Kövess minket -on és -en!

Egy idei politikai felmérés teljesen véletlenül kiderítette, hogy a magukat marxistának tekintő fiatalok majdnem fele nagyon komoly mentális zavarral van az utcára eresztve, és ez csak a jéghegy csúcsa.

Minden bizonnyal neked is feltűnt, hogy egyes emberekről már az első találkozás alkalmával, szinte első pillantásra megmondtad, hogy melyik politikai oldalon állnak – és nem a CEU-kitűző, az SZFE-maszk vagy a batikolt szoknya miatt, hanem a mozgásuk, a tekintetük vagy a viselkedésük alapján.

Nem vagy ezzel egyedül: az emberek nagy része már egy arckép alapján meg tudja állapítani, hogy valaki mentális zavarban szenved – emiatt is működik többek között a híres Szondi-teszt. De „mi köze ennek a politikai irányultsághoz?” – kérdezheted.

Ugyan tudományos bizonyítékot csak az elmúlt években találtak a kutatók a mentális zavar és a politikai hovatartozás közötti kapcsolatra, de a szélsőbaloldaliság és a mentális problémák szoros kapcsolatának kérdése egyáltalán nem új keletű.

Olyannyira nem, hogy tulajdonképpen szinte azóta pedzegetik, mióta a szocializmus létezik.

Az első, aki ezt a kérdést feltette, nem más volt, mint Nietzsche A morál genealógiája című művében, de foglalkoztatta ez a pszichiátereket a 30-as években is, az orvostudomány viszont csak a hidegháború alatt kezdett komolyan foglalkozni a témával, és leginkább a kétezres években került a fókuszba.

Az elmúlt két évtizedben a kutatásoknak három fő területet sikerült elkülöníteniük, hogy miért válhat valaki radikális baloldalivá:

  • „Túlszocializáció”, vagyis a nevelés. A fő kérdés itt az, hogy milyen szülői gyakorlatok fedezhetők fel közös mintázatként a később szélsőbaloldalivá vált gyerekek szüleinél.
  • Pszichológiai jellemvonások: a másik fő terület a különböző pszichológiai jellemvonások – legfőképp a sötét triád elnevezésű jellemcsoport – szerepe a szélsőbaloldalivá válásban, amivel kapcsolatban idén augusztusban sikerült először perdöntő kutatást publikálni – erről majd máskor.
  • A harmadik, amire most leginkább összpontosítunk, a súlyos mentális rendellenességek és a marxizmus kapcsolata.

Depresszió? Skizofrénia? Bipoláris zavar?

A bilit az idén borította ki egy 8 ezer fős, nem reprezentatív mintán végzett kutatás, melynek eredményét feltöltötték az internetre, amiből egy Philippe Lemoine nevű francia–amerikai adatelemző politikafilozófus kigyűjtötte a politikai preferenciára és mentális zavarokra vonatkozó részeket, és azt a megállapítást tette, hogy a hibahatárt messze meghaladó számban fordulnak elő a baloldalon orvosi diagnózis alapján is mentális zavarban szenvedők, főképp magukat a spektrum legszélére, a marxisták közé sorolók.

A felmérést készítő, baloldali statisztikák elemzésével foglalkozó blog elfogadta ugyan Lemoine eredményeit, ám hosszas magyarázkodásba kezdett: a minta nem reprezentatív, a különbség részben abból is adódhat, hogy a jobboldaliak kevésbé „hisznek” a mentális zavarokban és a pszichológiában stb.

Az észrevételek egy része jogos volt, valóban főképp magas intelligenciával rendelkező fehér férfiak voltak a kérdőív kitöltői között. Amit viszont a baloldali elemzőblog is elismert:

a marxisták körében kimagasló számban vannak komoly mentális zavarral küszködők.

Felvetett viszont ezer másik kérdést is a kimutatás, és innentől minden fronton egyszerre beindult az érdeklődés a téma iránt. Kétségkívül a legmesszebb Emil Kirkegaard jutott, aki az 1972 óta elkészült, mintegy 68 ezer embert átfogó összes olyan kutatást átfésülte, melyben a politikai irányultságra is rákérdeztek (7 fokú skálán), valamint a mentális egészségre is.

