Kövess minket -on és -en!
„Cinkos, aki néma!” felkiáltással szerveznek rendőrségi engedéllyel és biztosítással antifasiszta tüntetést Budapestre február 8-án.
Az AntifaInfo Budapest oldalán meghirdetett eseményben angol nyelvű felhívás is elérhető, de más felületeken is hirdetik már a Becsület Napja elleni tüntetést, melyre Nyugat-Európából is érkeznek majd antifasiszták.
A Facebookon meghirdetett esemény szerint a Széll Kálmán téren 15 órakor kezdődik majd a rendezvény, melyet a Becsület Napja ellen hirdettek meg. A tüntetés a tervek szerint 17 óráig tart. Korábban írtunk már arról, hogy több szélsőbaloldali szervezet is erőszakot propagáló Facebook-bejegyzésekkel készül erre a dátumra. Közben Németországban szinte minden nagyvárosban tartottak vagy tartanak valamilyen rendezvényt, elsősorban a 2023-as események kapcsán. Ezeken a beszélgetéseken, előadásokon, melyeket többek között a hamburgi egyetemen is tartottak, igyekeznek úgy beállítani a bebörtönzött antifákat, mint akiket ártatlanul hurcolnak meg a magyar hatóságok…
Nem hagyják magukra magyarországi elvtársaikat
Az eseményt az afaeurope.noblogs.org oldalon is hirdetik, a cikkben azt írják, hogy a tavalyi évben „sikerült 300 antifasisztával végigvonulni a Budai Várban, és egyúttal megakadályozni, hogy a nácik ott tartsák megemlékezésüket, immár második éve egymás után”. Mint a felhívásban írják, budapesti elvtársaikkal együtt 2025 februárjában az előző évek „sikerére” szeretnének építeni. „Egy dolog világos számunkra: nem hagyjuk magunkat megfélemlíteni a 2023 óta tartó elnyomási hullámtól, és nem hagyjuk magára a magyarországi aktív antifákat” – szögezik le a 2024 decemberében közzétett írásban.
„Hagyják abba az NS (nemzetiszocializmus – a szerk.) dicsőítését! Nincs Becsület Napja!” – áll a közzétett plakáton
A toborzás részeként pedig egy, az X-en közzétett bejegyzés szerint Bécsből indul nagy busz Budapestre február 8-án. A gruppe für organisierten antifaschismus wien nevű csatornán több bejegyzésben is foglalkoznak a budapesti rendezvénnyel. A buszra a toborzást ezen az oldalon keresztül végzik, buzdítva mindenkit a részvételre. Nem szokatlan a külföldi jelenlét, hiszen Németországból rendszeresen érkeznek fotósok, akik a különböző rendezvényeken résztvevők arcát fényképezik, hogy aztán a fotókat, videókat közzétegyék.
Más események is lesznek, Drezdában például pódiumbeszélgetést tartanak január 21-én, kedden a Becsület Napja kapcsán. Ezen arról fognak beszélgetni, vajon mi áll a “budapesti náci tevékenység” hátterében, illetve milyen “neonácik” találkoznak a magyar fővárosban. Emellett megvitatják, hogyan néz ki az antifasiszta tevékenység, és mit tehetnek a bebörtönzött antifasiszták támogatásáért.
A jobboldali erőszaktól tartanak Salis elvtársai
Arról ezekben a bejegyzésekben rendre megfeledkeznek, hogy a fideszes kormány hozott egy olyan jogszabály-módosítást még 2018-ban, ami Lex-Becsület Napja néven vált ismerté, és erősen korlátozza a kitörés megemlékezések szervezését. Az elnevezés oka pedig az, hogy bár a jogszabály vonatkozna a kommunista vonzatú rendezvényekre is, azt eddig kizárólag csak a Becsület Napja kapcsán alkalmazta a rendőrség. Ennek ellenére az antifasiszták úgy vélik, „Budapest és Magyarország azonban továbbra sem könnyű terep a baloldali, antifasiszta tüntetéseknek. Miközben a jobboldali erőszak és az állami elnyomás továbbra is fenyegetést jelent”.
Érdekes ezt azokon a felületeken olvasni, amelyeken rendre kiállnak Ilaria Salis és a Hammerbande aktivistái mellett, akik nemcsak Németországban, de Budapesten is több embert vertek agyon túlerőben, felfegyverkezve.
Arról egyelőre nincs információ, hogy a mentelmi joga mögé bújó Ilaria Salis megjelenik-e a budapesti tiltakozáson.
Több rendezvényen lehet majd emlékezni
A kitörés 80. évfordulójára több eseményen is lehet majd méltó módon emlékezni. A Légió Hungária már február 2-án megtartja Ostromkalauz elnevezésű rendezvényét. A Becsület Napja-megemlékezés február 8-án lesz, ezzel kapcsolatban későbbre ígért részleteket a szervezet, míg 11-én kora este a Fénylánc kerül ismét kirakásra a Kapisztrán tér és a Széna tér közötti utcákban. Idén is megrendezik a Kitörés 60 teljesítménytúrát, amelyen évek óta több ezren vesznek részt a baloldal támadásai ellenére –ezekre a túra főszervezője, Moys Zoltán néhány éve reagált egy írásában, amit érdemes ismét elővenni. Február 15-én pedig a Kitörés Emléktúrán róhatják le kegyeletüket Budapest védői előtt a túrázás szerelmesei. Általánosságban elmondható egyébként, hogy ezek a rendezvények a legnagyobb rendben, bármiféle jogszabálysértés nélkül szoktak lezajlani, a többségi társadalomban pedig egyáltalán nem ütközik ellenállásba egyik rendezvény sem – talán éppen ezért kell a külföldi segítség…