Kövess minket
-on és
-en!
120 tetoválószalon csatlakozott Dániában a "Tanuld meg szeretni a horogkeresztet" mozgalomhoz.
A kezdeményezés célja az volt, hogy rámutasson, nem a német nemzetiszocialisták, illetve Adolf Hitler "találta fel" a horogkeresztet. A horogkereszt vagy - szanszkrit nevén - szvasztika az ősi Indiában és Kínában a halhatatlanség, illetve a jó szerencse jelképe volt, de Európa összes népének ősi motívumaiban is fellelhető, ugyanúgy a skandináv viking kultúrában, mint az ókori hellén civilizáció nyomai vagy a kelta, illetve hun/magyar harcosok fennmaradt tárgyi emlékei között.
A 20. század elején, még a nemzetiszocializmus előretörését megelőzően a szvasztika használata Európában és az Egyesült Államokban is reneszánszát élte. Többek közt a Coca-Cola Company is felhasználta termékei reklámozására. Finnország mellett Lettország és Lengyelország is alkalmazta hadijelvényként, de még a magyar motívumok között is megjelenik, tekerőlevél néven. Finnország elnöki zászlajában a mai napig szerepel a horogkereszt, a zászlót közel 100 éve használják ilyen formában.
Az 1920-as években a német nemzetiszocialista párt, később a III. Birodalom hivatalos jelképe lett, így a világ a második világháború után kizárólag az "ördögien gonosz nácikkal" azonosították és a mai napig szűnni nem akaró náciellenes zsidó propaganda hatására az egész nyugati világ számára egybeforrt a jelentése a "nácizmussal". Európa számtalan országában börtön is járhat a megjelenítéséért, viszont az angolszász országokban, de például Dániában sem korlátozták soha a használatát.
A dán tetoválószalonok akciója azt hivatott szolgálni, hogy az emberek megismerkedjenek a szimbólum eredeti jelentésével, és büszkén viseljék azt a testükön, akár viking őseik vagy a germán, kelta, hun/magyar harcosok, a távol-keleti kultúrákat majmoló nyugati hipszterek pedig a szerencse jelképeként hordassák azt magukon.
Az akció óriási sikert aratott, a New York Post által megszólaltatott szalon vezetője azt mondta, hosszú sorok kígyóztak az üzlet előtt az ingyen tetoválásért, ami egyébként 180 dollárba (40 ezer forint) került volna. Zsidó szervezetek tiltakozásukat fejezték ki az akció miatt, annak ellenére, hogy mindenkinek, aki kérte az ingyen tetoválást, előtte írásos nyilatkozatot kellett tennie arról, hogy nem "náci".
(Index nyomán)