Összesen 13 ilyen felmérést talált, melyek mindegyike reprezentatív mintán készült, és a legkiterjedtebb során 11 ezer főt kérdeztek meg 2002 óta, kétévente.

A kérdés ezekben nem feltétlenül, illetve nemcsak arra vonatkozott, hogy diagnosztizált betegséggel rendelkezik-e, hanem arra is, hogy saját érzése szerint volt-e az elmúlt 30 napban olyan napja, mikor mentálisan kevésbé volt stabil, és ha igen, akkor mennyi. Az összes diagramon kirajzolódott Lemoine találata.

Az természetesen nem derül ki a kutatásból, hogy mennyire determinálja az elmezavarral küszködőket betegségük a baloldali politikai pályára, hiszen nagy részüket továbbra sem érdekli annyira a politika, hogy radikális jobb- vagy baloldaliak legyenek, de azt bátran kimondhatjuk, hogy a szélsőbaloldali tüntetők jó harmada – ez férfiak esetében kicsit több, nők esetében kicsit kevesebb – komoly mentális zavarral küszködik.

Mármint a marxizmuson kívül.

Kövess minket -on és -en!

Hollandiában kitették az internetre, hogy kik lehettek nemzetiszocialista aktivisták az országban a német uralom időszaka alatt.

A román legfőbb ügyészség öt embert állított bíróság elé fasiszta propaganda terjesztése, erőszakra uszítás és tiltott fegyvertartás miatt.

Szülővárosában, a nyugat-franciaországi La Trinité-sur-Merben szűk családi körben eltemették Jean-Marie Le Pent, a francia Nemzeti Front alapítóját.

Elrendelte Javier Milei argentin elnök, hogy hozzák nyilvánosságra a második világháború után Argentínában menedékre lelt nemzetiszocialistákkal kapcsolatos összes hivatalos titkosított dokumentumot.

A második világháború hadtörténetét vizsgálva, pusztán a tények alapján megállapíthatjuk, hogy a döntő katonai események a nemzetiszocialista Nagynémet Birodalom és a Szovjetunió 1941 és 1945 között megvívott világnézeti háborúja keretében, a keleti fronton zajlottak le.

Egy csoport nemzetiszocialista demonstrált az „Anne Frank naplója” című színházi előadás előtt Michigan állambeli Livingston megyében, a holokauszt propagálása ellen tiltakozva.

„Ezzel az aláírással a német nép és a német haderő, tetszik vagy sem, a győztesek kezébe adta magát” – nyilatkozta letörten Alfred Jodl vezérezredes Dwight D. Eisenhower tábornok, a szövetséges haderők európai főparancsnokának reimsi főhadiszállásán, 1945. május 7-én.

A szerző 1948-49-ben, a „nácitlanítás” csúcspontján egy sor titkos propaganda küldetést irányított a levert Németországba.

Csaknem 80 évvel a második világháború befejezése után állhat bíróság elé egy 100 éves volt SS-tag. Gregor Formaneket a sachsenhauseni koncentrációs táborban elkövetett „3322 gyilkosságban való bűnrészességgel” vádolják.

Egy fiatal nő tett feljelentést, miután tanúja volt egy antiszemita kifakadásnak a párizsi metrón.

A fehér fajvédelmet hirdető Patriot Front csoport vonult fel Des Moines belvárosában, arcukat biztonsági okokból eltakarva és zászlókat lengetve. 

Az orosz fajvédő, nacionalista félkatonai Rusich Csoport arról számolt be, hogy hivatalos megállapodást kötött az FSZB határőrszolgálatával, hogy hírszerzési tevékenységeket folytasson és megerősítse a Finnországgal közös határt.

Összesen mintegy százan, főleg idős emberek vettek részt azon a rendezvényen, melynek célja a Budapest 80 évvel ezelőtti „felszabadítására” való megemlékezés volt.

Egy massachusetts-i nemzetiszocialista csoporttal szembeni koholt vádas per folytatódik, miután a per bírája elutasította a fehér patrióta csoport felmentési kérelmét.

Sokan vérmes reményeket fűznek Trump következő elnöki ciklusához, egyebek mellett a világbéke megteremtését is várva tőle. Számos előjel azonban arra utal, hogy csalódni fognak a várakozásaikban.