Kövess minket: Telegram — XVkontakte

1956. november 4-én a forgószél hadművelet lezárásaként a szovjet megszállók országszerte leverték a szabadságharcot, legalábbis a hivatalos propaganda ezt sugallta, ám a Mecsek erdeiben, Pécsen és környékén ekkor kezdődött a fegyveres harc a bolsevikok és hazai csatlósaik ellen.

Ekkor kezdődött a mecseki szabadságharcosok, gúnynevükön „Mecseki Láthatatlanok” kálváriája.

Amikor hat évvel ezelőtt felkérést kaptam, hogy egy túrasorozat részeként szervezzem meg a „Mecseki Láthatatlanok Emléktúrát”, még fogalmam sem volt, hogy hogyan álljak neki. Hogy merre induljak, hol nézzek utána mélyebben az eseményeknek, csak annyit tudtam, hogy meg kell csináljam! Ráadásul úgy, hogy jó is legyen és hasznos információkkal is szolgáljak. Nem volt egyszerű vállalkozás.

Az ’56-os szabadságharcról mindenkinek a budapesti események jutnak elsőre eszébe, ami nem meglepő, mert tény, hogy a súlyos, legkeményebb harcok ott zajlottak, viszont a vidéki, így a baranyai harcokról nem hogy országosan, de helyi szinten is méltatlanul kevesen hallottak és még kevesebben ismerik a teljes történetüket. A szocialista-baloldali történelemoktatás sosem érezte fontosnak ennek az eseménysorozatnak az ismertetését. Bevallom, körülbelül 2010 – 2011-ig én sem nagyon tudtam, hogy itt ilyen események zajlottak. Éppen ezért, minél mélyebbre ástam bele magam a történések megismerésébe, annál nagyobb kedvet kaptam az egész szervezéséhez és a történelem eme elhallgatott mozzanatának emberekkel való megismertetéséhez.

Következő akadály az útvonal megálmodása volt. Habár Pécsen lakom, nem vagyok épp egy kimondott túrázó típus, ezért kellett találni valakit, aki ismeri a mecseki túra útvonalakat és tud némi segítséget nyújtani a probléma leküzdéséhez. Szerencsére sokáig nem kellet keresgélni, a Betyársereg egy helyi tagja készséggel állt rendelkezésemre. Így tehát nekivágtunk a Mecseknek, a Tettyétől Vágotpusztáig és vissza. Nagyon megszenvedtem a sétát, nem tagadom, de elképesztett és messzemenően kárpótolt minden fájdalomért a Mecsek mélyének szépsége, őszi színpompája, változatossága, egyszóval az egész! Innentől kezdve küldetésemnek éreztem, hogy ezt meg kell csinálni mindenáron, mert ezt a szépséget mindenkinek látnia kell, a szabadságharcosok történetét pedig mindenkinek meg kell ismernie.

A túra koncepciójához, nem titok, a szentesi Vitéz Vastagh György emléktúra adta az ihletet, mely szerint egy körtúrát csinálunk, maximum 30 kilométeren, ahol a fontos események helyszíneit érintjük, illetve ezeken a helyszíneken megállunk és pár összefoglaló mondatban ismertetem a korabeli eseményeket. Kezdetben ez sem volt egyszerű, ugyanis nem nagyon tudtam merre induljak el forrásokat keresni. Természetesen mindig ott van az internet, de azt nem tartottam elegendőnek, így ismét egy bajtársam segítségét kértem, aki szerzett is egy könyvet, melyben korabeli beszámolók, veteránok napló és visszaemlékezés részletei voltak. Ennyi anyag már elegendőnek bizonyult ahhoz, hogy egy értékelhető, érthető, átfogó képet tudjak mutatni a szabadságharcosok megpróbáltatásairól. Ez a formátum sikeresnek bizonyult, azóta is ez a menete a túrának.

Meghatároztuk a kiindulási pontot, ez a Tettye lett, a mecseki szabadságharcosok kezdeti gyülekezőhelye, majd elindultunk a Dömörkapuhoz, onnan a Misinára, Tubesre, Büdöskúthoz, Vágotpusztára és onnan vissza. Mind-mind olyan helyszíneken jártunk ahol az ’56-os baranyai hősök is jártak, szó szerint az ő lábnyomaikat érintette a mi túrabakancsunk.

Így indult az első túra, amiről akkor még álmaimban sem gondoltam volna, hogy évről évre ismét megrendezzük, de most már úgy érzem, hogy sikerült valami maradandót alkotni. Immár, több mint fél évtizedes múltra tekint vissza a túra.

Ma meg már ott tartunk, hogy egy remek brigáddal, közösen szervezzük a túrát, közösen határozunk meg tematikus útvonalakat és közösen állítjuk össze az ismertetőanyagokat. Nekik ezúton is szeretném végtelen hálámat kifejezni!

Mikor e sorokat írom, már két napja túl vagyunk a hatodik emléktúránkon, mely idén teljesen új útvonalon haladt. Bejártuk azokat a kelet-mecseki helyszíneket, amiket az eddigi évek során csak érintőlegesen említettem.

Pécsvárad főteréről indultunk el, mely helyszínéül szolgált ’56-ban, az ottani rendőrőrs elleni rajtaütésnek, továbbá ezen a helyszínen érte halálos lövés Málics Ottó, antikommunista szabadságharcost.

