Kövess minket -on és -en!

Megindult az orosz szárazföldi támadás Mariupol környékén, egyelőre úgy tűnik viszont, hogy a térséget védő, többnyire szélsőjobboldali nézeteket valló harcosokból álló Azov nemzeti gárda alegység tartja a frontot az orosz támadás ellen.

A harcok után feltűnt pár fotó a kilőtt orosz tankokról, köztük egy olyan harckocsiról is, amit az orosz haderő egyáltalán nem használ.

Napok óta ostrom alatt tartja az orosz haderő a kelet-ukrajnai szakadárokkal együttműködve az Azovi-tenger partjain található Mariupol városát, ez az utolsó nagyobb település még a térségben, amely ellenáll az orosz inváziónak. A közműellátás megszűnt a városban, a szemben álló felek azzal vádolják egymást, hogy nem engedik ki a városból a civileket.

Mariupolban van az ukrán nemzeti gárda Azov-zászlóaljként emlegetett, hivatalos nevén Azov Különleges Műveleti Osztag néven működő alegységének főhadiszállása. Az oroszok azért fenik rájuk a késüket, mert a gárdista egység jelentős részét szélsőjobboldali, egyes esetekben nemzetiszocialista-jellegű nézeteket valló önkéntesek alkotják.

Több napos tüzérségi tűz után úgy tűnik, megindult a szárazföldi támadás is Mariupol ellen. Az orosz haderő és az oroszajkú szakadárok összecsaptak az Azovval, a gárdisták néhány orosz harcjárművet biztosan kilőttek. Ukrán oldalon, ahogy ezt megszokhattuk, nincs hír veszteségekről, de ez nem jelenti azt, hogy egyáltalán nincsenek.

Az azovosok állítólag kilőttek eddig hat orosz harcjárművet és megöltek 40 orosz katonát. Még akár reálisak is lehetnek ezek a számok, de általában megfigyelhető, hogy mind az orosz, mind az ukrán fél jelentősen túlbecsüli az ellenséges állományban keletkezett veszteségeket.

Érdekes lehet, hogy az Azov állítólag elfoglalt egy T-64BV harckocsit is Mariupol körül. Ezt a járműtípust az ukrán haderő használja, az orosz haderő 2014-ben kivonta szolgálatból az utolsó T-64-eseket, T-64BV-t pedig egyáltalán nem is tartottak rendszerben, hiszen ez egy ukrán modernizáció.

Erre többféle magyarázat lehet:

az oroszok elfoglaltak egy ukrán harckocsit, majd ezzel támadták meg Mariupolt,
a T-64-es valójában a szakadárok régebb óta használt harcjárműve, melyet még a 14-15-ös harcok során szereztek,
az Azov a saját harckocsijával fotózkodott, hogy nagyobbnak tüntesse fel az orosz veszteségeket, mint amilyenek valójában.

Kövess minket -on és -en!

Ukrán nacionalisták százai vonultak végig Lemberg központjában fáklyákkal és piros-fekete zászlókkal újév napján.

Sokan vérmes reményeket fűznek Trump következő elnöki ciklusához, egyebek mellett a világbéke megteremtését is várva tőle. Számos előjel azonban arra utal, hogy csalódni fognak a várakozásaikban. 

Május elsején a Bikás parkban majálisozott a Mi Hazánk Mozgalom. Tompos Márton, a Momentum elnöke kezdte el verni a tamtamot a közösségi oldalán, hogy az eseményen több karlendítést látott, és egy illetőn Adolf Hitlert ábrázoló tetoválás volt.

Letiltotta a YouTube egy portugál szélsőjobboldali szervezet fiókját a „gyűlöletbeszédet tiltó irányelvek folyamatos megsértése miatt”.

Három náció volt az óriási lágerben: németek, japánok és magyarok. Nekünk, magyaroknak a japánok jelentették a szenzációt. Voltak vagy tízezren. Az atombomba ledobása után magát megadó mandzsúriai hadsereg egy része került ide. Fegyelmezettségük, összetartásuk csodálatra méltó volt.

Joszif Sztálin 1953-ig volt a Szovjetunió vezetője. A véres diktátort 74 évesen Moszkvában érte a halál, abban az otthonában - dácsájában -, ahol élete utolsó két évtizedének jelentős részét töltötte.

Bár gyors javítást ígértek, végül 6 hónapba telt, hogy javítsák a Gemini történelmileg pontatlan emberábrázolását a Google-nél.

Az i. e. 6. században, az antik görög kultúra virágzó világában született egy különleges mestermű, amely ma is ámulatba ejti a művészet és történelem szerelmeseit, a a zsidókat és libsiket pedig zavarba.

A 61 éves Peter Lynch több mint két év börtönt kapott augusztusban erőszakos rendbontás miatt, mert állítólag rasszista dolgokat kiabált a rendőröknek. Október 19-én hirtelen meghalt a börtönben.

A tábori lelkész letörten lépett be a pasewalki kórház első világháborús sebesültekkel teli kórtermébe.

Kiadták annak a német katonának a memoárját, aki az első világháborúban együtt harcolt a fiatal Adolf Hitlerrel, és bepillantást nyert annak az embernek a gondolkozásába, aki aztán a történelem – Jézus Krisztus után – legismertebb embere lett.

E történelmi visszatekintés nem lesz teljesen átfogó, csupán a Henney Árpád-féle Hungarista Mozgalom 56-os tevékenységét mutatja be.

A „Hunyadi” hadosztály törzse gépkocsi-szállítással 1944. november 3-án megérkezett Zalaszentgrótra, s várta az első önkéntesek érkezését.

„Ideje megtisztítani az algákat, gombákat és növényeket a kolonialista örökségtől, és végleg kiirtani a tudományos nevükből a sértő kifejezéseket” – indítványozta Gideon F. Smith és Estrela Figueiredo, a Nelson Mandela Egyetem két botanikusa 2021-ben.

A román legfőbb ügyészség öt embert állított bíróság elé fasiszta propaganda terjesztése, erőszakra uszítás és tiltott fegyvertartás miatt.