Kövess minket -on és -en!

Heinrich Himmler SS-vezető szolgálati naptárában, naplójában mindent gondosan feljegyzett: mikor evett, mikor szerelmeskedett.

A háborús években - 1943-44-ben - keletkezett, s egy Moszkva melletti archívumban fellelt feljegyzésekben (Dienstkalender) keveredik a politika a banálissal, a magánélet a keleti hadjárat megszervezésével - írja a dpa hírügynökség annak kapcsán, hogy a Bild című német lap hétfőn exkluzív tálalásban számolt be a megtalált dokumentumokról, s sorozatban tárja az olvasó elé Himmler mindennapjainak részleteit.

"Ebéd a biztonsági rendőrség kaszinójában, megbeszélés az ezredessel, a gettó bejárása" - jegyezte fel az SS nagyhatalmú vezetője 1943. március 9-én varsói látogatásáról. Himmler hivatalos titulusa az SS élén a birodalmi vezető (Reichsführer-SS) volt, ő számított a második embernek Adolf Hitler mögött a nemzetiszocialista hatalmi struktúrában. A munkatáborok létesítését szervezte meg, részt vett a keleti hadjárat megtervezésében, az európai zsidók tömeges kitelepítésének kitervelésében.

Az 1943-44-es évekből származó naplót sokáig eltűntnek hitték, de a fontos dokumentumok hadizsákmányként az orosz védelmi minisztérium podolszki archívumában (CAMO) átvészelték az évtizedeket. Körülbelül ezer oldalt tesznek ki, írógéppel írták őket, s mintegy 1600 név szerepel bennük. "Most már pontosan meg tudjuk mondani, hogy Himmler 1943 és 1944 között mely napon kivel találkozott, milyen helyeken tartózkodott, s ki tartozott a Himmler körüli legszűkebb körbe" - mondja Matthias Uhl, egyike azoknak a német történészeknek, akik együttműködnek az orosz katonai archívummal. A podolszki intézményben a Wehrmacht körülbelül két és félmillió oldalból álló aktáit őrzik. Orosz-német vállalkozás keretében digitalizálják őket és felteszik az internetre.

Nikolaus Katzer, a Német Történeti Intézet (Moszkva) vezetője számára Himmler feljegyzései segítenek "bizonyos döntési mechanizmusok, a nemzetiszocialista rendszer bizonyos személyi konstallációinak pontos rekonstruálásában", nagy nyereséget jelentenek a kutatás számára. Éppen a háború második feléből, amikorról már viszonylag kevés irat maradt fenn. Számos dokumentum a Berlin felé törő szovjet hadsereg kezébe került. Himmlernek az 1941-42-es évre vonatkozó feljegyzéseit 1991-ben szintén egy orosz archívumban fedezték fel.

Az első jelek az 1943-44-re vonatkozó Himmler-feljegyzések meglétére 2010-ben merültek fel, s 2013 óta a kutatók biztosak abban, hogy a feljegyzések valódiak és teljesek. Matthias Uhl és Dieter Pohl osztrák professzor 2017 végén akarja két kötetben publikálni a kommentárokkal ellátott feljegyzéseket. A már említett 1943-as varsói látogatáson a gettó felszámolásáról lehetett szó. Néhány nappal később a zsidók először és utoljára tanúsítottak fegyveres ellenállást deportálásukkal szemben. Áprilisban kitört a gettólázadás, amelyet az SS és a Wehrmacht könnyűszerrel levert.

A feljegyzésekből kirajzolódik Himmler, a magánember képe is. Az SS-vezetőt gyakran megmasszírozta orvosa, Felix Kersten. Himmlernek házasságon kívüli kapcsolata volt egykori titkárnőjével, Hedwig Pothasttal. Két gyereke is született az asszonytól. A kutatók azt gyanítják, hogy az "inspekció", vagy az "úton vagyok" bejegyzések mögött a szerelmi légyottok rejtőznek. Katzer professzor számára a dokumentumban a privát dolgok és a katonai parancsok "háborítatlan egymásmelletisége" a szörnyű.

Az SS vezetője 1945. május 23-án brit fogságba esett, majd nem sokkal később megölte magát, hogy elkerülje a meghurcoltatást.

Kövess minket -on és -en!

Egy fiatal nő tett feljelentést, miután tanúja volt egy antiszemita kifakadásnak a párizsi metrón.

1941. május 10-én Rudolf Hess, Adolf Hitler helyettese váratlanul Skóciába repült. Arra akarta rávenni Winston Churchill miniszterelnök ellenzékét, hogy kössenek békét Németországgal, amivel elkerülhető lett volna a kétfrontos háború.

Nem nehéz elképzelni, hogy valaki, aki lendületet és fejlődést hoz egy pénzügyi és gazdasági válság utáni világba, az szerethető ember, mi több, imádat tárgya. Adolf Hitlert pedig olyan rajongás vette körül, mint ma bármelyik popsztárt. Erről tanúskodnak a neki írt levelek is.

Az SS Vezetési Főhivatalának felállítási utasítását követően (1944. november 2.) Grassy József, az SS 25. fegyveres-gránátoshadosztályának parancsnoka törzsével Zalaszentgróton rendezkedett be.

Budaházy György, Barcsa-Turner Gábor és Walter Pál Péter ellen emelt 5 év után (!) vádat az ügyészség, amiért más hazafiakkal együtt egy nyilvánosan meghirdetett, LMBTQP+ rendezvényre szerettek volna bejutni, ahol az iskolai LMBTQP érzékenyítés volt a téma.

Szovjet hadijelentések szerint 1945. április 4-én fejeződtek be Magyarországon a második világháborús harci cselekmények, amikor a Vörös Hadsereg "kiűzte" az utolsó német egységeket.

Szülővárosában, a nyugat-franciaországi La Trinité-sur-Merben szűk családi körben eltemették Jean-Marie Le Pent, a francia Nemzeti Front alapítóját.

Ezer fős antifasiszta őrjöngés kísérte Brüsszelben Jordan Bardella, a francia Nemzeti Tömörülés vezetőjének, valamint Orbán Viktor szövetségesének a látogatását, melyet a brüsszeli Magyar Házban tett.

A második világháború utáni korszak névadójának egy évtizedig tartó diktatúrája alatt a politikai terrorizmus és a személyi kultusz az egekbe tört, míg az életszínvonal és a törvényesség a mélységekbe süllyedt. 

Az épület sosem készült el, egy részlete azonban modellként mégis megvalósult.

Tényleges életfogytiglani börtönbüntetést szabtak ki Kaliforniában egy antiszemita aktivistára. Egy homokos, zsidó egyetemi hallgatót tettek el láb alól még 2018-ban, a 19 éves Blaze Bernsteint. 

1944. február 15-21. között Magyarországra látogatott Lorenz SS-Oberführer, a VoMi vezetője, hogy tárgyalásokat folytasson Basch népcsoportvezetővel a toborzások eddigi elért és a jövőben elérendő eredményeiről.

Focsaniból Krasznogorszkba kerültünk. Itt vettek minket először névjegyzékbe, még számot is kaptunk, egyenkénti kihallgatás után.

Elhunyt 99 éves korában, még január 14-én Irmgard Furchner, az egykori stutthofi koncentrációs tábor titkárnője – közölte az itzehoe-i ügyészség szóvivője.

Csaknem 80 évvel a második világháború befejezése után állhat bíróság elé egy 100 éves volt SS-tag. Gregor Formaneket a sachsenhauseni koncentrációs táborban elkövetett „3322 gyilkosságban való bűnrészességgel” vádolják.