Kövess minket
-on és
-en!
Rigában az idén is felvonulással emlékeztek meg a Waffen-SS veteránjai azokról a lettekről, akik Lett Légió tagjaként a Szovjetunió ellen harcoltak a második világháborúban.
(RT nyomán)
A mintegy 1500 menetelő a városközpontban lévő az 1935-ben emelt Szabadság-emlékműhöz vonult, amelyet megkoszorúzott és dalokat énekelt. A kis létszámú tiltakozó zsidók és kommunisták szokás szerint próbálták megzavarni a menetet, de a jelenlétük valójában nem volt észlelhető. Efraim Zuroff, a szélsőséges zsidó militáns Simon Wiesenthal center vezetője, mint minden évben, idén is kirohanást intézett a megemlékezés miatt, szerinte a megemlékezők valójában a "nácizmust dicsőítik és sértik a holokauszt emlékét". Biztonsági okokból a lett rendőrség számos külföldi antifasiszta csoporttól tagadta meg a belépést az ország területére, többek között orosz és német antifa csoportok sem jutottak el így a helyszínre, ugyanis már a reptérről visszafordították őket.
Ilyen meneteket 1990 óta tarthatnak Rigában, miután felszabadultak az orosz megszállás alól, mivel ezek a katonák a Vörös Hadsereg ellen védték Lettországot. A Légió napját 1998 óta minden évben megtartják.
Az Adolf Hitler parancsára 1943-ban létrehozott egységnek egyetlen tagját sem ítélték el légiós minőségében "háborús bűnökért", a zsidók mégis folyamatosan feszültséget keltenek a megemlékezések miatt. Az alakulatba részben önkéntes alapon, részben sorozással kerültek be a katonák, körül-belül 150 ezer ember szolgált a lett Waffen-SS divízióban.
Az utóbbi években a rigai városi önkormányzat tiltotta a felvonulást, hogy "megakadályozza a lehetséges provokációkat és rendbontásokat", a döntést azonban a bíróságok rendszeresen felülbírálták. Lettországban az egykori Szovjetunióból való kiválás után néhány évig hivatalos emléknap volt március 16., az orosz és a nemzetközi zsidó médiahisztéria miatt azonban az emléknapot törölték az ünnepnapok sorából.