Kövess minket -on és -en!

Idén 17. alkalommal szervezték meg soproni vármegyések a Rongyos Gárda Emléktúrát, mellyel a résztvevők minden évben megemlékezhetnek a nyugat-magyarországi felkelés hőseiről.

A tavalyi évhez hasonlóan a túrázók idén is a Szent Mihály temetőnél gyülekeztek, ahol Horváth Gábor, a rendezvény főszervezője ismertette a jelenlévőkkel a Rongyos Gárda történetét, majd közösen rótták le tiszteletüket a második ágfalvi csata hősei előtt, Szechányi Elemér bányamérnök- és Machatsek Gyula erdőmérnök-hallgató sírjánál. Ezen temető jó példája a magyar harcos mentalitás valójának, ugyanis az osztrák csendőrök hátrahagyott, a felkelők által katonai pompával eltemetett halottjának, Arnold Moschnak is méltó emléket állítottak Szechányi Elemér sírja mellett.

A kegyelet lerovása után a túra a városon keresztül folytatódott, elhaladva Sopron Város Kulcsa mellett, mely annak mementójául állíttatott, hogy a város nem engedte be az országra törő II. Ottokár cseh király seregeit, csak a magyar király előtt nyitották ki a városkaput, emiatt Sopront IV. László szabad királyi városi rangra emelte. Itt bizonyította először Sopron lakossága, hogy valóban a hűség városa.

A tűztorony alatt áthaladva a Hűségkapu Hungáriát ábrázoló domborművét, valamint a felkelőket támogató Dr. Sopronyi-Thurner Mihály polgármester szobrát szemlélhették meg a résztvevők. Ezt követően a Széchenyi téren át folytatták útjukat, ahol akkoriban a német, horvát és magyar ajkú lakosság közösen tüntetett az Antant hatalmak döntése ellen és a Magyarországhoz való tartozás mellett.

A túrázók ezután elhagyták a várost és az erdőn keresztül a Károly magaslati Rongyos Gárda emlékmű felé vették az irányt, ahol beszédet mondott Dobay Gergely, a HVIM felvidéki vezetője és a Selmeci Őrjárat Emléktúra főszervezője. Beszédében külön kiemelte a harcokban résztvevő fiatal egyetemisták bátorságát.

„A vármegyések számára, mint ifjúsági mozgalom számára talán legközelebb áll a lelkületünkhöz az egyetemisták helytállása.”

Kifejtette, hogy miként kerültek Sopronba azok a selmecbányai egyetemisták, akik 1918-ban leverték a lázongó csehszlovák nemzeti mozgalmakat, majd később aktívan részt vettek a nyugat-magyarországi felkelésben.

„Én hogyha rájuk gondolok, akkor mindig reménykedek abban, hogy talán a mai világunkban is lennének olyan fiatalok, akik ugyanezzel a természetességgel meghozzák ezt az áldozatot.”

Az emlékmű megkoszorúzása után a festői szépségű Szalamandra tó felé haladt a túra, ahonnan a jelenlévők végül Brennbergbányán keresztül haladtak.

Ágfalvára megérkezve az első ágfalvi csata áldozatának, Baracsi Lászlónak a sírjára helyezték el a megemlékezés virágát. Itt mindenki örömmel tapasztalta – amint a Szent Mihály temetőben is –, hogy a tavalyi századik évforduló alkalmából az önkormányzatok felújították a megkopott sírokat.

Végül a Baracsi emlékműnél Tyirityán Zsolt elmondta beszédét, melyben a felkelők legjobbjait követendő példaként állította a megemlékezők elé. Kiemelte a felkelők vezetőit és azok példás életútját.

„Arra az útra léptetek rá, amin annak idején Héjjas Iván is menetelt. Az a Héjjas Iván, aki 1918-ban, amikor összeomlik az ország, nem depresszióba esik, nem lelki beteg lesz, hanem tiszti különítménye élén először szembeszáll a vörös hadsereggel, szembeszáll a megszálló román hadsereggel majd szabadcsapatot szervezve a nyugat-magyarországi felkelés élharcosa lesz.”

