Kövess minket -on és -en!
Ausztráliában elsőként Tasmaniában tiltották be az összes „náci jelképet”, amibe beleértenek mindent, ami a „nácizmussal” kapcsolatos, tehát konkrétan nem neveztek meg semmit, így gyakorlatilag bármire ráfoghatják.
Victoria államban már korábban betiltották a horogkereszt használatát, de a karlendítést nem.
A karlendítés mellett „valamennyi náci jelkép”, így a horogkereszt közszemlére tétele is tilos szerdától az ausztrál szövetségi államban, Tasmaniában. A horogkereszt mellet még a fekete nap szimbólumot említik, mint üldözendő náci jelkép, ami egyébként még Németországban sem tiltott, mivel hivatalosan egyetlen nemzetiszocialista szervezet sem használta a Nagynémet Birodalomban.
Az ausztrál főváros, Melbourne partjaitól délre található szigetország, Tasmania igazságügyi minisztere kiemelte, hogy „a törvény figyelembe veszi azt is, hogy a két irányban, 4500 éve tradicionálisan használt horogkeresztnek milyen jelentősége van több kultúrában. Például a buddhista, hindu vagy dzsain hívők számára évezredes jelkép, ezért vallási, kulturális, tudományos és oktatási céllal a szimbólum továbbra is felhasználható, de náci jelképként nem”.
Elise Archer igazságügyi miniszter szerint az elfogadott törvény „erőteljes jelzés, amely azt üzeni, hogy a gyűlöletnek nincs helye a szigeten”. A tilalom megszegőit 3 hónapig terjedő börtönbüntetés fenyegeti majd, ha a jogszabály érvénybe lép.
Az ausztrál főváros államában, Victoriában államban tavaly hoztak törvényt a horogkereszt betiltásáról, de abban a jogszabályban a karlendítést egyelőre nem tiltották be, de máris folyamatban van az erre vonatkozó törvénymódosító javaslat előkészítése.
Szövetségi szinten is készül jogszabálytervezet a „náci jelképek közszemlére tételének és a náci relikviák kereskedelmének” betiltásáról, de a karlendítést az a javaslat sem érinti.
Magyarországon elzárással büntethető
Magyarországon elzárással büntetendő az „önkényuralmi” jelképek használata, mivel bűncselekménynek minősül. A Büntető törvénykönyv 335. §[1] a régi Btk. 269/B. § (1) bekezdése[2] szerint ide tartoznak a következők: horogkereszt, nyilaskereszt, SS-jelvény, sarló és kalapács és az ötágú vörös csillag.
A magyar Büntető törvénykönyv 335. paragrafusa így rendelkezik: „Aki horogkeresztet, SS-jelvényt, nyilaskeresztet, sarló-kalapácsot, ötágú vöröscsillagot vagy ezeket ábrázoló jelképet a köznyugalom megzavarására alkalmas – különösen az önkényuralmi rendszerek áldozatainak emberi méltóságát vagy kegyeleti jogát sértő – módon
a) terjeszt,
b) nagy nyilvánosság előtt használ, vagy
c) közszemlére tesz,
ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt elzárással büntetendő.”