Kövess minket -on és -en!

Budapest légvédelmi egységeinek kiépült állási nem 1944. végén készültek, de mégis fontos szerepük volt az ostromban és a főváros védelmi rendszerében.

A magyar katonai vezetés már 1943-ban megerősítette a főváros légvédelmét részben új alakulatok felállításával részben légvédelmi alakulatok ide irányításával. Budapest légvédelmét biztosító alakulatoknak részére fix állások épültek ki részben a városon belül, de zömmel a város környékén.

Az állások nem úgy épültek, hogy alkalmasak legyenek földi harcokban tartós védelemre. Ennek ellenére az Attila-vonalak építésénél Pesten figyelembe vették a légvédelmi alakulatok állásait és sok helyen próbálták a védelmi rendszer építésénél integrálni ezeket. A budai oldalon, mivel nem épült ki a pestihez hasonló védelmi rendszer, így a légvédelmi állások körül nem készültek sem gyalogsági állások sem harckocsi árkok. (Budán a beérkező szovjet csapatok számára a légvédelmi alakulatok állási jelentették az első védelmi létesítményeket, de ezeket azonnal lerohanták. A légvédelmi tüzérek egy esetben sem voltak képesek tartós ellenállást kifejteni, többek között azért is mert az állásaik ezt nem tették lehetővé.)

Budapesten belül kiépült állásoknak már nagyobb szerepe volt a harcokban. A városon belül nem tudták lerohanni a szovjetek az állásokat, mert a front először a külvárosokban stabilizálódott. A későbbiekben amikor a front megközelítette a városon belüli légvédelmi állásokat, akkor ott már a német és magyar gyalogsággal együttműködve tudtak védekezni a légvédelmi alakulatok. Így ezek sokkal sikeresebbek vették fel a harcot.

A budai oldalon jelentős légvédelmi állás épült ki a Róka-hegyen (itt gyalogsági állások is épültek körkörösen körülvéve az ütegeket). A Hármashatár-hegyen szintén több ponton és készültek légvédelmi állások (három légvédelmi bunker máig megmaradt). Bár mindkét állás viszonylag jelentős volt, az ostrom során semmilyen szerepük nem volt, a front csak sokkal beljebb stabilizálódott ezen a szakaszon. Hasonló mondható el a Hárs-hegy oldalában létesült állásokról is. (Ennek nyomai máig is láthatók.)

A harcokban már részt vettek a Csillebércnél, a Frank-hegyen, a Kamaraerdőnél, illetve az Érd környékén települt ütegállások. A Csepel-szigeten a Weiss-Manfréd Művek védelmére szintén több légvédelmi állás létesült, de ezekben közvetlen harcra nem került sor, január 9. után pedig végleg kiürítették a szigetet a németek.

Pesten az Újpest, Új-Köztemetőés Soroksár környékén települt ütegeknek az Attila III. védelmi rendszerében volt szerepük. A pesti városon belül a Ferencvárosi rendező pályaudvar és a Kisrákosi gyakorlótéren települt ütegállásokat tudták valamelyest felhasználni a védelmi harcokban.

A felsorolt ütegállások közül a Kamaraerdőés a Balatoni út között települt állásrendszer számított az egyik legjelentősebbnek (a mai Szoborpark közelében). Itt a 201. honi légvédelmi tüzérosztály egységei állomásoztak. Négy köralakban telepített betonozott ütegállás található itt (88 mm-es ágyúnak). (Ezek romjai máig felfedezhetők.) Továbbá egy parancsnoki bunker és néhány egyéb létesítmény készült el. Volt kiépült lövészárokrendszer is, illetve a Balatoni út mellett páncéltörő tüzérségi állás. Ez volt az egyik legnagyobb légvédelmi állás Budapest körül.

