Kövess minket -on és -en!

"Minden csap nyitva, gyújtás bekapcsolva, a kiegyenlítőmű kissé faroknehéz, jól be vagyok kötve, szemüvegen keresztül jól látok, indulhatunk!" Frankó Endre nyugalmazott főhadnagy sosem felejti el a mondókát, amellyel repülései előtt ellenőrizte, hogy minden rendben van-e a felszálláshoz.

(Euro News)

A legendás Puma vadászrepülő század Magyarországon élő utolsó pilótája újra láthatta azt a típusú gépet, amellyel bevetéseit teljesítette: egy Messerschmitt Bf 109 vadászrepülőgépet állítottak ki a RepTár Szolnoki Repülőmúzeumban.

Ez a típus a második világháború egyik legjobb vadászgépe volt, a Puma-század pilótái ezzel védték a magyar légteret, mégsem maradt egyetlen példánya sem hazánkban. A krakkói székhelyű Lengyel Repülési Múzeum adta kölcsön a saját Messerschmittét...

"Mivel tudtuk, hogy ez mennyire fontos a magyar repüléstörténet szerelmeseinek, hogy nem volt ilyen gép a második világháború lezárása óta Magyarországon, megtekinthető, körbejárható, fotózható, és mindenképpen szerettük volna ezt itt tudni Magyarországon, ha csak rövid időre is, de bemutatni a magyar nagyközönségnek" - mondta Kovács Ákos, a RepTár Szolnoki Repülőmúzeum igazgatója.

Hadtörténeti szempontból nagy jelentősége van annak, hogy a gépet kiállították Magyarországon Magó Károly zászlós, a Magyar Honvédség Szolnok Helikopter Bázisának kutatója szerint. A szakértő elmondta stábunknak, hogy az ötvenes években a Horthy-korszakhoz kötődő tárgyi emlékeket eltüntették, így a Messerschmittekből nem maradt ép példány, korábban, amikor a magyar csapatok visszahúzódtak a Vörös Hadsereg elől, sok repülőgép nyugatra került.

Frankó Endre nyugalmazott főhadnagy - MTI/Mészáros János

Több Messerschmitt le is zuhant Magyarországon, ezeknek úgy maradtak meg egyes darabjai, hogy a civilek elhoztak belőle darabokat, beépítették falusi udvarokon, tanyákon, készült belőlük kerítés vagy háztető. "A helyiek azzal, hogy ezt eltették, fontos technikatörténeti emlékeket tároltak" - mondta el a zászlós. "A háború után nem maradt használható példány Magyarországon, csak a lezuhant gépek egy-egy darabja vagy alkatrésze került elő az elmúlt évtizedekben. A Messerschmitt kiállítása ipartörténeti jelentőségű is, mert Győrben mintegy 600 ilyen repülőgépet gyártottak, a magyar ipar képes volt arra, hogy elsővonalbeli vadászgépet gyártson a háború idején.

"Biztosan állítható erről a gépről, hogy egy legenda volt, hiszen a második világháborúban nagyon sok híres pilóta repült vele, nagyon sok légi győzelmet arattak vele, a legeredményesebb német ászok is ilyen típusokon repültek. Én úgy gondolom, hogy ez a repülőgép azzal, hogy Magyarországra került, nem csak egy tárgyi emlék került ide, hanem egy kicsit visszaidézi azt az időszakot, amikor a magyar pilóták ilyen gépekkel harcoltak hősiesen, és haltak hősi halált Magyarország fölött" - tette hozzá.

A Messzer becenevű repülőgépet jövő év március 15-ig tekinthetik meg az érdeklődők.

"A magyar vadászpilótáknak általában többszörös túlerővel kellett megküzdeniük a második világháborúban, képességeik és az úgynevezett Messzer technikai tulajodonságai azonban rendkívül ütőképessé tették őket. Régi pilóták szerint ezzel a géppel madárnak érezhette magát az ember." - mondta az Euronews tudósítója.

Kövess minket -on és -en!

A soha nem létezett zsidó-keresztény kultúrát (amely egy filoszemita politikai termék) megvédeni igyekvő Magyar Péter egy keménynek gondolt odamondással kezdte beszédét a közmédia épülete előtt.

„A »Lázadó Franciaország« (LFI) egy antifasiszta aktivista megmentésére sietett, akinek Magyarország kéri a kiadatását erőszakos cselekmények miatt” – írta meg a Le Figaro.

1915. június 23-án kezdődött az a több mint két évig elhúzódó összecsapás-sorozat az észak-olaszországi Isonzó folyó mentén, amelyben az első világháborúban elesett több mint ötszázezer magyar katona mintegy fele lelte halálát.

A hatóságok megerősítették, hogy a horogkeresztek és különbőz feliratok, köztük a zsidók gázkamrákba küldésére való felhívások „antiszemita cselekményeknek” minősülnek.

A svájci törvény nem csak a legismertebb jelképekre vonatkozik. A horogkereszt és a karlendítés mellett a kódolt jelképeket is tiltják majd.

Valaha, réges-régen, még a II. világháborúban volt egy erődítményekből álló védvonal, melyet a később legyőzhetetlennel minősített szovjet haderő sem tudott áttörni. Árpád-vonalnak hívták.

A berdicsevi munkatáborban mostoha viszonyok uralkodtak. Először fel kellett építeni szállásunkat, kitermelni a hozzá szükséges anyagokat, rendezni kellett a terepet.

Rendkívül ritka képek az amerikai történelem egyik legdrámaibb időszakáról és tradicionális fehér fajvédő szervezetéről, a Ku Klux Klánról.

Budapest ostromának egyik legkevésbé ismert része a hungarista harccsoportok tagjainak részvétele a védelemben.

Letiltotta a YouTube egy portugál szélsőjobboldali szervezet fiókját a „gyűlöletbeszédet tiltó irányelvek folyamatos megsértése miatt”.

Lina Engelt még 2023 májusában ítélte egy drezdai bíróság öt év és három hónap börtönre bűnszövetkezet tagjaként elkövetett súlyos testi sértést okozó támadások miatt. 

1921. június 7-én szövetségre lépett Jugoszlávia és Románia, ezzel lezárult az a folyamat, amelyben az első világháborút követően megcsonkított Magyarország ellenében a fő területnyertes szomszédok - Jugoszlávia, Románia és Csehszlovákia - kialakították a kisantantnak elnevezett katonai és politikai szövetséget.

A második világháború utáni korszak névadójának egy évtizedig tartó diktatúrája alatt a politikai terrorizmus és a személyi kultusz az egekbe tört, míg az életszínvonal és a törvényesség a mélységekbe süllyedt. 

Az aHang nevű baloldali civilszervezet egyik koordinátora fordult Budapest rendőr-főkapitányához, hogy betiltasson vele egy magánrendezvényt – írja a Magyar Jelen.

Amióta megnyílt, azóta áll szélsőbaloldali támadások középpontjában a Nordic Sun Kulturális Központ Budapest VII. kerületében, írja a Magyar Jelen.