Kövess minket: Telegram — XVkontakte

Heinrich Himmler SS-vezető szolgálati naptárában, naplójában mindent gondosan feljegyzett: mikor evett, mikor szerelmeskedett.

A háborús években - 1943-44-ben - keletkezett, s egy Moszkva melletti archívumban fellelt feljegyzésekben (Dienstkalender) keveredik a politika a banálissal, a magánélet a keleti hadjárat megszervezésével - írja a dpa hírügynökség annak kapcsán, hogy a Bild című német lap hétfőn exkluzív tálalásban számolt be a megtalált dokumentumokról, s sorozatban tárja az olvasó elé Himmler mindennapjainak részleteit.

"Ebéd a biztonsági rendőrség kaszinójában, megbeszélés az ezredessel, a gettó bejárása" - jegyezte fel az SS nagyhatalmú vezetője 1943. március 9-én varsói látogatásáról. Himmler hivatalos titulusa az SS élén a birodalmi vezető (Reichsführer-SS) volt, ő számított a második embernek Adolf Hitler mögött a nemzetiszocialista hatalmi struktúrában. A munkatáborok létesítését szervezte meg, részt vett a keleti hadjárat megtervezésében, az európai zsidók tömeges kitelepítésének kitervelésében.

Az 1943-44-es évekből származó naplót sokáig eltűntnek hitték, de a fontos dokumentumok hadizsákmányként az orosz védelmi minisztérium podolszki archívumában (CAMO) átvészelték az évtizedeket. Körülbelül ezer oldalt tesznek ki, írógéppel írták őket, s mintegy 1600 név szerepel bennük. "Most már pontosan meg tudjuk mondani, hogy Himmler 1943 és 1944 között mely napon kivel találkozott, milyen helyeken tartózkodott, s ki tartozott a Himmler körüli legszűkebb körbe" - mondja Matthias Uhl, egyike azoknak a német történészeknek, akik együttműködnek az orosz katonai archívummal. A podolszki intézményben a Wehrmacht körülbelül két és félmillió oldalból álló aktáit őrzik. Orosz-német vállalkozás keretében digitalizálják őket és felteszik az internetre.

Nikolaus Katzer, a Német Történeti Intézet (Moszkva) vezetője számára Himmler feljegyzései segítenek "bizonyos döntési mechanizmusok, a nemzetiszocialista rendszer bizonyos személyi konstallációinak pontos rekonstruálásában", nagy nyereséget jelentenek a kutatás számára. Éppen a háború második feléből, amikorról már viszonylag kevés irat maradt fenn. Számos dokumentum a Berlin felé törő szovjet hadsereg kezébe került. Himmlernek az 1941-42-es évre vonatkozó feljegyzéseit 1991-ben szintén egy orosz archívumban fedezték fel.

Az első jelek az 1943-44-re vonatkozó Himmler-feljegyzések meglétére 2010-ben merültek fel, s 2013 óta a kutatók biztosak abban, hogy a feljegyzések valódiak és teljesek. Matthias Uhl és Dieter Pohl osztrák professzor 2017 végén akarja két kötetben publikálni a kommentárokkal ellátott feljegyzéseket. A már említett 1943-as varsói látogatáson a gettó felszámolásáról lehetett szó. Néhány nappal később a zsidók először és utoljára tanúsítottak fegyveres ellenállást deportálásukkal szemben. Áprilisban kitört a gettólázadás, amelyet az SS és a Wehrmacht könnyűszerrel levert.

A feljegyzésekből kirajzolódik Himmler, a magánember képe is. Az SS-vezetőt gyakran megmasszírozta orvosa, Felix Kersten. Himmlernek házasságon kívüli kapcsolata volt egykori titkárnőjével, Hedwig Pothasttal. Két gyereke is született az asszonytól. A kutatók azt gyanítják, hogy az "inspekció", vagy az "úton vagyok" bejegyzések mögött a szerelmi légyottok rejtőznek. Katzer professzor számára a dokumentumban a privát dolgok és a katonai parancsok "háborítatlan egymásmelletisége" a szörnyű.

Az SS vezetője 1945. május 23-án brit fogságba esett, majd nem sokkal később megölte magát, hogy elkerülje a meghurcoltatást.

Kövess minket: Telegram — XVkontakte

1945. május 9-én kényszerítették térdre a Szövetségesek a Nagynémet Birodalmat, azonban arról nem szokás beszélni, mi mindennel járt ez a győzelem.

A varégok a mai Svédország területén a középkorban letelepedett vikingek. De honnan jöttek ezek a vikingek, akikről a ma emberének a varkocsos, szakállas, baltát lóbáló északi óriások jutnak elsőre az eszébe?

A nemzetiszocialista tisztelgés a második világháború vége óta illegális a cionisták által Németországban és Ausztriában, és a kóser törvények szerint börtönbüntetéssel büntethető.

Kitiltotta a fehéreket az ünnepi vacsoráról a húzott szemű bostoni polgármester, de szerinte ez nem rasszizmus és nem is diszkrimináció.

A közelmúltban az amerikai Massachusetts állambeli West Brookfield városában a zsidókat célzó „sértő üzeneteket” tartalmazó visszazárható zacskókat osztottak szét, ami médiahisztériát váltott ki.

A világot reálisan figyelők körében több mint egy évszázadra nyúlik vissza a Judapest kifejezés, amely a nevéből adódóan Budapest elzsidósodásának gyors és jelentős mértékét hivatott kifejezni – ez az elzsidósodás már a 19. században is nagy méreteket öltött.

2019-ben az eleki Resetár András házfelújítást végzett, mikor megdöbbentő felfedezést tett az ingatlanban, amely egykor a Faulhaber család otthona volt.

Kiadta a német hatóság a 2023. februárban Budapesten elkövetett támadássorozat egyik feltételezett elkövetőjét.

A mennoniták anabaptista felekezetét a 16. században hozta létre egy frízföldi reformátor, Menno Simons. A javarészt Poroszországban letelepedett mennoniták a 18. században a militarista alapokra épülő államból II. Katalin cárnő Oroszországába menekültek.

Ilaria Salist az európai parlamenti választáson jelöltként indítja a Vörös-Zöld Szövetség nevű olasz politikai formáció, amely megerősítette, hogy a Magyarországon fogva tartott nő felkerült a listájukra.

Harminc éve már, hogy elhunyt a 28. Wallonien önkéntes SS gránátoshadosztály parancsnoka, a második világháború legendás „krónikása”, Léon Degrelle.

A német hazafit a rendőrség szerint „a migránsok elleni gyűlölet vezérelte”, külföldről származó, invazív hátterű szomszédait akarta felrobbantani.

Mi a magyarság jelenlegi helyzete a pozsonyi csata tükrében? Szinte lehetetlen vállalkozás a megfogalmazott kérdésre minden igényt kielégítő válaszokat adni, de ugyanilyen lehetetlen, hogy nemzeti érzelmű magyar ember ne gondolkodna el ezeken az összefüggéseken ezekben a napokban.

A katonai kíséretek a kora középkor hadviselésének meghatározó szerveződései voltak, harcos fiatal férfiak egy karizmatikus vezető köré gyűlve vettek részt a személyes dicsőséget és vagyonszerzést ígérő hadjáratokban.

Megvonta az állami támogatást a következő hat évre a német alkotmánybíróság a zsidó-liberális sajtóban „neonáciként” számon tartott Die Heimat nevű párttól.