Kövess minket -on és -en!

Rosi Posner, egy rabbi feleségének fotója a hanukai gyertyatartóról 1931-ben készült kieli lakásukban. Most újra előszedték és egy kiállításon szerepeltetik a városban.

Amikor 1931 decemberének egyik délutánján fényképezőgépével megörökítette a németországi Kiel városának ablakából nyíló kilátást, Rosi Posner még nem gondolhatta, hogy közel 100 évvel később hős ellenállóként fogják sztárolni a németek. Az előtérben egy sárgaréz menóra, a hanuka ünnepe alkalmából használt gyertyatartó; a közeli háttérben pedig egy horogkeresztes zászló képe, ami az NSDAP székházán lobog, amely annak az évnek az elején nyílt meg a lakásával szemben.

„A legtöbb zsidó a nácik hatalomra kerülése után behúzta a függönyét, hogy a hanukiját (hanukai menórát) ne lehessen látni az utcáról. De ő elhatározta, hogy megmutatja, ő és a férje nem félnek” – mondja ma erről az utólagos narratívát Nava Gilo, Rosi unokája.

A hanukai menóra, amelynek fotója a mára a holokauszthistória poszterképévé vált, visszatért Németországba. Egy médiaesemény keretében Berlinben is meggyújtották Frank-Walter Steinmeier német elnök, valamint a zsidó fotós unokája és annak férje jelenlétében.

A menóra azon tárgyak közé tartozott, amelyeket Posnerék magukkal vittek, amikor 1933 júniusában három gyermekükkel hátat fordítottak Németországnak. A képeslap méretű fotó is benne volt a fényképalbumban, amelyet a fényképezőgépükkel együtt bepakoltak.

Most mindkettő a kieli városi múzeum kiállításának középpontjában áll, amely a Posner család történetén keresztül nosztalgiázik a város korabeli zsidó élete felett. Mielőtt Berlinbe került volna, a kieli lakosoknak három napig mutogatták a menórát, amelyet a család a jeruzsálemi Jad Vasem holomúzeumtól kölcsönzött, ahol a hanuka nyolc napját kivéve minden évben állandóan ki van állítva.

A zsidók visszaszorítása Kielben korábban kezdődött, mint Németország nagy részén, részben ezért is döntött a család – a németek nyomására – a kivándorlás mellett.

Már 1932-ben, Hitler hatalomra kerülése előtt elkezdtek megjelenni városszerte a „Zsidóknak tilos a belépés” feliratú hirdetmények. Arthur Posner hivatalos panaszt tett a táblák miatt, amiért nyilvánosan kigúnyolták. 1932 augusztusában felrobbantották Kiel zsinagógáját és egy zsidó tulajdonban lévő áruházat. Később az NSDAP megnyitotta székházát egy népszerű koncertteremben, a Volkskampf című nemzetiszocialista hetilap egyik rovata pedig azt kérdezte, hogy „vajon a szemben lakó rabbi tud-e még aludni éjszaka?”.

Hogy már valószínűleg nem nagyon tudott, az is bizonyítja, hogy 1933 júniusában, három hónappal Adolf Hitler hatalomra kerülése után Posnerék elindultak a város vasútállomásáról, ahol a többi zsidó is arra biztatta őket, hogy hagyják maguk mögött Németországot. Antwerpenen keresztül Palesztinába mentek.

Arthur Posner a háború után erőszakosan kampányolt egy emléktábla felállításáért a zsinagóga helyén, amely az 1938 novemberi pogromok során szinte teljesen megsemmisült, de 78 évesen, hat évvel a tábla felavatása előtt meghalt.

Ő és halála után felesége, aki 1982-ben, 81 éves korában hunyt el, többször is kérték Kiel városát, hogy adják ki a kieli zsidó életről szóló saját készítésű krónikáját, de a város ekkor még visszautasította az ajánlatot, ám az idők és generációk változását mutatha, hogy nemrégiben már jelezték, hogy támogatják a „kritikai kiadást”, amely jelenleg is folyamatban van.

