Kövess minket: Telegram — X — Vkontakte
Az orosz fajvédő, nacionalista félkatonai Rusich Csoport arról számolt be, hogy hivatalos megállapodást kötött az FSZB határőrszolgálatával, hogy hírszerzési tevékenységeket folytasson és megerősítse a Finnországgal közös határt.
A Rusich Csoport, teljes nevén Diversionno-shturmovaya razvedyvatel’naya gruppa (DShRG), egy szentpétervári, földalatti nemzetiszocialista mozgalomból származik, és először 2014-ben vett részt harcokban az oroszok által ellenőrzött donbaszi régióban, mint önkéntes zászlóalj.
Az ukrajnai teljes körű háború óta a csoport tagjait a Wagner csoporthoz és annak utódjához kötik, amely félkatonai erőkkel vesz részt a harcokban.
Most a csoport a Telegramon jelentette be, hogy hivatalos megállapodást kötött az FSZB határőrszolgálatával, hogy hírszerzési feladatokat lásson el és megerősítse a Finnországgal közös határt.
„A DShRG Rusich hivatalosan együttműködést kezdett az FSZB határőrszolgálatával az orosz államhatáron, tapasztalatcserére, hírszerzési tevékenységek végrehajtására és a finn határ megerősítésére” – olvasható a bejelentésben.
Oroszország és Finnország 1340 kilométer hosszú szárazföldi határral rendelkezik, amely a Finn-öböltől délre egészen a Kola-félszigetig húzódik északon.
A határ jelenleg zárva van az átutazók számára, miután az FSZB tavaly télen migránsok ezreit kényszerítette a schengeni zónán belüli Európába a finn átkelési pontokon keresztül. Helsinki egyértelművé tette, hogy a határ addig marad zárva, amíg Moszkva nem biztosítja, hogy leállítja az ilyen hibrid műveleteket.
Ideológiájuk keveréke a szláv és viking pogányságnak, az orosz nacionalizmusnak, hazafiasságnak és nemzetiszocializmusnak.
A csoport egyik vezetője Jan Petrovszkij (új nevén Voislav Torden). Ő korábban Norvégiában élt, mivel édesanyja 2004-ben feleségül ment egy norvéghoz. Norvégiában járőrözözött az Odin Katonái csoporttal együtt, és kapcsolatban áll a nemzetiszocialista Északi Ellenállási Mozgalommal.
Miután 2014 óta harcolt a Donbaszban, és a Rusich Csoporttal is összekötötték Szentpéterváron, Petrovszkijt 2023 júliusában hirtelen letartóztatták a helsinki repülőtéren. Kijev kiadatását kérte, de a finn legfelsőbb bíróság elutasította a kérelmet, írta a Helsingin Sanomat.
A csoport a pán-skandináv és pán-szláv eszmék támogatójaként ősi rúnajeleket visel, például az ó-viking Tiwaz-t és a nyolcágú Kolovratot, amit szláv horogkeresztként is ismernek. Ezt a szimbólumot használják a Telegram-csatornájukon is. A Rusich Csoport állítólag szélsőjobboldali támogatókat toborzott több európai országból, köztük Finnországból is.
A zsoldosok automata fegyverekkel vannak felszerelve, és több Telegramra feltöltött fotón láthatók más fegyverek, például kézigránátok, mesterlövészpuskák, gépfegyverek és házi készítésű robbanószerkezetek.
Az FSZB Határőrszolgálat az FSZB egyik ága, amely Oroszország külső határainak őrzéséért felelős.
Akárcsak Finnországban, Oroszországban is van egy tiltott határzóna, ahol a civilek csak külön engedéllyel tartózkodhatnak. Oroszország azonban ezt a határzónát végig szögesdróttal van elkerítve az Északi-tengertől egészen a Baltikumig.
A szovjet időkben a határőrszolgálat az NKVD, később a KGB része volt. A Szovjetunió összeomlása után Oroszország első elnöke, Borisz Jelcin 1993-ban külön kormányügynökséget hozott létre, az Orosz Szövetségi Határőrszolgálatot. Tíz évvel később, 2003-ban Vlagyimir Putyin visszaállította a határőrök státuszát, és közvetlenül az FSZB ágaként működteti őket.