De a Betyársereg vezetője nemcsak a leghíresebb felkelőket emelte ki, hanem azokat is, akiknek a nevük bár kevésbé ismert, de bátor tetteik annál kiemelkedőbbek.

„Meg kell említenünk Kaszala Károlyt, a vadászpilótát, aki itt harcolt a nyugati végeken és kevesen tudják, hogy az egyik legeredményesebb magyar ász volt.”

Legvégül a Magyar Hiszekegy elmondását követően a Baracsi emlékmű megkoszorúzásával zárult az emléktúra.

Kövess minket -on és -en!

1921. június 7-én szövetségre lépett Jugoszlávia és Románia, ezzel lezárult az a folyamat, amelyben az első világháborút követően megcsonkított Magyarország ellenében a fő területnyertes szomszédok - Jugoszlávia, Románia és Csehszlovákia - kialakították a kisantantnak elnevezett katonai és politikai szövetséget.

Házi készítésű pokolgép robbant egy Athén központjában található lakóházban, az Ampelokipoi negyedben. A rendőrség közleménye szerint egy férfi meghalt, egy nő pedig súlyosan megsérült.

Elhunyt 99 éves korában, még január 14-én Irmgard Furchner, az egykori stutthofi koncentrációs tábor titkárnője – közölte az itzehoe-i ügyészség szóvivője.

A brit kormány pénzügyi szankciókat vezetett be a nemzetiszocialista Blood and Honour hálózat ellen, amely a skinhead zenei szcnéával évtizedek óta aktív kapcsolatban áll.

A Terrorelhárítási Központ (TEK) a Nyugati pályaudvaron elfogott egy német állampolgárt, akit hazájában többek között fegyverek, lőszerek és robbanóanyagok tiltott kereskedelme miatt köröztek – közölte a Police.hu.

A földbe épített barakk 1945 júliusában így nézett ki: a lépcsőlejárat mellett volt az ablak, amelyet nem lehetett kinyitni. Bár a nap magasan járt az égbolton, a barakkban mégis félhomály volt.

A kuláküldözés 1948-ban, a kommunista hatalomátvétellel kezdődött meg. A sztálinista Rákosi-rezsim kíméletlen harcot indított a magyar agrártársadalom ellen.

A szerb hatóságok kiemelték a Dunából a második világháború idején elsüllyesztett egyik német hadihajóroncsot. A folyam mélyén még további mintegy negyven roncs található, amelyekben mindmáig ott hevernek az egykori robbanóanyagok.

A brüsszeli önkormányzati tanács egyhangúlag jóváhagyta azt az indítványt, amely a belga fővárost „antifasiszta várossá” nyilvánítja – jelentette a The Brussels Times című, angol nyelvű hírportál.

A dokumentum azt állítja, hogy a nemzetiszocialista Németország vezetősége 1944-ben az angol-amerikai erők és a Szovjetunió közötti szakításra várt, hogy az Egyesült Államokat és Nagy-Britanniát a tengely oldalára állítsa.

A Szövetségi Alkotmánybíróság meg akarta akadályozni Maja T. Magyarországra történő átszállítását. Azonban a hatóságok nem várták meg a hivatalos állásfoglalást és kiadták őt – írja szomorúan a német MDR.de.

Az 1936-os berlini nyári olimpia örökre beleírta magát a történelemkönyvekbe. Az eseményre a Harmadik Birodalom nagy erőkkel készült, és Hitler is engedményeket tett a nemzetközi közvélemény kedvéért.

1971. február 5-én halt meg az oroszországi Gorkijban (Nyizsnyij Novgorod) Rákosi Mátyás kommunista politikus, volt miniszterelnök, "Sztálin legjobb magyar tanítványa", a magyar történelem legsötétebb korszakának névadója.

Brandon Russellt, egy amerikai nemzetiszocialista csoport vezetőjét bűnösnek találták abban, hogy Maryland áramellátó rendszerét akarta támadni egy „terrorista összeesküvésben” – közölte az Egyesült Államok Ügyészsége.

A román legfőbb ügyészség öt embert állított bíróság elé fasiszta propaganda terjesztése, erőszakra uszítás és tiltott fegyvertartás miatt.