A fénykép 1974-ben került először napvilágra, amikor a városi múzeum felhívást tett közzé olyan hétköznapi tárgyakra, amelyekkel először szerette volna propagálni a holokausztot.

Miután az így létrejött kiállításról szóló újságkritikákban megjelent, később elterjedt az iskolai tankönyvekben és magazinokban, majd másolatokat küldtek archívumoknak és múzeumoknak, azóta pedig hanuka környékén megállás nélkül mutogatják Németországban és szerte a világon.

Kövess minket -on és -en!

Oroszországban visszatért egy hazafias trend: a tettre kész nacionalisták elrettentő támadásokat osztanak meg invazív etnikumok és más idegenhonos személyek ellen.

Titkos dokumentumfilm készült Giorgia Meloni olasz miniszterelnök pártja, az Olaszország Fivérei ifjúsági tagozatáról, mely azt a köztudomású tényt igyekezett „leleplezni”, hogy a tagozat erősen fasiszta irányultságú.

Harminc éve már, hogy elhunyt a 28. Wallonien önkéntes SS gránátoshadosztály parancsnoka, a második világháború legendás „krónikása”, Léon Degrelle.

1879. december 21-én született Joszif Visszarionovics Sztálin, aki három évtizeden át volt a Szovjetunió legfőbb vezetője. 

Egy 21 éves nemzetiszocialista aktivista titokban rögzített beszélgetéseit felhasználják a terrorizmus vádjával kapcsolatos perében Kanadában.

Ausztriában kerültem a szovjet hadsereg hatalmába 1945. május 11-én. Szörnyű utazás után – miközben a vagonlakók 25 százaléka elpusztult – lázas betegen szálltam ki a vagonból Focsaniban.

Az esztergomi Kaleidoszkóp Házban rendezik a Blanket Hill koncertjét. A luxemburgi antifa zenekar az eseményre készült plakátjával egyértelmű és erőszakos üzenetet fogalmazott meg, mely a tavaly februári támadásokra emlékeztet.

96 évesen elhunyt Ursula Haverbeck, az idős német hölgy, akit „német” bíróság elé állították több alkalommal is, és idén nyáron 1 év 4 hónap börtönbüntetésre ítéltek. A fősodratú sajtó csak „náci nagymamaként” gúnyolta.

Mihelyt a második világháború 1945-ben véget ért, Kanada és az USA elkezdett hajón élelmet szállítani az emberek százmillióinak, akik a háború következtében éhhalálnak voltak kitéve.

A legutóbbi Ohio állambeli események, melyek a közelmúltban történt fehér fajvédő felvonulások mintáját követik, zsidók és liberálisok felzúdulását váltotta ki helyben és országosan is.

Nem nehéz elképzelni, hogy valaki, aki lendületet és fejlődést hoz egy pénzügyi és gazdasági válság utáni világba, az szerethető ember, mi több, imádat tárgya. Adolf Hitlert pedig olyan rajongás vette körül, mint ma bármelyik popsztárt. Erről tanúskodnak a neki írt levelek is.

2024 nyarán és őszén a Norsk Institutt for Kulturminneforskning (NIKU), a kulturális örökséggel foglalkozó független kutatóközpont régészei a Tønsbergben lévő helyszínen ásatásokat végeztek néhány utcai csatorna korszerűsítésével kapcsolatos munkálatok előtt.

Harrisburg belvárosában a Blood Tribe fehér fajvédő, nemzetiszocialista csoport tartott demonstrációt, amelyet a zsidók és liberálisok hisztérikusan elítélték, mondván, hogy a résztvevők „gyűlöletkeltő üzenetet terjesztettek, és álarcok mögé bújtak, hogy elrejtsék kilétüket”.

Körülbelül három és fél év börtönbüntetésre ítélték pénteken egy amerikai fehér fajvédő csoport vezetőjét, aki elismerte, hogy online halálos fenyegetést tett közzé egy brooklyni újságíró ellen azért, hogy az leálljon a csoport rágalmazásával.

Közösség tagja elleni erőszak és plakátrongálás miatt fogtak el egy idős fővárosi férfit – közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság a Police.hu-n.