Kövess minket -on és -en!

Egészen eredeti társasjáték terjedt egy ideig a nosztalgiázó németek között: a Monopoly horogkeresztes verziója.

A játékot egy háromtagú csoport, az NSU (Nemzetiszocialista Illegalitás) találta ki, gyártotta le és adta el a rokonlelkű érdeklődőknek. „Menj a következő koncentrációs táborba, hogy leadd az összefogdosott zsidókat, és fizesd a szokásos bérleti díj dupláját annak, akinek a birtokában van!” Vagy: „Sikerült egy gépfegyverrel visszaverned egy vörös kullancshordát. A jutalmad 2000 birodalmi márka.”

Ilyen üzenetek voltak annak a társasjátéknak a szerencsekártyáin, aminek a kiötlője a későbbi NSU volt még 1997-ben, illegalitásba vonulása előtt.

A Monopoly nemzetiszocialista változata, a Pogromly is terítékre került a Münchenben zajló NSU-per 85. tárgyalási napján. A három szerző közül már csak a 39 éves Beate Zschäpe, a per fővádlottja él. A szintén harmincas éveiben járó Uwe Böhnhardt és Uwe Mundlos 2011 novemberében öngyilkosságot követett el. A csoport 2000 és 2007 között állítólag tíz embert ölt meg, közülük nyolc török és egy görög bevándorló volt.

Társasjátékuk egyik mezője a Látogatás Hitlernél megjelölést kapta. Aki erre lépve azt kiáltotta: Heil Hitler!, az minden pénzt elvihetett a tábla közepéről, amit egy SS-egyenruhás, rohamsisakos, horogkeresztes karszalagos csontváz uralt. A játék célja egyébként a német városok megtisztítása volt a zsidóktól.

– A Monopolyval ellentétben a Pogromlyban nem utcanevek, hanem városok voltak, és mindegyik város mezőjéhez négy Dávid-csillagot rajzoltak. Ezeket kellett letakarni a játék során ahhoz, hogy valaki zsidómentes városhoz jusson – adta elő a Bild tudósítása szerint a játékot vizsgáló rendőrségi nyomozó a bíróságon. A német verzióban a vízművet gázmű helyettesíti, a négy pályaudvar pedig munkatábor: Auschwitz, Dachau, Ravensbrück és Buchenwald.

A rendőrség 1998-ban, amikor házkutatást tartott Zschäpénél, egy-egy példányt talált a játékból a lakásában és az állítólag bombagyártó műhelynek berendezett garázsában is. Az ekkor már földalatti mozgalomként működő három német közben már a Progromly „sorozatgyártásába” kezdett, amit a bajtársaknak 100 márkáért adott. A vásárlók ezzel támogatták az illegalitásban lévőket.

(Bild - Blikk korrigálva)

Kövess minket -on és -en!

Azoknak, akiket aggaszt egy világháború esélye, van egy jó hírem. Nem lesz világháború. Legalábbis mostanában nem. Egyszerűen azért nem, mert az Egyesült Államoknak hiányzik hozzá az ereje.

Felmérések szerint az amerikai nép nem akar háborút. Legalábbis momentán még nem, de csak médiakampány kérdése az egész. Kezdetben a második világháborúba is vonakodott belépni, aztán a sajtónak köszönhetően már égett a vágytól, hogy Sztálin segítségére siessen.

Focsaniból Krasznogorszkba kerültünk. Itt vettek minket először névjegyzékbe, még számot is kaptunk, egyenkénti kihallgatás után.

Bár a Harmadik Birodalomban leginkább a férfiak töltöttek be befolyásos szerepet, akadtak olyan asszonyok is, akik vezető pozíciót kaptak. Közéjük tartozott a birodalom legmagasabb rangú nője, Gertrud Scholtz-Klink is.

Egy párizsi zsidó férfit megtámadott két fiatal, akik megpróbálták megerőszakolni, miután felfedeztek a telefonján egy izraeli zászlót.

A földbe épített barakk 1945 júliusában így nézett ki: a lépcsőlejárat mellett volt az ablak, amelyet nem lehetett kinyitni. Bár a nap magasan járt az égbolton, a barakkban mégis félhomály volt.

Fogságba esésem első percei veréssel teltek. Miközben a sorfalat álló angol katonák előtt elvonultunk, a géppisztoly agyával ütöttek, majd rugdaltak bennünket, gyorsabb haladásra késztetve a mintegy 300 embert.

Az Európai Szovjetunióban az ultrajobboldal múzsája hasonló elbánásra számíthat a szólásszabadság kereteinek feszegetése miatt, mint amilyenre a másként gondolkodók számíthattak az egykori Szovjetunióban.

1944 május 4-én a magyar királyi 2. páncéloshadosztály érdemeinek elismeréséül Model tábornagy elrendelte, hogy a tavaszi hadjárat idején - a magyar csapatok tűzerejének növelésére - a 2. hadosztálynak alárendelt német harckocsik egy részét a magyarok megkapják.

Az SS Vezetési Főhivatalának felállítási utasítását követően (1944. november 2.) Grassy József, az SS 25. fegyveres-gránátoshadosztályának parancsnoka törzsével Zalaszentgróton rendezkedett be.

A nemzetiszocializmus szolgálatába állt tudósok és mérnökök számos olyan új eszközt alkottak, amelyek – így köztük a sugárhajtású repülőgép, az első cirkáló, illetve ballisztikus rakéta – döntő hatást gyakoroltak az 1945 után kibontakozó hidegháború fegyverkezési versenyére. 

Keresztes-Fischer Ferenc, magyar királyi belügyminiszter a Magyar Nemzeti Szocialista Párt - Hungarista Mozgalmat 1939. február 24-én feloszlatta, a Mozgalom, illetőleg a párt helyiségeit a rendőrséggel megszállatta.

A második világháború utáni korszak névadójának egy évtizedig tartó diktatúrája alatt a politikai terrorizmus és a személyi kultusz az egekbe tört, míg az életszínvonal és a törvényesség a mélységekbe süllyedt. 

Alakulatunknak az orosz túlerővel szemben vissza kellett vonulnia, egészen a Stájer Alpokig. Itt ért bennünket a háború vége.

Az ötödik júniusi tárgyalási napot tartották Budapesten Simeon Ravi Trux, antifasiszta aktivista ügyében, aki a vád szerint részt vett a 2023-as támadásokban. Az utcán ezúttal a Betyársereg jelent meg jelentős létszámban a Fővárosi Törvényszék épületénél.