Kövess minket -on és -en!

A szerb hatóságok kiemelték a Dunából a második világháború idején elsüllyesztett egyik német hadihajóroncsot. A folyam mélyén még további mintegy negyven roncs található, amelyekben mindmáig ott hevernek az egykori robbanóanyagok.

A roncsok közül 21 napjainkban is folyamatosan akadályozza a dunai hajózást, sőt nagyobb aszály idején egynémelyik felszínre is kerül.

A Goran Vesic szerb közlekedési és infrastrukturális miniszter a Facebookon közölte: először is megvizsgálják, hogy van-e robbanóanyag az elsüllyedt hadihajók fedélzetén, majd ezt követően a nyilvánosság elé tárják a roncsokatfw. Az utóbbi tíz évben többször is felmerült, hogy kiemelik a második világháborús hajókat a folyóból, ám ez mindeddig nem történt meg pénzhiány miatt. A projekt összköltsége a becslések szerint akár a 30 millió eurót is elérheti.

Szerbia összesen 21 ilyen roncsot tervez kiemelni a Dunából – mondta a tárcavezető. A projektet uniós forrásokból finanszírozzák. Azokban az időszakokban, amikor a Duna vízszintje a szárazság miatt csökken, a roncsok egy része rendszeresen felszínre kerül, és nyolc évtizede akadályozza a hajózást a Duna egyes szakaszain Prahovo térségében, ahol a Duna képezi a határt Szerbia és Románia között. Tudvalevő, hogy több hajó még mindig több tonna lőszert és robbanóanyagot tartalmaz.

A tervek szerint akár öt évig is tarthat a feltárás, mert a hajókat darabokra kell vágniuk a búvároknak. Amikor robbanószerhez érnek, akkor azt előbb hatástalanítani kell, és csak utána folytatódhat tovább a munka.

Korabeli sajtóbeszámolók szerint Románia már az 1980-as években megpróbált eltávolítani egy roncsot, de az felrobbant és két búvár életét veszítette. A mai technológiai fejlettségi szint azonban lehetővé teszi, hogy a fel nem robbant lőszerek pontos helyét és a legjobb megközelítési módot meghatározzák.

A roncsok miatt a folyó hat kilométeres szakaszán csak egy szűk, 50 méteres csatornán lehet hajózni, ezért a szembejövő hajók gyakran több órát is várakoznak, kerülésre vagy kitérésre ugyanis nincs lehetőség. A navigációs térképeken a Duna szerb–román határon található szakaszát fehér színnel jelzik, ami azt jelenti, hogy feltérképezetlen területről van szó. A prahovói kikötőt is csak néhány éve aknamentesítették.

1944 augusztusára a szovjet hadsereg nyugat felé nyomult előre, és már Prahovótól felfelé a Dunán lévő Vaskapu szurdokot is ellenőrizte. A német flotta eredetileg tervezett kivonulása a Dunáról és a Fekete-tengerről a folyó mentén már nem volt lehetséges. Ennek következtében Paul Willy Zieb német ellentengernagy elrendelte 177 hadihajó és teherhajó elsüllyesztését.

A fedélzeten tartózkodó mintegy 8000 katona és civil nagy része gyalog vonult vissza az előre nyomuló Vörös Hadsereg elől. Az akkor elsüllyesztett hajók egy részét röviddel a háború befejezése után kihúzták a Dunából, emlékeztet a DPA hírügynökség, de rengeteg, a becslések szerint mintegy 40 hajóroncs még mindig a meder mélyén hever, ezek közül 21 akadályozza a hajózást.

Kövess minket -on és -en!

A Blood Tribe nemzetiszocialista csoport horogkeresztes zászlókat tűzött ki Dél-Dakota állam fővárosa városházájának lépcsőjére, majd felvonulást tartottak a városban.

Egy fehér patriótát, akit Ausztráliában bűnösnek találtak abban, hogy megszegte a tavaly elfogadott elnyomó törvényt, amely megtiltja a nemzetiszocialista köszöntés nyilvános használatát, börtönbe küldenek a nézeteiért.

Isabel Peraltat három és fél éves börtönbüntetéssel fenyegetik, mivel a vádirat szerint „gyűlöletet és diszkriminációt” szított muszlimok és marokkói bevándorlók ellen.

A skandináv származású, óészaki nyelvet beszélő kereskedő, hajós és harcos vikingek a 8. század vége és a 11. század között Európa-szerte rettegett harcosokká váltak.

A Dnyepropetrovszktól mintegy 100 kilométerre fekvő bányatelepi táborban az első másfél-két év alatt a hadifoglyok létszám mintegy harmaddal csökkent.

96 évesen elhunyt Ursula Haverbeck, az idős német hölgy, akit „német” bíróság elé állították több alkalommal is, és idén nyáron 1 év 4 hónap börtönbüntetésre ítéltek. A fősodratú sajtó csak „náci nagymamaként” gúnyolta.

1944. február 15-21. között Magyarországra látogatott Lorenz SS-Oberführer, a VoMi vezetője, hogy tárgyalásokat folytasson Basch népcsoportvezetővel a toborzások eddigi elért és a jövőben elérendő eredményeiről.

Több mint ezerkétszáz nacionalista vonult fel szombaton délután Drezda belvárosában, hogy megemlékezzenek az 1945-ös angol-amerikai terrorbombázás áldozatairól. A békés demonstrációt azonban jelentős antifasiszta őrjöngés is kísérte.

Elhunyt 99 éves korában, még január 14-én Irmgard Furchner, az egykori stutthofi koncentrációs tábor titkárnője – közölte az itzehoe-i ügyészség szóvivője.

Egy emberként hördült fel a „nyilvánvalóan nem hálózatként működő liberális média”, amikor Trump a feketék, vagy egyéb túlvédett rassz helyett a fehéreknek adott menedékjogot.

Egy volt „neonáci” tengerészgyalogost hét év börtönbüntetésre ítélték, mert rövid csövű puskát gyártott egy csoport tagjaként, amelynek célja energia létesítmények támadása volt Idaho környékén – közölte az amerikai Igazságügyi Minisztérium.

1939. november 8-án este 20.45-kor Konstanznál, a svájci-német határt alkotó drótkerítéstől 25 méterre két német határőr feltartóztat egy Georg Elser nevű ácsot, majd a határállomásra kísérik gyanús viselkedése miatt.

Árvíz ide, árvíz oda, ez a Telex szerkesztőségét amúgy sem érinti túlságosan, nem jelentetnének komoly erősítést a homokzsákok pakolásában, és amúgy is van „fontosabb” témájuk. Kitaláltátok már, micsoda, ugye? Hát persze, hogy az. Mintegy 3 (!) hónap múlva „neonáci koncert” lesz Budapesten!

Húsvét vasárnap reggelén, mely idén egybe esett Adolf Hitler születésnapjával, három horogkeresztes lobogó jelent meg a svédországi Essingeleden autópálya egyik alagútja fölött.

A Mussolini család egykori vidéki háza Olaszország északkeleti részén, Emilia Romagnában található, Forli városában. Az épület tele van a Duce relikviáival: a telefon, amelynek segítségével a római kormányt hívta, egyenruhája, imádott motorbiciklije.