Kövess minket -on és -en!

Rosi Posner, egy rabbi feleségének fotója a hanukai gyertyatartóról 1931-ben készült kieli lakásukban. Most újra előszedték és egy kiállításon szerepeltetik a városban.

Amikor 1931 decemberének egyik délutánján fényképezőgépével megörökítette a németországi Kiel városának ablakából nyíló kilátást, Rosi Posner még nem gondolhatta, hogy közel 100 évvel később hős ellenállóként fogják sztárolni a németek. Az előtérben egy sárgaréz menóra, a hanuka ünnepe alkalmából használt gyertyatartó; a közeli háttérben pedig egy horogkeresztes zászló képe, ami az NSDAP székházán lobog, amely annak az évnek az elején nyílt meg a lakásával szemben.

„A legtöbb zsidó a nácik hatalomra kerülése után behúzta a függönyét, hogy a hanukiját (hanukai menórát) ne lehessen látni az utcáról. De ő elhatározta, hogy megmutatja, ő és a férje nem félnek” – mondja ma erről az utólagos narratívát Nava Gilo, Rosi unokája.

A hanukai menóra, amelynek fotója a mára a holokauszthistória poszterképévé vált, visszatért Németországba. Egy médiaesemény keretében Berlinben is meggyújtották Frank-Walter Steinmeier német elnök, valamint a zsidó fotós unokája és annak férje jelenlétében.

A menóra azon tárgyak közé tartozott, amelyeket Posnerék magukkal vittek, amikor 1933 júniusában három gyermekükkel hátat fordítottak Németországnak. A képeslap méretű fotó is benne volt a fényképalbumban, amelyet a fényképezőgépükkel együtt bepakoltak.

Most mindkettő a kieli városi múzeum kiállításának középpontjában áll, amely a Posner család történetén keresztül nosztalgiázik a város korabeli zsidó élete felett. Mielőtt Berlinbe került volna, a kieli lakosoknak három napig mutogatták a menórát, amelyet a család a jeruzsálemi Jad Vasem holomúzeumtól kölcsönzött, ahol a hanuka nyolc napját kivéve minden évben állandóan ki van állítva.

A zsidók visszaszorítása Kielben korábban kezdődött, mint Németország nagy részén, részben ezért is döntött a család – a németek nyomására – a kivándorlás mellett.

Már 1932-ben, Hitler hatalomra kerülése előtt elkezdtek megjelenni városszerte a „Zsidóknak tilos a belépés” feliratú hirdetmények. Arthur Posner hivatalos panaszt tett a táblák miatt, amiért nyilvánosan kigúnyolták. 1932 augusztusában felrobbantották Kiel zsinagógáját és egy zsidó tulajdonban lévő áruházat. Később az NSDAP megnyitotta székházát egy népszerű koncertteremben, a Volkskampf című nemzetiszocialista hetilap egyik rovata pedig azt kérdezte, hogy „vajon a szemben lakó rabbi tud-e még aludni éjszaka?”.

Hogy már valószínűleg nem nagyon tudott, az is bizonyítja, hogy 1933 júniusában, három hónappal Adolf Hitler hatalomra kerülése után Posnerék elindultak a város vasútállomásáról, ahol a többi zsidó is arra biztatta őket, hogy hagyják maguk mögött Németországot. Antwerpenen keresztül Palesztinába mentek.

Arthur Posner a háború után erőszakosan kampányolt egy emléktábla felállításáért a zsinagóga helyén, amely az 1938 novemberi pogromok során szinte teljesen megsemmisült, de 78 évesen, hat évvel a tábla felavatása előtt meghalt.

Ő és halála után felesége, aki 1982-ben, 81 éves korában hunyt el, többször is kérték Kiel városát, hogy adják ki a kieli zsidó életről szóló saját készítésű krónikáját, de a város ekkor még visszautasította az ajánlatot, ám az idők és generációk változását mutatha, hogy nemrégiben már jelezték, hogy támogatják a „kritikai kiadást”, amely jelenleg is folyamatban van.

