra is átterjedt, ami komoly aggodalmat keltett egy olyan országban, amelyet lakói sokáig biztonságosnak és békésnek ismertek. Különösen feltűnő, hogy a fiatalok nagy arányban voksoltak a nacionalistákra.

A nyolcvanas évek végén egy nemzetiszocialista mozgalomból született Svéd Demokraták térnyerését jelzi, hogy 2010-ben a szavazatoknak még mindössze 5,7 százalékával jutottak be a parlamentbe, és ezt az arányt 2018-ban 17,5 százalékra növelték. Ezúttal már több mint 20 százalékos eredményt értek el. Ulf Kristersson, a Mérsékelt Párt vezetője 2019-ben jelentős változást idézett elő a svéd politikában azzal, hogy tárgyalásokat kezdett a Svéd Demokratákkal a jobboldal támogatásáról. A nacionalista párt addig a mérsékelt jobboldal számára is „szalonképtelennek” számított.

Magdalena Andersson szociáldemokratái 2014 óta kormányozzák Svédországot, és az 1930-as évek óta uralták az ország politikai palettáját.

Kövess minket -on és -en!

A Dnyepropetrovszktól mintegy 100 kilométerre fekvő bányatelepi táborban az első másfél-két év alatt a hadifoglyok létszám mintegy harmaddal csökkent.

Kádár ugyan nem törekedett rá, de Rákosi és Nagy Imre küzdelmében egyfajta harmadik erőnek tekintették őt. Kifelé a pártvezetés egységét mutatta, a színfalak mögött viszont elvi és gyakorlati okokból is Rákosihoz állt közelebb, és tudta, ha a főtitkár bukik, akkor neki is mennie kell.

„Nyi sagju nazad!” (Egy lépést se hátra!) – így szólt a hírhedt 227-es számú parancs leghíresebb mondata, amit 1942. július 28-án adott ki a főtiszteknek Sztálin.

Az épület sosem készült el, egy részlete azonban modellként mégis megvalósult.

Elképesztő pénzt költött és ezreket internált a magyar kommunista vezetés, hogy a jugoszláv határon kiépítse a „magyar Maginot-vonalat”. Nem volt semmi értelme.

Pro vagy kontra, de az egyértelmű, hogy napjaink politikai felhozatalában a főszereplők egyikévé avanzsált a milliárdos Elon Musk, és ennek az üde színfoltnak én még azzal együtt is örülök, hogy az elmúlt évek keserű tapasztalatai nyomán kénytelen vagyok az ő személyét is erős fenntartásokkal kezelni.

Steve Bannon, Donald Trump egykori fő tanácsadója, a CPAC baltimore-i rendezvényén egy erőteljes, történelmi vonatkozású mozdulattal zárta beszédét, amely a nemzetiszocialista karlendítést idézte. 

Adolf Hitler – értesülve Budapest csaknem megvalósult bekerítéséről – 1944. december 24-én este elrendelte a IV. SS-páncéloshadtest Magyarországra vezénylését és bevetését Budapest felmentése céljából.

Egy massachusetts-i nemzetiszocialista csoporttal szembeni koholt vádas per folytatódik, miután a per bírája elutasította a fehér patrióta csoport felmentési kérelmét.

Bűnözők szabadon engedését tervezi a brit kormány annak érdekében, hogy a börtönök túlzsúfoltsága ne késleltesse a nacionalisták és fehér patrióták megbüntetését, akiket az elmúlt hetek bevándorlásellenes tüntetésein, illetve a brit kormányt kritizáló bejegyzések megosztása miatt tartóztattak le.

Május elsején a Bikás parkban majálisozott a Mi Hazánk Mozgalom. Tompos Márton, a Momentum elnöke kezdte el verni a tamtamot a közösségi oldalán, hogy az eseményen több karlendítést látott, és egy illetőn Adolf Hitlert ábrázoló tetoválás volt.

Focsaniból Krasznogorszkba kerültünk. Itt vettek minket először névjegyzékbe, még számot is kaptunk, egyenkénti kihallgatás után.

Mi a magyarság jelenlegi helyzete a pozsonyi csata tükrében? Szinte lehetetlen vállalkozás a megfogalmazott kérdésre minden igényt kielégítő válaszokat adni, de ugyanilyen lehetetlen, hogy nemzeti érzelmű magyar ember ne gondolkodna el ezeken az összefüggéseken ezekben a napokban.

Izrael immár Libanont is támadja, de Irán mindenféle okokból (félelem, korrupció, zsarolás, gyilkosság, „stratégiai türelem”) nem fog határozottan beavatkozni.

Niedermüller Péter lelkes antifasiszta. Hithű kommunista, no meg persze zsidó is. A véleményszabadság a legkisebb mértékben sem érdekli, az újbaloldalhoz hasonlóan a vélemény addig fontos neki, amíg beleilleszthető az ő nézetrendszerébe.