Kövess minket -on és -en!

A Szövetségi Alkotmánybíróság meg akarta akadályozni Maja T. Magyarországra történő átszállítását. Azonban a hatóságok nem várták meg a hivatalos állásfoglalást és kiadták őt – írja szomorúan a német MDR.de.

Hozzáteszik, hogy a döntés, miszerint nem várnak Németország legfelsőbb bíróságára, Szászországban született – olvashatjuk a Magyar Jelenen.

A 23 éves Maja T. Magyarországra történő azonnali átszállításáról Szászországban született döntés az MDR.de cikke szerint. Simone Herbeth berlini főügyész ezt a berlini képviselőház jogi bizottságának ülésén így magyarázta: „Az, hogy a kiadatást hogyan, mikor és milyen közlekedési eszközzel hajtják végre, nem a mi hatáskörünkbe tartozik, hanem a kiadatásért felelős rendőrség mérlegelési jogkörébe tartozik. Ebben az esetben ez a szászországi bűnügyi hivatal.”

Maja T. részt vehetett a tavaly februári támadásokban

A magát nembinárisként meghatározó nemnormális Maja T.-t szélsőjobboldaliak ellen elkövetett támadásokban való részvétellel és bűnszervezethez való tartozással vádolják. Maja T.-t július végén a lap szerint az LKA emberei egy drezdai fogdából vitték el és Ausztriába szállították. Közvetlenül ezután a magyar határhoz vitték, ahol a magyar hatóságok őrizetbe vették Maja T.-t.

A szövetségi alkotmánybíróság július utolsó péntekjének délelőttjén tárgyalta Maja T. Magyarországnak történő kiadatását, és nem sokkal később sürgősségi kérelemmel meg is tiltotta azt. Addigra azonban már késő volt: Maját reggel 6.50 körül adták át az osztrák hatóságoknak, akik 10 óra körül átadták őt a magyar rendőröknek.

Azóta folyamatosan a kritikák Németországban: Martin Schirdewan, a baloldali párt vezetője „Németország szégyenéről” beszélt. A Köztársasági Jogászok Szövetsége „éjjeli és ködös akcióról” beszélt, amely megakadályozta a hatékony jogvédelmet. Tekintettel arra, hogy szerintük Magyarország „nyíltan queer-ellenes állam”, a berlini Zöld Párt rámutatott a magyar őrizetben lévő „Maja” veszélyes helyzetére. (Bárcsak igaz lenne bármelyik állítás is, jegyezhetnénk meg – a szerk.)

A szász hatóságoknak számolniuk kellett volna a tiltó határozattal?

Ma már kérdéses, hogy a szász hatóságoknak számolniuk kellett volna vagy számolhattak-e a karlsruhei döntéssel. „Természetesen az a helyzet, hogy ha vannak jelzéseink, ha Karlsruhéból kapjuk a hírt, akkor a kiadatást leállították volna” – mondta Simone Herbert ügyész a berlini képviselőházban. Más a helyzet, ha a sürgősségi kérelmet csak bejelentették, de még nem nyújtották be: „Még akkor is egyedi ügydöntésről van szó. Mert az is lehet, hogy bejelentik, és nem lesz belőle semmi. Akkor a kérdés az, hogy valójában meddig lehet várni? Tehát ez attól függne, hogy valóban vannak-e konkrét bizonyítékain” – mondta. Hozzátette, hogy „Maja T. esetében azonban nem voltak ilyen konkrét jelek.”

Maja T. ügyvédei nem értenek egyet

Maja ügyvédei tiltakoznak. Éppen azért, mert a kiadatási ügyekben az illetékes bíróság döntését követően már nincsenek rendes jogorvoslati lehetőségek, a rendkívüli jogorvoslatok – azaz a szövetségi alkotmánybírósághoz benyújtott sürgős fellebbezés – váltak általánossá.

