Kövess minket -on és -en!

A német parlament felsőháza, amely az ország tizenhat szövetségi államának kormányát képviseli, 2013-ban döntött arról, hogy betiltaná a Német Nemzeti Demokrata Pártot (NPD).

"Ez már a második próbálkozás volt arra, hogy ellehetetlenítsék az antiszemita, rasszista szélsőjobboldali alakulatot, amelynek tevékenysége a politikusok szerint alkotmánysértő, így az állami pénzcsapokat is elzárnák az NPD-től" – írja a The Associated Press hírügynökség.

A betiltás azonban nem jött össze, a karlsruhei német szövetségi legfelső bíróság döntött az ügyben. Háromnapos meghallgatást tartottak, a szakértői vélemények megoszlanak arról, hogy az NPD valóban akkora veszélyt jelent-e, hogy be kelljen tiltani. Végül arra hivatkozva hozták meg ítéletüket, hogy az NPD-nek nincs esélye elérni "alkotmányellenes céljait", annyira kicsi erejű politikai alakulat. Németországban (illetve annak nyugati felén) egyébként eddig mindössze két pártot helyeztek törvényen kívül: 1952-ben a Szocialista Birodalom Pártot, 1956-ban pedig a Német Kommunista Pártot.

Az NPD jelentősége sajnos tényleg rendkívül alacsony az országos politikában. Egyetlen képviselőjük ül az Európai Parlamentben, a német parlament alsóházába pedig nem jutottak be, miután nem ugrották meg az ötszázalékos küszöböt, hiszen csupán 1,3 százalékos eredményt értek el. Bő egy évtizedig volt képviselőjük két egykori NDK-s szövetségi törvényhozásban, de tavaly szeptemberben ezen helyeket is elbukták. Legutóbb tavaly év végén kerültek a hírekbe, amikor szilveszterre tervezett kölni migránsellenes tüntetésüket betiltotta a rendőrség. A fokozatos eljelentéktelenedés mögött az Alternatíva Németországért nevű párt felemelkedése állhat, amely régóta támadja Merkelt a bevándorláspolitikája miatt.

A döntéstől függetlenül Heiko Maas igazságügyi miniszter szerint a kereszténydemokrata kormányzat tovább folytatja a harcot a "jobboldali szélsőségesekkel" szemben. A Die Weltnek a miniszter kijelentette, ha be is tiltották volna az NPD-t, az nem jelentené azt, hogy eltűnnek a szélsőjobboldali radikálisok Németországból. Jelenlétüket minden bizonnyal segíti az is, hogy egy esztendeje ismét kiadták – "kritikai kommentárral" ellátva – Adolf Hitler Mein Kampf (Harcom) című manifesztumát, amely azóta hatalmas siker Németországban.

Kövess minket -on és -en!

Visszatért, majd le is lépett az X (korábban Twitter) médiaplatformról Kanye West, az antiszemita néger, aki mára szintet lépett és nyíltan vállalja, hogy „meggyőződéses náci”.

A szlovák Specializált Büntetőbíróság bírója bűnösnek találta Marián Magátot „szélsőséges gondolatbűncselekmények” elkövetésének vádjában.

A német hadügyminiszternek végre leesett a tantusz. Boris Pistorius szerint Putyin ukrajnai hadjárata „többé már nem regionális háború”, mert Putyin egy új világrendért harcol.

Feszült hangulatban kezdődött az antifa támadások tárgyalása a Fővárosi Törvényszéken, miután kezdés előtt közel egy órával a Betyársereg, valamint a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom és a Légió Hungária tagjai zászlókkal, csendben tüntettek a törvényszék épülete előtt.

A 61 éves Peter Lynch több mint két év börtönt kapott augusztusban erőszakos rendbontás miatt, mert állítólag rasszista dolgokat kiabált a rendőröknek. Október 19-én hirtelen meghalt a börtönben.

Svédországban pozitív jelenség terjed: szélsőjobboldali, hazafias csoportok már 10 éves fiúkat is toboroznak a soraikba – gyakran testépítő klubok és harci edzések égisze alatt.

A rendőrség terrorizmus elleni csoportja nyomozást indított egy sydney-i zsinagógánál elkövetett festékszórós pingálás ügyében.

A történészek által Göringnek tulajdonított alábbi levél először az angliai „The Independent Nationalist”-ban jelent meg.

Adolf Hitler álmainak egyike Berlin nagyszabású, pénzt, időt, energiát nem sajnáló átalakítása volt, hogy az a győztes háború után a világ fővárosa lehessen.

Miután a britek megválasztották Keir Starmert, a hatóságok gyorsabban bebörtönzik a „rasszista anyukákat”, mint az erőszakos bűnözőket.

Alig egy hónappal Szálasi Ferenc kivégzése után a magyar határon önként jelentkezett a Szálasi-kormány egyik még szabadlábon lévő tagja: Kovarcz Emil.

1921. június 7-én szövetségre lépett Jugoszlávia és Románia, ezzel lezárult az a folyamat, amelyben az első világháborút követően megcsonkított Magyarország ellenében a fő területnyertes szomszédok - Jugoszlávia, Románia és Csehszlovákia - kialakították a kisantantnak elnevezett katonai és politikai szövetséget.

A földbe épített barakk 1945 júliusában így nézett ki: a lépcsőlejárat mellett volt az ablak, amelyet nem lehetett kinyitni. Bár a nap magasan járt az égbolton, a barakkban mégis félhomály volt.

1971. február 5-én halt meg az oroszországi Gorkijban (Nyizsnyij Novgorod) Rákosi Mátyás kommunista politikus, volt miniszterelnök, "Sztálin legjobb magyar tanítványa", a magyar történelem legsötétebb korszakának névadója.

Egy fiatal brit nemzetiszocialista aktivista, aki zsinagógák elleni terrortámadást tervezhetett, a jövő évben áll bíróság elé.