Kövess minket -on és -en!

Rosi Posner, egy rabbi feleségének fotója a hanukai gyertyatartóról 1931-ben készült kieli lakásukban. Most újra előszedték és egy kiállításon szerepeltetik a városban.

Amikor 1931 decemberének egyik délutánján fényképezőgépével megörökítette a németországi Kiel városának ablakából nyíló kilátást, Rosi Posner még nem gondolhatta, hogy közel 100 évvel később hős ellenállóként fogják sztárolni a németek. Az előtérben egy sárgaréz menóra, a hanuka ünnepe alkalmából használt gyertyatartó; a közeli háttérben pedig egy horogkeresztes zászló képe, ami az NSDAP székházán lobog, amely annak az évnek az elején nyílt meg a lakásával szemben.

„A legtöbb zsidó a nácik hatalomra kerülése után behúzta a függönyét, hogy a hanukiját (hanukai menórát) ne lehessen látni az utcáról. De ő elhatározta, hogy megmutatja, ő és a férje nem félnek” – mondja ma erről az utólagos narratívát Nava Gilo, Rosi unokája.

A hanukai menóra, amelynek fotója a mára a holokauszthistória poszterképévé vált, visszatért Németországba. Egy médiaesemény keretében Berlinben is meggyújtották Frank-Walter Steinmeier német elnök, valamint a zsidó fotós unokája és annak férje jelenlétében.

A menóra azon tárgyak közé tartozott, amelyeket Posnerék magukkal vittek, amikor 1933 júniusában három gyermekükkel hátat fordítottak Németországnak. A képeslap méretű fotó is benne volt a fényképalbumban, amelyet a fényképezőgépükkel együtt bepakoltak.

Most mindkettő a kieli városi múzeum kiállításának középpontjában áll, amely a Posner család történetén keresztül nosztalgiázik a város korabeli zsidó élete felett. Mielőtt Berlinbe került volna, a kieli lakosoknak három napig mutogatták a menórát, amelyet a család a jeruzsálemi Jad Vasem holomúzeumtól kölcsönzött, ahol a hanuka nyolc napját kivéve minden évben állandóan ki van állítva.

A zsidók visszaszorítása Kielben korábban kezdődött, mint Németország nagy részén, részben ezért is döntött a család – a németek nyomására – a kivándorlás mellett.

Már 1932-ben, Hitler hatalomra kerülése előtt elkezdtek megjelenni városszerte a „Zsidóknak tilos a belépés” feliratú hirdetmények. Arthur Posner hivatalos panaszt tett a táblák miatt, amiért nyilvánosan kigúnyolták. 1932 augusztusában felrobbantották Kiel zsinagógáját és egy zsidó tulajdonban lévő áruházat. Később az NSDAP megnyitotta székházát egy népszerű koncertteremben, a Volkskampf című nemzetiszocialista hetilap egyik rovata pedig azt kérdezte, hogy „vajon a szemben lakó rabbi tud-e még aludni éjszaka?”.

Hogy már valószínűleg nem nagyon tudott, az is bizonyítja, hogy 1933 júniusában, három hónappal Adolf Hitler hatalomra kerülése után Posnerék elindultak a város vasútállomásáról, ahol a többi zsidó is arra biztatta őket, hogy hagyják maguk mögött Németországot. Antwerpenen keresztül Palesztinába mentek.

Arthur Posner a háború után erőszakosan kampányolt egy emléktábla felállításáért a zsinagóga helyén, amely az 1938 novemberi pogromok során szinte teljesen megsemmisült, de 78 évesen, hat évvel a tábla felavatása előtt meghalt.

Ő és halála után felesége, aki 1982-ben, 81 éves korában hunyt el, többször is kérték Kiel városát, hogy adják ki a kieli zsidó életről szóló saját készítésű krónikáját, de a város ekkor még visszautasította az ajánlatot, ám az idők és generációk változását mutatha, hogy nemrégiben már jelezték, hogy támogatják a „kritikai kiadást”, amely jelenleg is folyamatban van.

