Kövess minket: Telegram — X — Vkontakte
„Ideje megtisztítani az algákat, gombákat és növényeket a kolonialista örökségtől, és végleg kiirtani a tudományos nevükből a sértő kifejezéseket” – indítványozta Gideon F. Smith és Estrela Figueiredo, a Nelson Mandela Egyetem két botanikusa 2021-ben.
A vita azóta is tartott, de most, a Madridban megrendezett XX. Nemzetközi Botanikai Kongresszuson döntés is született: több mint 200 növényfaj nevét írják át. A mostani rendelkezés kifejezetten a Smithnek és Figureidónak is szemet szúró caffra kifejezés kiirtására irányul, de a jövőben egy külön bizottság vizsgálja majd az új elnevezések „politikailag korrekt” megfelelőségét is.
A caffra (magyarul: kaffer) állítólag súlyosan sértő a dél-afrikai niggerek számára, ezért azokban a tudományos elnevezésekben, amelyekben szerepel, affrára cserélik: ezzel nem csak a „sértő” szótól szabadulnak meg, hanem az említett fajok afrikai eredetére is felhívják a figyelmet. A döntés csak a caffrát érinti, visszamenőleg más elnevezéseket nem.
Sandy Knapp, a Londoni Természettudományi Múzeum botanikusa szerint „fontos lépésről van szó”, ami egy olyan problémát orvosol, ami a botanikán kívül az egész természettudományban problémákat okoz. A változtatás ellenzői szerint viszont az még nagyobb problémát okozna, ha hirtelen mindent átneveznének, így ugyanis lehetetlenné válna a tudományos párbeszéd.
A caffra szótól viszont a botanikusok többsége szerint nem ártott megszabadulni: a kifejezés Dél-Afrika több régiójában tiltott, amellett, hogy „sértőnek” is találják, így Sonia Molino botanikus szerint nagyon nehéz is ezekről a növényfajokról beszélni anélkül, hogy ezzel faji feszültséget keltenének.
A Zoológiai Nevezéktan Nemzetközi Kódexének ajánlásai szerint eddig sem volt szabad „rasszista vagy sértő” neveket adni az újonnan elkeresztelt fajoknak, vitás esetekben pedig a Nemzetközi Zoológiai Nómenklatúrabizottság hoz döntést. A bizottság az eddigiekben elutasította a „rasszista” vagy „fasiszta” nevek visszamenőleges átírását: amellett érvelnek, hogy a szabályozás legfőbb célja az univerzalitás biztosítása, az új nevekről pedig senki sem garantálhatja, hogy idővel nem lesznek azok is sértőek – például azért, mert arról, akiről elneveztek valamit, kiderül valami.
Fura nevekből persze nincs hiány: Adolf Hitlerről bogarat, Mussoliniről molylepkét, Donald Trumpról férget neveztek el, de az elnevezéseknek jobbára csak a taxonómusok vagy a faj felfedezőinek a fantáziája korlátozta eddig, Spongyabobtól a Rotting Christ zenészein át Tolkien hőseiig mindenről adtak már nevet.