A fénykép 1974-ben került először napvilágra, amikor a városi múzeum felhívást tett közzé olyan hétköznapi tárgyakra, amelyekkel először szerette volna propagálni a holokausztot.

Miután az így létrejött kiállításról szóló újságkritikákban megjelent, később elterjedt az iskolai tankönyvekben és magazinokban, majd másolatokat küldtek archívumoknak és múzeumoknak, azóta pedig hanuka környékén megállás nélkül mutogatják Németországban és szerte a világon.

Kövess minket -on és -en!

Az SS Vezetési Főhivatalának felállítási utasítását követően (1944. november 2.) Grassy József, az SS 25. fegyveres-gránátoshadosztályának parancsnoka törzsével Zalaszentgróton rendezkedett be.

Nem sok fotós használt színes filmet az 1930-as években, és közülük is kevesen hagytak hátra olyan nagyszerű képeket, mint Hugo Jaeger, aki tehetségét és egyéni látásmódját már jóval a háború előtt a német nemzetiszocializmus szolgálatába állította.

Aszad elsősorban önmagát hibáztathatja a vereségéért, mert túlságosan is Iránra, a Hezbollahra és Oroszországra támaszkodott, és nem gondoskodott arról, hogy megtisztítsa korrupt tisztikarát és modernizálja hadseregét. Semmi ilyet nem tett, és most vesztett.

A Szent István csatahajó építése idején nemzeti ügy volt, a sajtó rendszeresen nyomon követte a magyar hajógyártás legnagyobb vállalkozásának minden mozzanatát.

Ferenc pápa a napokban végre felrezzent sztenderd szunyókálásából és félénken megpendítette, hogy a Gázában egy éve zajló genocídium talán mégiscsak az, aminek látszik.

Ezer fős antifasiszta őrjöngés kísérte Brüsszelben Jordan Bardella, a francia Nemzeti Tömörülés vezetőjének, valamint Orbán Viktor szövetségesének a látogatását, melyet a brüsszeli Magyar Házban tett.

1944. december 24-étől 1945. február 11-éig a magyarnémet helyőrség 50 napon keresztül szállt szembe a Budapestet ostromló, hatalmas túlerőben levő szovjet hadsereggel, de február 11-én sem adta meg magát, hanem kitörést hajtott végre északi-északnyugati irányba a szovjet ostromgyűrűn keresztül.

A berdicsevi munkatáborban mostoha viszonyok uralkodtak. Először fel kellett építeni szállásunkat, kitermelni a hozzá szükséges anyagokat, rendezni kellett a terepet.

Pár nappal ezelőtt súlyos támadás történt Berlinben. A Dritte Weg egyik fiatal aktivistáját támadta meg otthona előtt három antifa, akik kést is használtak az akció során.

A hatóságok megerősítették, hogy a horogkeresztek és különbőz feliratok, köztük a zsidók gázkamrákba küldésére való felhívások „antiszemita cselekményeknek” minősülnek.

Az épület sosem készült el, egy részlete azonban modellként mégis megvalósult.

A Pesti Központi Kerületi Bíróság 2024. május 9-én előkészítő ülést tartott egy büntetőügyben, amelyben öt hazafias szkinhedet „csoportosan, társtettesként elkövetett, közösség tagja elleni erőszak bűntettével” vádol az ügyészség.

A szerző 1948-49-ben, a „nácitlanítás” csúcspontján egy sor titkos propaganda küldetést irányított a levert Németországba.

Az ötvenegy éves Lee Dunn július végén az angliai tüntetések közepette megosztott három bejegyzést a Facebook-oldalán. 

1951. május 21-én kezdődtek meg a kitelepítések Budapesten. A kommunista rendszer által nemkívánatosnak nyilvánított személyek ingatlanjait elkobozták, őket pedig kényszerlakhelyre költöztették, ahol mezőgazdasági munkát kellett végezniük.