Kövess minket -on és -en!

A türingiai Weimar város fölötti erdős dombok közé épített, a nemzetiszocialisták által 1937 és 1945 között működtetett buchenwaldi koncentrációs tábor területére sokan nem a holokauszt miatt járnak, hanem szánkózni.

A sporttevékenység egyébként tilos a koncentrációs tábor területén, a múlt hétvégén mégis szánkónyomokat találtak. A járványhelyzet miatt lezárták a türingiai sípályákat és más sporttelepeket, ezért az egykori koncentrációs tábor területére járnak ki a környékbeliek – mondta a BBC-nek Rikola-Gunnar Lüttgenau történész.

Az immár múzeumként működő tábor menedzsmentje figyelmeztetett: a téli sportok űzésével "kegyeletsértést" elkövetőket fel fogják jelenteni a hatóságoknál – írja a BBC.

A kegyeletsértést pénzbírsággal büntetik Németországban, de nem úgy tűnik, hogy elrettentő hatással lenne a szánkózókra.

"Egyre többen hagyják figyelmen kívül, hogy emberek százezrei szenvedtek a táborban, és tízezrek haltak meg a nácik kegyetlensége miatt: sokan lovagolni és motorozni járnak a területre" – panaszolta a történész.

A tábor kifejezetten nagy területen fekszik, mivel központi épületei mellett több szatellittáborból áll. Mintegy 280 ezer embert börtönöztek be ide, zsidókat, cigányokat, homoszexuálisokat, kommunistákat és szovjet katonákat. Később a szovjetek ugyanitt rendezték be 1945 és 1950 között a kettes számú különleges tábort, ahová a meghurcolni kívánt nemzetiszocialistákat gyűjtötték össze.

Kövess minket -on és -en!

Magyarországon már több mint két hónapja vége volt a II. világháborúnak, amikor a budapesti összekötő vasúti híd építéséről elhurcoltak, a vasúti peronon elfogott civilekkel együtt.

A legutóbbi washingtoni NATO-csúcstalálkozón a 30 csatlós állam zokszó nélkül elfogadta az amerikai–brit diktátumot az ukrajnai háború további eszkalációjára.

A Krím-félszigeten nem volt nagy számú a fegyveres őrök csoportja. A Fekete-tenger veszi körül, a kontinenssel csak egy híd köti össze. Ezen illetékteleneknek átmenni pedig lehetetlen. Érthető, hogy az őrök unatkoztak, amit fokozott a helyhez kötöttség is.

Az NZóna Podcast tematikus Homo Viator sorozata ezúttal az 1945-ös budavári kitörést és a Becsület Napját vizsgálja világnézeti szempontból.

Nagyjából tizenkét kommunista jelent meg a IV. kerületi Tanácsköztársaság-szobornál, hogy méltassa a Kun (Konh) Béla-féle vörös terrort. Velük szemben kétszer ennyi hazafi fejezte ki nemtetszését – írja a Magyar Jelen.

A brit kormány pénzügyi szankciókat vezetett be a nemzetiszocialista Blood and Honour hálózat ellen, amely a skinhead zenei szcnéával évtizedek óta aktív kapcsolatban áll.

A kisinyovi vasúti láger udvarán mukába indulásra sorakoztunk fel 1946 januárjában az egyik reggelen. Egyszer csak kiáll a munkaelosztó tiszt, és 6 fő jelentkezőt kér vágóhídi munkára.

Budapest ostromának egyik legkevésbé ismert része a hungarista harccsoportok tagjainak részvétele a védelemben.

Európa, történelmében átélt minden felforgató népvándorlást, látott véres háborúkat és átkos széthúzást, de a második világháborút követő lét és nemlét ily tragikus válaszútja elé nem került még soha.

Oroszországban visszatért egy hazafias trend: a tettre kész nacionalisták elrettentő támadásokat osztanak meg invazív etnikumok és más idegenhonos személyek ellen.

Októberben kapta meg a Fővárosi Törvényszék kérelmét az Európai Parlament elnöke, amiben kérik Ilaria Salis mentelmi jogának felfüggesztését. 

Csak idő kérdése, hogy Amerika egyre növekvő ellenséglistája mikor dönt úgy, hogy kihúzza a szőnyeget az amerikai gazdaság alól.

A szlovák Speciális Büntetőbíróság (ŠTS) hat év börtönbüntetésre ítélte Marián Magátot, akit törvénybe ütköző gondolatok kifejtésével kapcsolatos vádpontokban bűnösnek találtak.

Hivatalosan is visszalépett az önkormányzati választástól Soltysiak Edina táti független képviselőjelölt – írta meg a Telex.

Az 1920. június 4-én bekövetkezett trianoni tragédiát követően a két világháború közötti megcsonkított Magyarországon nem lehetett nem beszélni a területi revízióról.