Kövess minket
-on és
-en!
Ausztriában a legutóbbi választásokon a nyomokban nemzetiszocialista gyökerű, jobboldali radikális Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) kapta a legtöbb szavazatot. A pártot a korai években az SS-veteránok pártjaként is emlegették, mivel sok volt SS vállalt benne vezető szerepet.
A választások időpontjától minden bizonnyal egyáltalán nem függetlenül a szavazás előtt egy nappal a Der Standard egy olyan cikket közölt, amely szerint az FPÖ néhány magas rangú politikusa egy olyan temetésen vett részt Bécsben, ahol az elhunyt emlékére egy régi SS-himuszt is elénekeltek.
A lap videót is közölt a temetésről. A felvételek alapján a temetésen ott volt az FPÖ országos tanácsának tagja, Harald Stefan és Martin Graf, valamint Norbert Nemeth frakcióvezető. Ők mindannyian az FPÖ színeiben indultak a választáson. Rajtuk kívül megjelent a temetésen Johann Gudenus, az FPÖ korábbi frakcióvezetője is. Ott voltak a FPÖ-höz kötődő, szélsőjobboldali identitárius mozgalom tagjai is.
A temetésen a párt „nagy öregjétől”, Walter Suchertől vettek végső búcsút. Sucher 40 évvel ezelőtt az FPÖ kerületi képviselője volt, emellett egy német nacionalista diákszervezet tagja is, ami az FPÖ szélsőjobboldali szárnyához tartozik. Sucher 2006-ban azzal keltett feltűnést, hogy az FPÖ egyik konferenciáján azt mondta: „Mindannyiótokat üdvözlöm egy szívből jövő Heil-lel!”.
Erről nyilván mindenkinek a nemzetiszocialista köszöntés jut az eszébe, de ő azzal nyugtatta a hallgatóságot, hogy ez az, „ami valóban a mi régi üdvözlésünk”. Az akkor 72 éves Sucher arról is beszélt, hogy a „Wenn alle untreu werden” kezdetű SS-himnuszt szerinte ma is énekelni kellene (a dal első két sora az, hogy ha mindannyian hűtlenné válnak, mi akkor is hűek maradunk).
A bécsi temetésén ez megtörtént, a nemzetiszocialista hűségdal is elhangzott Sucher sírjánál. Az eredetileg a 19. században született dal később az SS egyik legismertebb dala lett a nemzetiszocialista időkben. Nem véletlen, hogy az SS korabeli daloskönyvében az előkelő harmadik helyen szerepelt. A bécsi temetésen ráadásul azt a változatát énekelték, amely a „szent német birodalmról” szól. Az osztrák sajtóban megszólaló zsidók és antifaszisták szerint a dalnak ez a strófája „sértheti” a hatályos osztrák törvényeket.
A videófelvételről az nem derült ki, hogy a temetésen az FPÖ képviselői is énekelték-e a dalt, de az sem látható, hogy az SS-re emlékező dal felhangzása miatt elhagyták volna a megemlékezés helyszínét.
Az eset miatt élesen bírálták az Osztrák Szabadságpártot a Zöldek, az SPÖ és a Neos is, a történtek miatt zsidó szupremácisták is panaszt tettek. Az Osztrák Szabadságpárt azzal reagált, hogy tiszteletlenség egy temetésből politikai ügyet kreálni.