Kövess minket -on és -en!

Az Egyesült Államok hadigépezete célzottan és kitervelten, néhány másodperc alatt égette hamuvá civilek százezreit az 1945 nyarán Hirosimában és Nagaszakiban elkövetett nukleáris holokausztban. A japán civil lakosság ellen elkövetett, előre megfontolt tömeggyilkosságért soha, senki nem vontak felelősségre.

1945. augusztus 6-ának reggelén két másik gép társaságában egy amerikai B-29-es típusú, Enola Gay nevet viselő bombázó érkezett a japán Hirosima városa fölé, ahol ledobta a világ első, élesben bevetett (13 ezer tonna TNT-vel egyenlő hatású) atombombáját, amely 600 méter magasban robbant fel. A pusztítás hatalmas volt, a település 90 százalékát letarolta a detonáció, becslések szerint mintegy 80 ezer ember hunyt el azonnal, és további tízezrek szenvedtek halálos sugárterhelést.

Három nappal később Nagaszaki felett is robbant egy atombomba, amely újabb tízezrek halálát okozta. Hat nappal később, augusztus 15-én Hirohito császár rádióbeszédben jelentette be a feltétel nélküli megadást - a döntést nemcsak az iszonyatos pusztítást hozó robbanások miatt hozták meg, hanem azért is, mert augusztus 8-án a Szovjetunió is hadat üzent Japánnak, végleg kilátástalanná téve a további harcot. A hirosimai és nagaszaki atomrobbanás után még hónapokkal később is marsbéli táj fogadta az odalátogatókat. A Vintage Everyday által összegyűjtött képeken a pusztítás után egy hónappal látható állapot tekinthető meg.

A képeken látható emberek az emberek akkor még nem lehettek tisztában a radioaktivitás mibenlétével és hogy még fél évszázaddal később is ezrek fognak szenvedni az ebből eredő rákbetegségek miatt.

* A borítóképen egy nagaszaki kisfiú látható, amint hátán halott testvérével várakozik annak temetésére.

Nagaszaki 1945 őszén

Az Urakami-katedrális (római katolikus) Nagaszakiban 1945 szeptemberében

Hirosimai villamos 1945 szeptemberében

Fotóalbum, kerámiadarabok, olló - az élet mindennapi kellékei Nagaszaki utcáin

Hirosimai tájkép 1945 őszén

Nagaszaki utcáin néhány héttel az atomrobbanás után

Szürreális tájkép csontvázzal a nagaszaki Urakami-katedrális körül

Hirosimai tájkép két hónappal az augusztus 6-i atomrobbanás után

Két asszony imádkozik egy temető romjain Nagaszakiban 1945 

Hirosimai utca 1945 szeptemberében

Szó szerint a földdel egyenlővé vált hirosimai terület (1945 szeptember)

Nagaszaki 1945 szeptemberében

A nagaszaki katedrális több mint három kilométerre volt a detonáció helyétől

Nagaszaki 1945 őszén

Kövess minket -on és -en!

Három náció volt az óriási lágerben: németek, japánok és magyarok. Nekünk, magyaroknak a japánok jelentették a szenzációt. Voltak vagy tízezren. Az atombomba ledobása után magát megadó mandzsúriai hadsereg egy része került ide. Fegyelmezettségük, összetartásuk csodálatra méltó volt.

Az ötvenegy éves Lee Dunn július végén az angliai tüntetések közepette megosztott három bejegyzést a Facebook-oldalán. 

E történelmi visszatekintés nem lesz teljesen átfogó, csupán a Henney Árpád-féle Hungarista Mozgalom 56-os tevékenységét mutatja be.

Harminc éve már, hogy elhunyt a 28. Wallonien önkéntes SS gránátoshadosztály parancsnoka, a második világháború legendás „krónikása”, Léon Degrelle.

A 47 éves Jonathan Abraham londoni rabbit vették őrizetbe az ír fővárosban azzal a váddal, hogy illegálisan végzett körülmetélést egy gyermeken.

A 61 éves Peter Lynch több mint két év börtönt kapott augusztusban erőszakos rendbontás miatt, mert állítólag rasszista dolgokat kiabált a rendőröknek. Október 19-én hirtelen meghalt a börtönben.

Kongatják a zsidók a vészharangot, miután Adolf Hitler és Joseph Goebbels beszédeivel lett tele a TikTok. 

Túlságosan roncsolódtak azok a kéz- és lábnélküli emberi csontvázak, amelyekre Hitler keleti fronti főhadiszállásánál, a mai Lengyelország területén leltek, így lehetetlen megállapítani az áldozatok kilétét, illetve haláluk okát.

Az alpesi ország korábbi jogszabályai ugyan tiltják az „emberek becsmérlését vallási, etnikai vagy szexuális irányultságuk miatt”, de csak akkor, hogy ha az elhangzott kijelentések, a használt jelképek vagy bemutatott mozdulatok „propagandisztikus célokat” szolgálnak, jelentsen ez bármit.

A Szent István csatahajó építése idején nemzeti ügy volt, a sajtó rendszeresen nyomon követte a magyar hajógyártás legnagyobb vállalkozásának minden mozzanatát.

Lina Engelt még 2023 májusában ítélte egy drezdai bíróság öt év és három hónap börtönre bűnszövetkezet tagjaként elkövetett súlyos testi sértést okozó támadások miatt. 

A francia állami vasúttársaság (SNCF) munkatársai a párizsi Austerlitz pályaudvaron hétfőn két emberre rálőttek és megsebesítették őket, köztük egy férfit, aki egy horogkeresztet festett egy falra.

A katonai kommentátorok többnyire egyetértenek abban, hogy a Kurszk környékén zajló ukrán diverzánsakciónak stratégiai értelme gyakorlatilag nincs, és legfeljebb arra szolgál, hogy erősítse a sorozatos harctéri kudarcok miatt igencsak letargikus ukrán katonák harci morálját.

Nem csak Olaszországban, de idehaza is egyre többet hangoztatja a szélsőbaloldal, hogy a tavaly februárban Budapesten összevert emberek csupán „könnyebb sérüléseket” szenvedtek. 

Isabel Peraltat három és fél éves börtönbüntetéssel fenyegetik, mivel a vádirat szerint „gyűlöletet és diszkriminációt” szított muszlimok és marokkói bevándorlók ellen.