Kövess minket -on és -en!

Egy békésen folydogáló kis patak az alaszkai Aleut-szigeteken 80 éven át hivatalosan a „Nazi Creek” nevet viselte – egészen máig.

Egy helyi antirasszista kampánya nyomán és az anchorage-i zsinagóga támogatásával az alaszkai patakot átkeresztelték.

Az egy mérföld hosszú patak, amely egy nagyrészt lakatlan szigeten található, a második világháború alatt kapta a nevét, miután az amerikaiak visszafoglalták Kiska-szigetet a japán hadseregtől, amely alig több mint egy évig tartotta megszállás alatt a szigetet.

Az Alaska Place Names (Alaszka helynevei) szótár szerint a nevet az Egyesült Államok Légiereje adta a pataknak, és 1953-ban jelent meg először a hadsereg egy térképen. A New York Times szerint azért ezt a nevet választották, mert illeszkedett az amerikai hadsereg térképein a területre húzott rácsháló „N” négyzetéhez.

A patak nevének megváltoztatásáért indított kampány közel két éve kezdődött, amikor Michael Livingston, egykori rendőrkapitány és az alaszkai Qawalangin törzs tagja felfedezte a név létezését.

„Apám a második világháborúban az amerikai hadseregben szolgált, amelyben nagyon sokan életüket vesztették a nácik miatt – különösen a zsidók, de az aleut nép is” – mondta Livingston a SFGate-nek. „Tudtam, hogy ez nem maradhat így, tenni kell valamit.” Azt nem részletezte, hogy szerinte miért haltak meg különösen sokan a zsidók az amerikai hadseregben.

Amikor az Egyesült Államok Földrajzi Nevek Bizottsága 17–0 arányban hivatalosan átnevezte, a Nazi Creek volt az egyetlen olyan földrajzi név az Egyesült Államokban, amelyben szerepelt a „náci” szó.

A patak új neve Kaxchim Chiĝanaa lett, amely a helyi Unangax̂ nép nyelvén, az Unangam Tunuu-n azt jelenti: „Zúza-patak”, vagy „a Zúza-szigethez tartozó patak vagy folyó”.

A szavazáson a bizottság arról is döntött, hogy a közeli „Nip Hill” nevű dombot – amelynek neve japánellenes utalást hordoz – szintén átnevezik „Zúza-domb”-ra.

A névváltoztatásokat helyi őslakos törzsek és szervezetek, valamint az anchorage-i Congregation Beth Sholom is támogatta – ez utóbbi egy zsinagóga, amelyhez mintegy 140 zsidó família tartozik, és Alaszka legnagyobb városában működik – több, mint 1200 mérföldre a korábbi Nazi Creek-től.

„Örömmel üdvözöljük a névváltoztatást!” – írta e-mailben Abram Goodstein rabbi, a Congregation Beth Sholom tagja.

A névváltoztatás egy sor második világháborús ihletésű helynév módosítását követi, amelyek az elmúlt években eltérő fogadtatásban részesültek. 2017-ben például egy kanadai város lakói úgy döntöttek, hogy nem változtatják meg a „Swastika Trail” nevű utca nevét, annak ellenére, hogy a B’nai Brith Canada nevű zsidó szupremácista szervezet online petíciót indított az átnevezés érdekében. Ezzel szemben 2023-ban a „Swastika Mountain” nevű hegyet helyi lakosok kezdeményezésére átnevezték „Mount Halo”-ra, egy indián törzsi vezető után.

Kövess minket -on és -en!

1921. június 7-én szövetségre lépett Jugoszlávia és Románia, ezzel lezárult az a folyamat, amelyben az első világháborút követően megcsonkított Magyarország ellenében a fő területnyertes szomszédok - Jugoszlávia, Románia és Csehszlovákia - kialakították a kisantantnak elnevezett katonai és politikai szövetséget.

Trump láthatóan Gorbacsov kényszerpályájára került, és elkezdi szanálni az amerikai birodalmat. Akárcsak elődje, ő sem önszántából teszi.

Adolf Hitler – értesülve Budapest csaknem megvalósult bekerítéséről – 1944. december 24-én este elrendelte a IV. SS-páncéloshadtest Magyarországra vezénylését és bevetését Budapest felmentése céljából.

Az 503. nehézpáncélos-osztályt 1942. május 5-étől állították fel egy törzsszázaddal és két önálló nehézpáncélos-századdal.

Az 1944. december 22-én megalakult Ideiglenes Nemzeti Kormány még Debrecenben volt, amikor magyar területekről elhurcolt civilek hozzátartozói a kormány közbenjárását kérő levelek ezreit küldték a Külügyminisztériumba.

Az Európai Szovjetunióban az ultrajobboldal múzsája hasonló elbánásra számíthat a szólásszabadság kereteinek feszegetése miatt, mint amilyenre a másként gondolkodók számíthattak az egykori Szovjetunióban.

1941. május 10-én Rudolf Hess, Adolf Hitler helyettese váratlanul Skóciába repült. Arra akarta rávenni Winston Churchill miniszterelnök ellenzékét, hogy kössenek békét Németországgal, amivel elkerülhető lett volna a kétfrontos háború.

Zsidóellenes tiltakozásba csapott át a párizsi olimpián zajló Paraguay-Izrael mérkőzés.

A világháborús légi harcokban a légi fölényt a vadászgépek vívták ki. Azok teljesítményében pedig igen nagy szerepe volt a hajtóművek teljesítményének. A mostani cikkünkben ennek járunk utána a Luftwaffe esetében.

Egy nemzetiszocialista csoport rendszabályozta meg a színészeket egy lisszaboni színház előtt, ami a Portugália nemzeti költőjét, Luís de Camõest ünneplő darab előadásának lemondásához vezetett. 

Jean-Marie Le Pen-t egy a Blood and Honour mozgalomhoz köthető csoport köszöntötte otthonában, ahol együtt énekeltek az idős hazafival.

Joseph Goebbels egykori birodalmi propagandaminiszter birtokának fenntartása drága, de felújítani még költségesebb lenne, mivel hagyták rohadni az elmúlt évtizedekben.

A francia állami vasúttársaság (SNCF) munkatársai a párizsi Austerlitz pályaudvaron hétfőn két emberre rálőttek és megsebesítették őket, köztük egy férfit, aki egy horogkeresztet festett egy falra.

A Magyar Nemzeti Arcvonal egykori vezetője nem a börtönben akar meghalni, ártatlanságát hangoztatja. Megszólalt több érintett is.

2024. október 19-én egy német nemzetiszocialista párt, a Der Dritte Weg előadást szervezett, amelyen Abdallah Melaouhi, Rudolf Hess egykori ápolója tartott előadást.