Kövess minket: Telegram — XVkontakte

A finnek már jóval a nemzetiszocialisták előtt is használták a szvasztikát repülőgépeiken, egyenruháikon és zászlóikon. A politikailag korrekt véleménydiktatúra hatására azonban most úgy döntöttek, megszabadulnak a tradicionális szimbólumtól.

Bár sokaknak meglepő lehet, de a finn légierő egyes csapategységeinek emblémáin és egyenruháin egészen mostanáig szerepelt a horogkereszt szimbóluma – a légierő parancsnoksága viszont a közelmúltban úgy döntött, nem használják a bár több ezer éves, ősi szimbólumot – írja a BBC.

Finnország légiereje 1918-ban jött létre, és a kezdetektől fogva a horogkeresztes szimbólumot használták. A fehér alapon világoskék horogkeresztet egészen 1945-ig festették a gépeikre a finnek, és bár a II. világháború idején szövetségesek voltak a Nagynémet Birodalommal, nem az általuk érzett hűségből tettek így.

A háború után a horogkeresztes felségjelzést már levették a gépeikről, viszont a légierő egységeinek hivatalos emblémáin, zászlóin és dekorációin, sőt, még az egyenruhákon is ott szerepelt a horogkereszt.

„Az egységek az emblémáikat az egyenruhákon is viselik, így úgy döntöttünk, hogy nem praktikus és szükségtelen a régi emblémát használni, ami időről időre félreértéseket okozott” – magyarázta a hirtelen jött váltást a finn légierő szóvivője a BBC-nek.

Tehát a legfőbb változás, hogy a szvasztika immár az egyenruhákról és zászlókról is lekerült, hiszen 2017 óta a már nemcsak a légierő, de a légierő parancsnoksága sem használja a horogkeresztet, helyette egy szárnyakkal körülvett sas virít az emblémájukon. Teivainen szerint a változtatásra azért volt szükség három éve, mert a szomszédos Oroszország, ha akarja, könnyen a finn hadsereg ellen fordíthatta volna a szimbólumot.

A VILÁG UTOLSÓ MŰKÖDŐKÉPES – ÉS TÖRTÉNETESEN FINN FELSÉGJELZÉSŰ – GLOSTER GAUNTLET REPÜLŐGÉPE. FOTÓ: DAVE_S / FLICKR

Az egyetemi tanár viszont aláhúzta: a horogkereszt továbbra is népszerű Finnországban, hiszen a szanszkrit szimbólumot sok régi finn házon puszta dekoratív elemként is kiszúrhatjuk. A híres finn festő Akseli Gallen-Kallela pedig már 1889-től kezdve több művében felhasználta a horogkeresztet, többek között ezt beletervezte a finn Szabadság Érdemrendet ábrázoló keresztbe is. Mégsem ő, hanem egy svéd nemes, Eric von Rosen gróf hozta a horogkeresztet a finn légierőhöz, ő adományozott ugyanis egy fehér alapon kék horogkereszttel ellátott repülőt 1918-ban a légierőnek.

Von Rosen a szvasztikát szerencseszimbólumnak tartotta, miközben a nemzetiszocialisták 1920-ban tették mozgalmi jelképpé a horogkeresztet.

A szvasztika azonban teljesen nem tűnik el még most sem a légierőtől: a finn légierő akadémiájának logójában továbbra is szerepel a jelkép, igaz, egy légcsavarral ellátva.

Kövess minket: Telegram — XVkontakte

Egy nacionalista lengyel törvényhozó egy tűzoltókészülékkel oltotta el a hanukai gyertyákat az ország parlamentjében egy zsidókkal tartott rendezvényen, ami nemzetközi hisztériát váltott ki.

A Kun (Kohn) Béla nevével fémjelzett proletárdiktatúra és vörösterror, a hírhedt 133 nap fenekestül forgatta fel az akkori magyar társadalmi és politikai életet.

A „magyar forradalomért való lelkesedés” miatt, vagy 1956-ot csupán ürügyként felhasználva 257 személy ellen alkalmaztak megtorlást a Szovjetunióban. 

A Pesti Központi Kerületi Bíróság 2024. május 9-én előkészítő ülést tartott egy büntetőügyben, amelyben öt hazafias szkinhedet „csoportosan, társtettesként elkövetett, közösség tagja elleni erőszak bűntettével” vádol az ügyészség.

Halála óta számos összeesküvés-elmélet terjed, miszerint legszűkebb környezete megölte, hogy Berija megfojtotta, vagy újabban: patkányméreggel végeztek vele, miközben pár nappal később pedig a hasonmásával rendezték meg a „hivatalos” halálát.

A gyűlést az egyik római lakótelepen rendezték az Olasz Szociális Mozgalom (Movimento Sociale Italiano) nevű fasiszta ifjúsági szervezet két tagja 1978-as meggyilkolásának emlékére.

A német belügyminisztérium közölte, hogy betiltott egy „szélsőjobboldali, rasszista csoportosulást, amely arról ismert, hogy gyerekek és fiatalok körében terjeszti antidemokratikus eszméit”.

Közvetlenül a II. világháború után Lengyelországban 277 börtönben és 1255 kommunista koncentrációs táborban több mint 200 ezer német származású polgári személyt gyűjtöttek össze, mialatt a vasfüggöny szovjet oldalán 16 millió német származású polgári lakost telepítettek ki.

Mint tüzér – aki megjárta a Don-kanyar poklát – 1944. november 4-én estem szovjet fogságba Dunaföldvárnál.

A balközép zöldpárt berlini politikusa Adolf Hitlert éltette, amikor a rendőrök éppen alkoholtesztre vitték.

Antonio Tajani olasz külügyminiszter és Carlo Nordio igazságügy-miniszter közös közleményt adott ki arról, hogy tiszteletben tartják Magyarország szuverenitását, és nem avatkoznak bele a letartóztatásban lévő olasz antifa-terrorista ellen zajló eljárásba.

Több tízezer zsidó és zsidószimpatizáns vonult fel Izrael mellett Washingtonban, ám ez nem mindenkinek volt kedvére.

Közösség tagja elleni erőszak és plakátrongálás miatt fogtak el egy idős fővárosi férfit – közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság a Police.hu-n.

Immár 30 év telt el azóta, hogy 1914-ben szerény erőmmel szolgálatba álltam az első világháborúban, amelyet ráerőltettek a Birodalomra.

Az osztrák parlament szigorította a nemzetiszocialista jelképek betiltásáról szóló törvényt, kiszélesítette annak hatályát és megerősítette a tiltott jelképek megjelenítésére és terjesztésére kiszabott büntetéseket arra hivatkozva, hogy erősödik az „antiszemitizmus”.