Ráadásul az éjszaka folyamán – amikor a szász rendőrök megkezdték Maja kiadatását – történt egy telefonhívás, amelyben szó szerint szó volt „szövetségi alkotmánybíróságról”, valamint „alkotmányjogi panaszról” és „alkotmányossági felülvizsgálatról”. A szász állami bűnügyi hivatal ezután konzultált a berlini főügyészséggel – nem világos, hogy pontosan milyen szavak hangzottak el. A konzultáció után az LKA telefonon közölte, hogy a kérelemnek nincs halasztó hatálya, és a kiadatás folyamat nem áll le.

A főügyészség korábban az MDR-nek és az ARD jogi szerkesztőségének megerősítette a telefonhívást: „Mindössze annyit mondtak, hogy az érintett személy jogi képviselője ‘panaszt akar tenni az igazságszolgáltatásnál’. Nem hangzott el bejelentés arról, hogy ideiglenes intézkedés iránti kérelmet nyújtanak be a szövetségi alkotmánybírósághoz” – mondta a főügyészség szóvivője.

A szélsőbal reakcióitól tartva indították hajnalban a kiadatást

Korábban a berlini szenátus igazságügyi osztálya az MDR megkeresésére már kijelentette, hogy onnan nem érkezett utasítás a berlini főügyészséghez Maja T. átadásának időpontjával kapcsolatban. Simone Herbert államügyész a berlini jogi bizottságnak azt is kifejtette, hogy a Passauba történő átszállításhoz Szászországban használt helikopter hajnali négy órától repülhetett. A végrehajtás éjszakai megkezdésére vonatkozó döntés az esetleges rendbontásokkal is összefüggésben lehetett.

Az MDR megkeresésére a szászországi állami bűnügyi hivatal kifejtette, hogy ezt az intézkedést a „több hónapja tartó FreeMaja-kampány” és a „szélsőbaloldali mozgalom alapvető magatartása” – indokolta. Maja T. közelgő kiadatásának első jelzései péntek reggel jelentek meg az illetékes internetes portálon és a Platform X-en – akkor, amikor Szászországban már régen megszületett a döntés a tervezett eljárásról.

Nyomozások Németországban és Magyarországon

Maja T.-t súlyos testi sértéssel és bűnszervezetben való tagsággal vádolják. A hatóságok szerint egy olyan csoporthoz tartozik, amely évek óta – többek között 2023-ban Budapesten is – megtámadott és sebesített feltételezett szélsőjobboldaliakat és szimpatizánsokat. Magyarország európai elfogatóparancsot adott ki Maja T. ellen. Németországban a szövetségi főügyészség is nyomoz Maja T. és a csoport más feltételezett tagjai ellen.

Védelmi mechanizmust alakított ki a kormány Maja számára

Maja T. Magyarországra történő átszállításának kérdésében folytatott eljárásban Maja védője és családja korábban azzal érvelt, hogy a „nembináris” személyt Magyarországon emberi jogokat (?) sértő fogvatartási körülmények várhatják. Azt is kétségbe vonták, hogy a tisztességes eljárás biztosítható lenne, miután az Orbán-kormány az elmúlt években szerintük befolyást gyakorolt a magyarországi bírákra és az igazságszolgáltatásra. A fellebbviteli bíróság azt is megállapította, hogy „a jelenlegi magyar kormány politikáját nem-, homo- és transzellenesnek kell minősíteni, és hogy a homoszexuálisok és transz emberek egyenlő bánásmódja érdekében Magyarországon korábban elért intézkedéseket diszkriminatív módon lebontották”. Magyarország azonban hitelt érdemlően állította, hogy a börtönökben biztonsági óvintézkedéseket tett, és Maja T. védelmére is hatékony mechanizmusokat alakítottak ki.