A fénykép 1974-ben került először napvilágra, amikor a városi múzeum felhívást tett közzé olyan hétköznapi tárgyakra, amelyekkel először szerette volna propagálni a holokausztot.

Miután az így létrejött kiállításról szóló újságkritikákban megjelent, később elterjedt az iskolai tankönyvekben és magazinokban, majd másolatokat küldtek archívumoknak és múzeumoknak, azóta pedig hanuka környékén megállás nélkül mutogatják Németországban és szerte a világon.

Kövess minket -on és -en!

Talán furcsán hangzik tőlem, de kezdem megsajnálni az izraelieket. Szomorú és szánalmas azt látni, hogy mi mindent kell elszenvedniük a Hamász, a Hezbollah és a húszik részéről. 

A rokonszenvskálák alapján a magyar társadalom leginkább a migránsokat, az arabokat, a cigányokat és a fekete-afrikaiakat utasítja el.

Alakulatunknak az orosz túlerővel szemben vissza kellett vonulnia, egészen a Stájer Alpokig. Itt ért bennünket a háború vége.

Cikkünkben az amerikai, a német, a szovjet és más haderők harcászati felderítési alakulatait, módszereit és hírszerzését hasonlítjuk össze az alapvető jellemzőiket tekintve.

Az Árpád-vonalban estem fogságba 1944 novemberében. Az elszállítási útvonal: Mikulics, Nedvorna, Samburg. Az utóbbi helyen lehettünk már 20-25 ezren. A halottakat hajnalonként két tevehúzta kocsival szállították ki a táborból.

Joseph Goebbels egykori birodalmi propagandaminiszter birtokának fenntartása drága, de felújítani még költségesebb lenne, mivel hagyták rohadni az elmúlt évtizedekben.

Körülbelül 30–40 ember gyűlt össze a Niedermüller Péter által meghirdetett tüntetésre a Nordic Sun Pub előtt kedd délután. 

Kongatják a zsidók a vészharangot, miután Adolf Hitler és Joseph Goebbels beszédeivel lett tele a TikTok. 

Geopolitikai szempontból semmi sem indokolja, hogy Európa az Egyesült Államok „szövetségese” (valójában csatlósa) legyen, ezért az atlantista projekt nem más, mint amerikai megszállás meghatalmazott (proxy) útján.

Egy 21 éves nemzetiszocialista aktivista titokban rögzített beszélgetéseit felhasználják a terrorizmus vádjával kapcsolatos perében Kanadában.

A szerb hatóságok kiemelték a Dunából a második világháború idején elsüllyesztett egyik német hadihajóroncsot. A folyam mélyén még további mintegy negyven roncs található, amelyekben mindmáig ott hevernek az egykori robbanóanyagok.

1939. november 8-án este 20.45-kor Konstanznál, a svájci-német határt alkotó drótkerítéstől 25 méterre két német határőr feltartóztat egy Georg Elser nevű ácsot, majd a határállomásra kísérik gyanús viselkedése miatt.

Pro vagy kontra, de az egyértelmű, hogy napjaink politikai felhozatalában a főszereplők egyikévé avanzsált a milliárdos Elon Musk, és ennek az üde színfoltnak én még azzal együtt is örülök, hogy az elmúlt évek keserű tapasztalatai nyomán kénytelen vagyok az ő személyét is erős fenntartásokkal kezelni.

Az alábbi írás eredetileg Substacken jelent meg egy Zander nevű szerzőtől, aki a fehér emberek egyre nagyobb öntudatra ébredését vizsgálja az elmúlt év és az angliai események kapcsán.

Elhunyt 99 éves korában, még január 14-én Irmgard Furchner, az egykori stutthofi koncentrációs tábor titkárnője – közölte az itzehoe-i ügyészség szóvivője.