A Csillebércnél és a Frank-hegyen csupán állandósított ütegállások voltak, egyéb védelmi létesítmények nem kapcsolódtak hozzájuk. Pesten a Kisrákosi gyakorlótéren létesült ütegállások tekinthetők a legjelentősebbeknek. Itt három magyar ütegállás épült ki (88 mm-es lövegeknek), illetve kissé távolabb egy német állás (90 mm-es lövegek számára). Itt a 207/2. légvédelmi üteg, illetve a 206. honi légvédelmi tüzérosztály egységei állomásoztak, továbbá a németek egy ütege. 1944 tavaszán épült ki ez az állásrendszer. Itt betonból készültek az ütegállások és a fedezékeke is. A kábeleket, melyek a lövegek elektromos irányításához és az összeköttetés biztosításához kellettek, betonozott csatornákban helyezték el. A pesti oldalon ez volt az egyik legjobban kiépített légvédelmi állás.

Kövess minket -on és -en!

A 61 éves Peter Lynch több mint két év börtönt kapott augusztusban erőszakos rendbontás miatt, mert állítólag rasszista dolgokat kiabált a rendőröknek. Október 19-én hirtelen meghalt a börtönben.

A szerb hatóságok kiemelték a Dunából a második világháború idején elsüllyesztett egyik német hadihajóroncsot. A folyam mélyén még további mintegy negyven roncs található, amelyekben mindmáig ott hevernek az egykori robbanóanyagok.

Focsaniból Krasznogorszkba kerültünk. Itt vettek minket először névjegyzékbe, még számot is kaptunk, egyenkénti kihallgatás után.

Alulírottak, a magyar igazság érvényesítésére alkalmas kedvező történelmi pillanatot felismerve, továbbá magyar hazánkhoz és nemzetünkhöz való olthatatlan szeretetünktől és hűségünktől vezérelve, a magyar összetartozás jegyében nem nézhetjük tovább tétlenül és szótlanul, hogy a történelem által felkínált újabb esélyt szalasszon el nemzetünk az igazságtalan és önrendelkezési jogot sárba tipró diktátumok által szabott határok felülvizsgáltatására.

Antiszemita aktivisták március 15-én megsemmisítették a szigetmonostori holokauszt-emlékművet.

A nemzetiszocializmus szolgálatába állt tudósok és mérnökök számos olyan új eszközt alkottak, amelyek – így köztük a sugárhajtású repülőgép, az első cirkáló, illetve ballisztikus rakéta – döntő hatást gyakoroltak az 1945 után kibontakozó hidegháború fegyverkezési versenyére. 

A 47 éves Jonathan Abraham londoni rabbit vették őrizetbe az ír fővárosban azzal a váddal, hogy illegálisan végzett körülmetélést egy gyermeken.

1924-ben hunyt el az az ember, aki a németek ügynökeként érkezett Oroszországba 1917-ben, s akit halála óta nem temették el. Torz eszméi, melynek alapján társaival Szovjetunió néven új államot alapítottak, legalább százmillió ember halálához vezettek.

Az Európai Szovjetunióban az ultrajobboldal múzsája hasonló elbánásra számíthat a szólásszabadság kereteinek feszegetése miatt, mint amilyenre a másként gondolkodók számíthattak az egykori Szovjetunióban.

Ukrán nacionalisták százai vonultak végig Lemberg központjában fáklyákkal és piros-fekete zászlókkal újév napján.

Magát nemzetiszocialistának valló fehér ember ítéltek börtönbüntetésre Ausztráliában a nézeteiért. A szigetországban ez az első eset, hogy a bíróság döntése nyomán valaki karlendítésért részesül elzárásban.

„A »Lázadó Franciaország« (LFI) egy antifasiszta aktivista megmentésére sietett, akinek Magyarország kéri a kiadatását erőszakos cselekmények miatt” – írta meg a Le Figaro.

A magyar hadifoglyokat 1945 őszén átszállították a 180/5. lágerbe. (Ez a Don-medence egyik szénbányája közelében létesült.) Örömmel fogadtuk az áttelepítést abban a reményben, a háború befejezése utáni hazaszállításunkkal kapcsolatos lépésről van szó.

Kétnapi hajóút után megérkeztünk Szevasztopolba. A kiszállás után a kikötő melletti nagy rétre tereltek bennünket. Rongyos, kiéhezett lakosság rohant meg bennünket – ruhát, cipőt és ennivalót kunyeráltak tőlünk.

A Szent István csatahajó építése idején nemzeti ügy volt, a sajtó rendszeresen nyomon követte a magyar hajógyártás legnagyobb vállalkozásának minden mozzanatát.