Kövess minket -on és -en!
Bár 25 évig népszerű és sikeres polgármesterként hihetetlen lendületet adott Kapfenberg városának, a Franz Feketéről elnevezett stadiont január elsejétől már nem hozzá kapcsolódva emlegetik majd.
Az ok megdöbbentő: a népszerű városvezetőt mindössze azért törlik ki a helyi emlékezetből, mert Fekete SS-tisztként szolgált a világháborúban.
Alapjaiban forgatta fel Kapfenberg életét a Der Standard tavaly novemberi cikke, amelyből kiderült, hogy a stájer város díszpolgára és legsikeresebb, legnépszerűbb polgármestere, Franz Fekete SS-tisztként szolgált a második világháborúban.
Az 1921-es születésű férfi segédmunkásként, majd lakatosként dolgozott, innen kapaszkodott fel a polgármesteri székbe. A posztot 1963 és 1987 között töltötte be, és Kapfenberg azóta is népszerű és sikeres vezetőként tekint rá.
Az oktatás és az életminőség javítása mellett a sport fellendítését tűzte ki célul. Hivatali ideje alatt Kapfenberg fejlődésnek indult, 1973-ban felépült a Walfersam Sportcsarnok, 1978-ban saját középiskolát kapott a város, 1979 és 1983 között megépült a Tanzenberg alagút, amely révén a teherforgalom végre elkerülte a települést.
Fekete legnagyobb választási sikerét az 1980-as önkormányzati választáson aratta, amikor a voksok 83 százalékát megszerezte.
25 évig volt polgármester a városban sok minden valószínűleg nem létezne ebben a formában, ha akkoriban nem fektetett volna bele annyi energiát.
„Ami a hívőnek a templom, az a polgárnak a városháza” – ez volt a hitvallása. De tökéletesen tisztában volt a népszerűségével is:
„Az emlékművem ott van az emberek szívében” – mondta egy 2001-ben adott interjúban.
Segítségével 1987-ben teljesen felújították a helyi stadiont, amely a következő években világítással és sportszállodával bővült. Ezzel Kapfenberg megtette az első lépést a mai sportváros felé, nem véletlen, hogy a futballarénát 2001-ben a legendás polgármesterről nevezték el Franz Fekete Stadionnak.
De ez a pálya valószínűleg az egyetlen a világon, amelyet egy egykori SS-tagról neveztek el.
Sok kitüntetés, súlyos sérülés
Fekete 2009. február 20-án halt meg, bár SS-múltját soha nem titkolta, de a polgármesteri sikerei mellett lassan a múlt homályába veszett az évtizedek alatt.
Tavaly november 21-én aztán a Der Standard tényfeltáró cikkben bővebb életrajzot közölt róla. Ebből kiderült, hogy Fekete 1939. április 1-jén csatlakozott az SS-Totenkopf hadosztályához, amely tagjai eleinte a koncentrációs táborokban, Dachauban, Sachsenhausenben és Buchenwaldban részesültek katonai alapképzésben, de a foglyok őrzéséért is felelősek voltak.
Amikor Fekete megkezdte szolgálatát a buchenwaldi SS-laktanyában, számos osztrákot tartottak fogva a hozzá tartozó koncentrációs táborban: kommunistákat, szocialistákat, homoszexuálisokat, zsidókat, tehát a nemzetiszocialista társadalomba nem illő embereket.
Arról nem maradtak fenn bizonyítékok, hogy Fekete bármilyen bűncselekményekben részt vett volna, az viszont biztos, hogy az egyik legtöbb kitüntetést kapott SS-tisztként szolgált.
Többször megsebesült, miután 1943-ban amputálták a jobb lábát, a háború véget ért számára.
Miután története napvilágot látott, a Heimo Halbrainer vezette történészbizottság a stadion nevének cenzúrázását javasolta. Az ügy kirobbantását követően az osztrák szövetség annyit közölt, bár a létesítmény nevét nem változtathatja meg, ezentúl csak Kapfenberg Stadionként emlegeti.
A stadion nevének visszavonását a kapfenbergi önkormányzat december 14-i ülésén hagyja majd jóvá, és 2024. január 1-jén lép hatályba.