A család még nem látogathatta meg az antifa útonállót

Magyarország garanciákat is adott arra vonatkozóan, hogy amennyiben elítéli Maja T.-t a bíróság, úgy a büntetését Németországban töltheti majd le. Ennek a biztosítéknak a megadását követően a fellebbviteli bíróság aztán hozzájárult a kiadatáshoz. Maja családja is Budapestre utazott. Kifogásolták, hogy még nem tudták közvetlenül felvenni a kapcsolatot Majával, és látogatási engedélyt sem kaptak. Maja magyar ügyvédje szerint Magyarországon gyakran előfordul, hogy a fogvatartottakat csak havonta egyszer látogathatják meg.

Kövess minket -on és -en!

A francia állami vasúttársaság (SNCF) munkatársai a párizsi Austerlitz pályaudvaron hétfőn két emberre rálőttek és megsebesítették őket, köztük egy férfit, aki egy horogkeresztet festett egy falra.

A brit kormány pénzügyi szankciókat vezetett be a nemzetiszocialista Blood and Honour hálózat ellen, amely a skinhead zenei szcnéával évtizedek óta aktív kapcsolatban áll.

Körülbelül ezer aktivista – sokan feketébe öltözve és maszkot viselve – vonult végig Párizs utcáin, hogy megemlékezzenek egy nacionalista diák 1994-es haláláról.

Körülbelül 30–40 ember gyűlt össze a Niedermüller Péter által meghirdetett tüntetésre a Nordic Sun Pub előtt kedd délután. 

„Antifasisztaként kriminalizáltak az Orbán-rezsim alatt” – Ilaria Salis olasz szélsőbaloldali verőemberből lett EP-képviselő, valamint társai emelték fel hangjukat a magyar igazságszolgáltatással szemben az Európai Parlamentben.

A lövedék kifejezetten agitációs röplapok kiszórására készült. A megsárgult papírok közel 80 évet töltöttek el egy A-462 típusú szovjet propagandagránát belsejében.

Egy angol nemzetiszocialista csoport ünnepelte Adolf Hitler születésnapját az angliai Oldhamben található Duke of Edinburgh nevű pubban – számolt be róla a Manchester Evening News.

A legutóbbi washingtoni NATO-csúcstalálkozón a 30 csatlós állam zokszó nélkül elfogadta az amerikai–brit diktátumot az ukrajnai háború további eszkalációjára.

Nyomozás indult két kiskorú ellen, akik egy „neonáci” szervezet alapítóiként, illetve tagjaiként megrongálták egy zsidó temető kőtábláit Aradon.

Valaha, réges-régen, még a II. világháborúban volt egy erődítményekből álló védvonal, melyet a később legyőzhetetlennel minősített szovjet haderő sem tudott áttörni. Árpád-vonalnak hívták.

Mi, összegyűjtött fiatalok 1944. december 24-én, karácsony napján indultunk el Kéthelyről Csehszlovákián és Németországon keresztül: 1945 májusában érkeztünk meg a felső-ausztriai altheimi átmeneti táborba, amelyben már mintegy 30-35 000 fő tartózkodott.

Péntek hajnalban robbanás történt egy holland középiskolában, a bejárat környékére pedig horogkereszteket és különböző, nemzetiszocialismus-ellenes kifejezéseket festettek.

Árvíz ide, árvíz oda, ez a Telex szerkesztőségét amúgy sem érinti túlságosan, nem jelentetnének komoly erősítést a homokzsákok pakolásában, és amúgy is van „fontosabb” témájuk. Kitaláltátok már, micsoda, ugye? Hát persze, hogy az. Mintegy 3 (!) hónap múlva „neonáci koncert” lesz Budapesten!

A Mussolini család egykori vidéki háza Olaszország északkeleti részén, Emilia Romagnában található, Forli városában. Az épület tele van a Duce relikviáival: a telefon, amelynek segítségével a római kormányt hívta, egyenruhája, imádott motorbiciklije.

Három náció volt az óriási lágerben: németek, japánok és magyarok. Nekünk, magyaroknak a japánok jelentették a szenzációt. Voltak vagy tízezren. Az atombomba ledobása után magát megadó mandzsúriai hadsereg egy része került ide. Fegyelmezettségük, összetartásuk csodálatra méltó volt.