Érintettük a Réka-kunyhót, Kisújbányát és természetesen az apátvarasdi völgyhidat. Az eseményeket itt nem részletezném, aki kíváncsi rájuk, jövőre jöjjön el a túránkra. ;)

Az útvonalak, az emberek, a táj mindig változhat és változik, egy dolog azonban állandó: A túra utáni gondolatok. A gondolatok, amik akkor fognak el, amikor ezeken az útvonalakon sétálok, amikor az eseményeket ismertetem, mert ilyenkor válik kézzelfoghatóvá, hogy micsoda hősök voltak azok az emberek, akik mindennemű előkészület nélkül, látva a szovjet harckocsik túlerejét, mégis fegyvert ragadtak és felmentek az erdőbe azzal az elhatározással, hogy ők márpedig az életük árán is küzdeni fognak!

Amikor felkészülten, túrafelszereléssel, alkalomhoz illő lábbeliben és ruházatban lejárom a távokat és hullafáradtan hazaérek, akkor komolyan elmerengek, hogy a mecseki szabadságharcosokat mekkora erő vezette?! Ugyanis nekik sem megfelelő öltözékük, sem elegendő élelmük, de még csak kielégítő fegyverzetük sem volt, és így vágtak neki a szovjet hadsereg elleni harcnak.

Évről évre felteszem magamnak a kérdést, mikor a fizikai fájdalmak már kezdenek enyhülni: Képes lennék én arra, amit ők tettek? Képes lennék, mindent hátrahagyva, életemet nem féltve, felmenni az erdőbe és mérlegelés nélkül, a mostoha körülmények ellenére hetekig kitartani és harcolni egy kilátástalan harcban?

A választ nem, de azt leírom, hogy elkorcsosult, elkényelmesedett világunkban a Mecseki Szabadságharcos Csoport példája és önfeláldozása egy olyan ritka kapaszkodó, ami bebizonyítja, hogy semmi nincs eleve elveszve és bármilyen kilátástalannak is tűnik a helyzet, mindig megéri harcolni a meggyőződésünkért!

Ha már csak a fenti kérdés felmerül a túrán résztvevőkben, akkor megérte, és megéri a jövőben is megszervezni ezt a túrát!Végezetül szeretnék köszönetet mondani mindazoknak, akik eljöttek, akik a körülbelül 29 kilométeres távot 8,5 óra alatt teljesítették velünk. Köszönöm azoknak, akik már „törzsvendégei” a túránknak, és természetesen azoknak is, akik már az elejétől kezdve velünk tartanak!

Az új útvonal bevált, úgyhogy ide még biztosan visszatérünk! ;)

Maradok tisztelettel:

F. B. – Légió Hungária, a túra „narrátora”.

Dicsőség a Hősöknek!

Kövess minket: Telegram — XVkontakte

Az alábbi írás a szerző utolsó írása, amelyet 1999. augusztusában vetett papírra és a Magyar Összetartás 1999. novemberi számában látott napvilágot.

A brazil Nemzeti Emberi Jogi Tanács nevezetű szervezet különböző felméréseken alapuló tanulmánya szerint „riasztóan növekszik a náci csoportok jelenléte” a dél-amerikai országban. 

Egyre szélesebb körűvé válik az X (volt Twitter) elleni nagyvállalati hirdetési bojkott, sőt, az amerikai cégek mellett az Európai Bizottság is közölte, hogy felfüggeszti a hirdetéseit az oldalon, mert nem akarja, hogy azok „antiszemita és náci” tartalmak mellett jelenjenek meg.

Ausztria 2019 óta a nemzetiszocializmus 26 ezer „áldozatának”, illetve leszármazottjaiknak adott állampolgárságot – közölte Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszter.

Antonio Tajani olasz külügyminiszter és Carlo Nordio igazságügy-miniszter közös közleményt adott ki arról, hogy tiszteletben tartják Magyarország szuverenitását, és nem avatkoznak bele a letartóztatásban lévő olasz antifa-terrorista ellen zajló eljárásba.

A nemzetiszocialista tisztelgés a második világháború vége óta illegális a cionisták által Németországban és Ausztriában, és a kóser törvények szerint börtönbüntetéssel büntethető.

Szabadon engedték az antifasiszta Ilaria Salist, akit egy erőszakos bűncselekmény miatt tartottak eddig fogva a magyar hatóságok – írta a La Repubblica.

Kommandósok és bilincsek nélkül jelent meg legutóbbi tárgyalásán az antifa támadások elsőrendű vádlottja. Az olasz nőnek az ügyben ez volt a harmadik tárgyalása, de vallomást mindeddig még nem tett az ülések idején.

Zsidóellenes tiltakozásba csapott át a párizsi olimpián zajló Paraguay-Izrael mérkőzés.

Vasárnap ismét a demokrácia csodálatos működéséről tettek tanúbizonyságot a héber rend őrei az egykori Németországban.

A részvevők a legújabb adásban a rasszokról,  a rasszkérdést megközelítő különféle szemléletekről, és egy világnézetileg helyes, egészséges rassztudatról beszélgettek.

A vérzivataros 20. század során több híres és hírhedt személyiség is megfordult a szegedi Csillag börtön celláiban.

Tíz év börtönbüntetést kapott a betiltott brit nemzetiszocialista szervezet, a National Action társalapítója.

A keleti fronton zajlott pokoli harcok helyszíneiről még a mai napig is kerülnek elő emberi maradványok, harcfelszerelések és akár teljes harcjárművek is.

November 8-án reggel 6 órakor rendőrök százai kutattak át több baloldali szélsőségesek által lakott ingatlant Szászországban és Türingiában.