Kövess minket -on és -en!

A nemzetiszocialista időkben született műalkotásokból nyílt rendhagyó tárlat Bécsben. A látogató, mintha egy zsúfolt raktárba lépne, egyes tárgyak még a tárolódobozban vannak.

A kiállítás A Bécs sorra elesik, azaz a művészet politikája a nemzetiszocializmus idején címet viseli.

Két kutató négy éves munkájának eredményeképpen jött létre, akik annak a 3000 osztrák művésznek az alkotásait viszgálták, akik a nemzetiszocialista annexio (Anschluß) után hivatalosan is a birodalmi művészeti szövetséghez tartoztak, és akik a Harmadik Birodalom bukása után is munkához jutottak.

„Az úgynevezett »nácitalanítás« (Entnazifizierung) nagyon rövid ideig tartott. Legkésőbb 1950 után már visszatérhettek a művészi pályára. Senki nem kérdezte tőlük, hogy kötődtek-e a nemzetiszocializmushoz. Kaphattak állami megbízásokat. Tehát vannak olyan művészek, akik a háború után is aktívak volta” – meséli Sabine Palkolm-Forsthuber, kutató és kurátor.

A kiállítás célja fényt deríteni a Harmadik Birodalom művészetpolitikájára. A tárlat egyike azoknak a módszereknek, amellyel Bécs igyekszik felldolgozni „bonyolult háborús múltját”.

Kövess minket -on és -en!

Körülbelül ezer aktivista – sokan feketébe öltözve és maszkot viselve – vonult végig Párizs utcáin, hogy megemlékezzenek egy nacionalista diák 1994-es haláláról.

Három nemzetiszocialista férfit „jelentős” szabadságvesztésre ítélhetnek, miután bűnösnek találták őket egy leeds-i mecset elleni terrortámadás megtervezésében.

Az épület sosem készült el, egy részlete azonban modellként mégis megvalósult.

A Krím-félszigeten nem volt nagy számú a fegyveres őrök csoportja. A Fekete-tenger veszi körül, a kontinenssel csak egy híd köti össze. Ezen illetékteleneknek átmenni pedig lehetetlen. Érthető, hogy az őrök unatkoztak, amit fokozott a helyhez kötöttség is.

A Dnyepropetrovszktól mintegy 100 kilométerre fekvő bányatelepi táborban az első másfél-két év alatt a hadifoglyok létszám mintegy harmaddal csökkent.

A hadosztályt először 1939 októberében állították fel Pilsen mellett, miután az SS-Verfügungstruppe egyes alakulatai a német szárazföldi haderő „Kempf” páncéloshadosztályába beosztva részt vettek a lengyel hadjáratban.

A Szövetségi Alkotmánybíróság meg akarta akadályozni Maja T. Magyarországra történő átszállítását. Azonban a hatóságok nem várták meg a hivatalos állásfoglalást és kiadták őt – írja szomorúan a német MDR.de.

A rokonszenvskálák alapján a magyar társadalom leginkább a migránsokat, az arabokat, a cigányokat és a fekete-afrikaiakat utasítja el.

Csaknem pontosan 60 éve, 1964. november 28-án Hannoverben megalakult a Német Nemzeti Demokrata Párt (Nationaldemokratische Partei Deutschlands - NPD). Az elmúlt hétvégén tartotta meg az immár Die Heimat (Szülőföld) névre keresztelt szervezet a 39. rendes pártkongresszusát.

Németországban nagyon sokan gondolják, hogy az 1923-as hiperinfláció jelentősen hozzájárult a nemzetiszocialista párt felemelkedéséhez.

A szövetségi ügyészek 18 éves börtönbüntetést kérnek a 36 éves Sarah Beth Clendaniel számára, aki bűnösnek vallotta magát abban, hogy megpróbálta felrobbantani az elektromos állomásokat Baltimore környékén, hogy destabilizálja a kormányt egy fehér fajvédő akció keretében.

A Mussolini család egykori vidéki háza Olaszország északkeleti részén, Emilia Romagnában található, Forli városában. Az épület tele van a Duce relikviáival: a telefon, amelynek segítségével a római kormányt hívta, egyenruhája, imádott motorbiciklije.

A szlovák Specializált Büntetőbíróság bírója bűnösnek találta Marián Magátot „szélsőséges gondolatbűncselekmények” elkövetésének vádjában.

1945. február 1-jétől az SS 25. (1. magyar) és 26. (2. magyar) fegyveres-gránátoshadosztályai ismét együtt voltak, s gyakorlatilag e viszonyuk a háború végéig változatlan maradt.

Az 1944. évi fogságba esésem után a zaporozsjei 100/1-es hadifogolylágerben kerültem. Repülőgépgyárba jártunk munkára.